Vyskúšali sme, či je lepšie pracovať z domu, kancelárie alebo v teréne

Po dvoch mesiacoch aktívnej práce mimo kancelárie som si uvedomil, že mám ten priestor obklopený štyrmi stenami vlastne celkom rád.   Najlepšie rady sú tie, ktoré sú overené vlastnou skúsenosťou a znalosťou. Rozdiel medzi skúsenosťou a znalosťou možno nie je tak veľký, ale za to celkom zásadný. Zastávam názor, že čo sa týka porovnania práce […]

Autor
Dátum zverejnenia 19. augusta 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

Po dvoch mesiacoch aktívnej práce mimo kancelárie som si uvedomil, že mám ten priestor obklopený štyrmi stenami vlastne celkom rád.

 

Najlepšie rady sú tie, ktoré sú overené vlastnou skúsenosťou a znalosťou. Rozdiel medzi skúsenosťou a znalosťou možno nie je tak veľký, ale za to celkom zásadný. Zastávam názor, že čo sa týka porovnania práce z domu, z kancelárie a v teréne, som jeden z ľudí, ktorí môžu hodnotiť a odporúčať.

 

V oblasti médií pracujem už takmer dekádu, počnúc začiatkom roku 2007. Za tento čas sa mi podarilo vystriedať nielen niekoľko projektov, ale aj štýlov práce. Tie veľmi úzko súviseli s mojím životným štýlom, ktorý je u mladého človeka väčšinou veľmi dynamický a neustálený. Menil som dokonca aj druh práce, hoci prvoradé bolo vždy písanie a editovanie textov. Sekundárnou činnosťou bola grafika, webdizajn a programovanie webstránok. Dostal som príležitosť pracovať v kanceláriách, ale aj z domu a neskôr som vyskúšal prácu v teréne. O tom, čo som počas posledných rokov zistil, píšem v tomto článku.

 

Pracovať z domu je výhodou, ale aj prekliatím. Doma spravíte oveľa menej, ako v kancelárii.

Pracovať z domu je výhodou, ale aj prekliatím. Doma spravíte oveľa menej, ako v kancelárii.

Práca z kancelárie

Keď píšete pre akékoľvek vydavateľstvo, zvyčajne vám dá k dispozícii aspoň provizórne priestory pre vašu prácu. Mal som to šťastie, že dvaja vydavatelia mi poskytli príležitosť byť priamo v redakciách, vďaka čomu som nemusel pri štarte kariéry v médiách uvažovať nad prenájmom vlastných priestorov. Na také čosi by som, samozrejme, ani nemal prostriedky.

Práca z kancelárie má množstvo výhod, v prvom rade je to stálosť prostredia a jeho technické vybavenie, čo podporuje produktivitu. Mať počítač na stabilnom mieste, hneď na dosah tlačiareň, vlastný stôl, stoličku a ustálená teplota, to je základ, ktorý mnohí vnímajú ako samozrejmosť. Až tak samozrejmé to ale nie je a je dobré si to uvedomovať. Nespornou výhodou je dostupnosť hygienických zariadení a všetky tie detaily, ktoré umožňujú, aby ste venovali viac času práci.

Prítomnosť v kancelárii má aj iné výhody, ako tie technického charakteru. Je to asi obyčajná psychológia, že keď je človek v kolektíve, ktorí tiež pracuje, sám je motivovaný k lepším výkonom. Účasť v skupine je navyše dôvodom, aby sa človek každé ráno upravil, aby sa rozumnejšie stravoval (pretože nechce, aby mu škŕkalo v bruchu ešte doobeda) a aby sa celkovo “nastavil na prácu”. Možno si aj vy myslíte, že toto predsa môžete robiť aj osamote doma, ale nemáte pravdu. Málokto má v sebe takú sebadisciplínu, aby sa nezačal zanedbávať s vedomím, že sa dnes aj tak s nikým nestretne.

Nevýhoda práce z kancelárie môže tkvieť práve v kolektíve: ak ste medzi kolegami, s ktorými si ľudsky nerozumiete alebo sa doslova nemáte radi, potom je sedavé zdĺhavé zamestnanie skôr utrpením. Ja som sa, našťastie, stretol iba s dobrými vzťahmi. Ak v kancelárii panuje zlá atmosféra, rivalita, prípadne ak po technickej stránke nie je všetko v poriadku (napr. nedobrá kondícia hygienických zariadení, zlá teplota a vzduch, hluk a podobne), potom sa začnete rozhliadať po iných priestoroch na svoju prácu.

