Osobné financie

Ako správne naložiť s výhrou v lotérii alebo dedičstvom?

Vyhrať alebo zdediť peniaze je pre mnohých začiatkom obrovských finančných problémov.
Vydané 25. júla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Získať veľké množstvo peňazí len tak zadarmo je dozaista sen nejedného z nás. Kto by nechcel vyhrať v lotérii alebo zistiť, že zdedil po prastrýkovi zo zámoria veľké pozemky a milióny dolárov.

Ale spravilo by to niekomu lepší život? Pretože je nespočet príkladov z reálneho života, kedy človek vyhral alebo dedil, ale dopadol ešte horšie, ako keby tieto peniaze nezískal.

Tu by sa hodilo použiť frázu, že peniaze kazia charakter. Poviem vám, ako to vidím ja: peniaze nie sú zlé, ani dobré a charakter človeka vďaka peniazom len vypláva na povrch.

Čo sa vlastne stane v prípade, že máme zrazu veľké množstvo peňazí? Samozrejme, splníme si svoje sny. Kúpa poschodovej vily alebo Lamborghini je fajn, ale čo náklady na ich prevádzku? Nie je nič smutnejšie, ako mať také auto v garáži, ale nemôcť s ním jazdiť, pretože nemám na palivo alebo servis.

Z prvotných krásnych plánov na žiarivú budúcnosť ostanú len oči pre plač, pretože ich prevádzku si nebudete môcť potom dovoliť, ak dôjdu peniaze.

Správne rozdelenie znamená spokojný život

Každý človek má svoje sny, ale ak sa jedná o financie, sú len dve možnosti. Buď budem robiť ja pre peniaze, alebo peniaze budú robiť pre mňa. Nájsť správne nastavenie, aby som si netvoril nové výdavky (pasíva), ale budoval nové zdroje (aktíva), nie je tak zložité.

Aby som sa nestal obeťou svojich finančných rozhodnutí, spravil by som si taký plán, aby sa peniaze nikdy neminuli. Znie to fantasticky, ale je to reálne, ak sa dokážem ovládnuť a neminúť všetko naraz.

Nechať sa zlákať luxusným tovarom je veľmi jednoduché. Ale aj ak ste vyhrali milión, máte na neho vôbec peniaze? Odpoveďou je rozumné a triezve plánovanie.

Ako docieliť rast hodnoty peňazí, ale pritom si užívať ich obnos?

Ľudia majú radi jednoduché a jasné príklady. A najlepšie vysvetlenie je na príklade, v ktorom uvediem, čo by som spravil ja, ak by som náhle získal 1 000 000 €. Táto suma by bola už očistená od daňovej povinnosti a tiež príklad budem uvádzať bez odpočítania dane, pretože skúsení daňovníci dokážu spraviť divy.

1. Splatiť dlhy:
Zbaviť sa všetkých dlhov je prvý krok, ktorý by som spravil. Vyplatiť hypotéku a spotrebné úvery, nech mám čistý štít. Dajme tomu, že to je dokopy 120 000€

2. Zabezpečiť doživotný prísun peňazí
Musím nájsť spôsob, ako docieliť ich množenie. Ja osobne by som investoval. Zvolil by som si dividendové fondy. Koľko ale investovať? Povedzme, že chcem pravidelne 2 000 € mesačne. Na takú sumu budem potrebovať 24 000 € ročne a pri 4% zhodnotení p.a., by som mal mať zainvestovaných 600 000€

Pozor: s rentou musím rátať až po roku od investovania, takže si musím nechať ďalších 24 000 € z čoho budem fungovať prvý rok, kým sa mi nezhodnotí prvá renta.

3. Myslieť na rýchlo dostupnú rezervu
Na rýchlo dostupnej rezerve, by som si nechal ďalších 24 000€, inak povedané jeden ročný príjem. V prípade, ak by nastal nejaký problém alebo by som nezískal ročne 4% p.a. ale menej, nech viem vykryť prípadné náklady.

4. Míňal
Teraz prišla tá najlepšia časť, ale aj tá najdôležitejšia: zvoliť si, čo zo zostatku kúpim. Podľa príkladu mi ostalo 232 000 €. Tu sa medze nekladú, za mňa by to bola určite dovolenka, aspoň dve destinácie (10 000 €), pekné nové auto (rodinné SUV za 40 000 €), rekonštrukcia bytu (15 000 €) – to by mi manželka nedarovala, ak by sme to nemali v pláne. Nejaké tie drobnosti pre rodinu a blízkych príbuzných (7 000 €).

5. Čo zo zvyškom ?
Ostalo by mi 160 000 €. Niekoho by napadlo, kúpim nehnuteľnosť a budem prenajímať. Áno, je to možnosť, ale s tým sú spojené náklady na fungovanie v prípade, ak by ste nemali nájomníka, tak vám nájom nebude nikto platiť a peniaze vám z toho neprídu.

Ja by som tieto peniaze zainvestoval na dlhý horizont, napríklad 20 rokov. Veď 2 000 € mi nabehne každý mesiac a mám aj rezervu, mám vykryté náklady na chod domácnosti aj auta. Popri tom môžem pracovať a cítiť sa slobodnejšie, pretože ak by nastalo čokoľvek, tých dvetisíc mám stále.

Vrátim sa ale k poslednej investícii, tú som dal na 20 rokov s priemerným výnosom 7% p.a.
Výsledkom tohto rozhodnutia bude, že za 20 rokov zo 160 000€ budem mať takmer 620 000 €.

Kolobeh peňazí

Správnym nastavením vysokej čiastky sa dá nielen kráľovsky fungovať, ale aj docieliť, aby hodnota peňazí rástla. Môj príklad nemusí byť pre každého, pretože každý je strojcom svojho osudu, ale ak sa aspoň čiastočne uvedené pravidlá dodržia, nikdy sa nestane, že peniaze raz dôjdu.