Platí, že aj práca smetiara môže byť lepšia ako práca novinára, ak je v nej dobrý kolektív a porozumenie medzi kolegami.

 

Práca z domu

Po troch rokoch práce v bežných kanceláriách sa výrazne zmenil môj životný štýl a aj práca. Kanceláriu som vymenil za prácu z bytu, v ktorom som žil. Spočiatku som žil sám vo veľmi malom prenajatom bytíku na okraji Bratislavy, pričom v rovnakej miestnosti som spal, jedával a aj pracoval. Dnes viem, že toto je cesta k strate návykov, pracovnej morálky, extrémnemu poklesu výkonnosti a nakoniec k totálnemu vyhoretiu.

Je to aj o sile osobnosti a sebadisciplíne, avšak musím sa priznať, že asi tak silný nie som. Práca z domu, obzvlášť z jednej miestnosti, ma celkom ničila. Predstavte si, že ste priamo závislý na svojej kreativite, rýchlosti a výkonnosti. My, autori, musíme často bojovať s blokmi a nedostatkami kreativity, ktorá je k písaniu textov celkom nevyhnutná. Nie sme síce spisovatelia, ale vydavatelia očakávajú (a majú na to právo) iba prvotriedne materiály a  k ich tvorbe je potrebný nadhľad, dôsledné zbieranie informácií a dobrá mentálna kondícia.

Bez chýbajúcej povinnosti ranného vstávania, s vedomím nepotrebnosti pekne sa obliecť, človek postupne stráca aj záujem a pracovné návyky. Články napíše tesne pred termínom, pretože celý týždeň predtým pracoval aj v noci a vstával až pred obedom. Alebo až poobede, čo po prepracovaných nociach u mňa nebolo nič výnimočné.

Smerovalo to k tomu, čo sa dalo očakávať – nazvime to vyhorenie, hoci by som o tom ešte vedel polemizovať. Bolo treba zmeniť životný štýl a ak sa dá, aj prácu. Zmena pomohla a hoci som pracoval z domu aj potom, už to bolo lepšie. Výraznou pomocou bola zmena bytu a skutočnosť, že som pracoval v inej miestnosti, než v ktorej som spal. Zdá sa to byť ako malichernosť, ale píšem to z vlastnej skúsenosti.

Pre prácu z domu je extrémne dôležité, aby bolo prostredie nastavené na produktivitu. Veľmi oceňujem všetky tie blogy (aj slovenské) o tom, ako si vylepšovať pracovné prostredie, všetky tie lifehacky a fotografie s peknými dizajnmi pracovných stolov. Udržiavať poriadok na pracovnom stole má mimoriadny význam, tiež mať dobré osvetlenie, zorganizované papiere a na očiach zoznam s krátkodobými a strednodobými cieľmi. Stále som však cítil nedostatok ľudskej spoločnosti, hoci som už v tom čase nežil sám. Od ôsmej do štvrtej som bol stále sám a nebyť príležitostných pracovných stretnutí a tlačoviek, asi by som sa bol zbláznil. Preto som sa nechal inšpirovať blogermi a vyskúšal som si prácu v teréne.

 

Kaviareň je väčšinou príjemné miesto aj pre písanie článkov. Foodcourty nákupných centier sú už o niečo horšie.

Práca v teréne

Dnes je veľmi moderné spraviť si kanceláriu z auta, z kaviarne, z foodcourtu v nákupnom centre. Je skvelé, že takéto možnosti existujú a pribúda ich. Ja som vyskúšal všetky tieto príležitosti, pretože som hľadal priestor, v ktorom budem najproduktívnejší.

Viac ako dva mesiace som každý deň striedal kaviarne, foodcourty a za pekného počasia aj exteriér. V Bratislave je podobných miest prebytok, takže nebol problém ani s presúvaním sa. V kaviarniach som sa však necítil celkom príjemne. Čašníci nie sú celkom vysporiadaní s tým, že prídete do ich podniku, rozložíte si notebook, telefonujete, ste tam aspoň tri hodiny a za ten čas si objednáte iba jeden tonic alebo kávu za dve eurá. Foodcourty v nákupných centrách sú pomerne dobré, ale v priebehu obeda vás priveľmi vyrušujú stovky ľudí, ktorí sa potrebujú najesť. Aj vy sa, samozrejme, najete, ale obedové prestávky trvajú pokojne aj tri hodiny, počas ktorých budete počuť hluk, cítiť všemožné vône a počas ktorých bude miestna Wi-Fi sieť totálne vyťažená. Spomedzi nákupných centier sa mi najlepšie osvedčil Aupark.

 

Pracovať z parku je skoro ako relaxovať, ale problémy s internetom a premenlivé počasie hrajú v neprospech tejto možnosti.

Pracovať z parku je skoro ako relaxovať, ale problémy s internetom a premenlivé počasie hrajú v neprospech tejto možnosti.

 

Pracovať zo Sadu Janka Kráľa alebo z Medickej záhrady je v poriadku, ale bez Wi-Fi je to iba provizórium. Môžete si u mobilného operátora predplatiť dáta, ale ja potrebujem pracovať s veľkým objemom a na server uploadujem aj niekoľko desiatok či stoviek megabajtov, pracujem s FTPčkom a vôbec potrebujem rýchle a stabilné pripojenie. Práca z parkov je síce fajn, podobá sa relaxu, ale produktivite veľmi nepomáha – navyše je veľmi závislá na aktuálnom počasí, ktoré sa nikdy nedá spoľahlivo predvídať.

 

Ideálny priestor na prácu? Coworkingové priestory

Keď som už navštevoval kaviarne, je iba na skok ku coworkingovým priestorom. Sú ideálnym spojením kaviarne a kancelárie, pretože ľudia v nej sú orientovaní na prácu a po technickej stránke je tam všetko, čo očakávate od kancelárie. V Bratislave ich je niekoľko, takisto v iných slovenských mestách. Ja som si zvykol navštevovať Lab na Námestí SNP v Bratislave, ktorý vznikol s podporou Orange. Bol tam veľmi príjemný personál, skvelá káva, moderné technické vybavenie a hlavne príjemné prostredie. Navyše, ani nebolo potrebné platiť žiadne členské, ak som chodil iba napísať články  a dať si jednu kávu. Keby som chcel používať aj technické zariadenia (napr. 3D tlačiareň alebo laserovú rezačku), zaplatil by som iba malé členské za pár eur.

Coworkingové priestory sa mi ukázali ako ideálny priestor na prácu, pretože majú všetky výhody: je to mimo domu, prostredie je pekné, vychádza lacnejšie ako prenájom vlastnej kancelárie, som medzi pracujúcimi ľuďmi, je tam rýchly internet a zásuvky pre pripojenie nabíjačiek mobilu a notebooku.

Ako som ale uviedol už na začiatku, životný štýl mladého človeka sa často mení a ja sa stále za mladého považujem. Dnes viacmenej striedam prácu z coworkingu, z terénu a z domu. Vidím to však tak, že v blízkej dobe budem potrebovať skôr stabilitu a predsa len sa rozhliadnem po ponuke prenájmu vlastnej kancelárie…

 

Problémom práce v teréne je skutočnosť, že ste závislí na vlastných zdrojoch energie a internetu.

Problémom práce v teréne je skutočnosť, že ste závislí na vlastných zdrojoch energie a internetu. Najlepšie sú asi moderné coworkingové priestory.

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019

Ďakujeme za priazeň

Veselé Vianoce a PF 2020

Prajeme Vám, aby ste koniec roka 2019 prežili práve tak, ako si predstavujete.

A želáme Vám, aby bol nasledujúci rok 2020 tým najlepším, aký ste kedy zažili.

S pozdravom celý redakčný tím magazínu UnitedLife

23. decembra 2019

Karoq bude Škoda kvôli veľkému záujmu vyrábať už aj v Bratislave

Približne na jeseň budúceho roka je naplánované spustnie výroby na Slovensku.

22. decembra 2019

Priemysel 4.0

Mladí ľudia by sa mali zamerať na 3D tlač, firmy budú potrebovať nových odborníkov

3D tlač by mala začať využívať umelú inteligenciu a nájsť uplatnenie predovšetkým v oblasti zdravotníctva a výroby.

20. decembra 2019

Jedno z najlepšie jazdiacich SUV na trhu prichádza vo vynovenej verzii GTS s 380 koňmi

Porsche Macan spoznávame v športovo ladenom variante.

19. decembra 2019

Spoločnosť ZSE otvorila prvý ultra-rýchly nabíjací HUB pre elektrické vozidlá na Slovensku

Sieť nabíjacích staníc na našom území sa slušne rozrastá.

18. decembra 2019

Píše Radka Malinčáková

Indonézia – krajina mnohých rozdielov, no zároveň veľkej jednoty

Vedeli ste, že obyvatelia Indonézie sa modlia päťkrát denne a ich náboženstvo má zásadný vplyv na ich životy?

17. decembra 2019