Inteligencia

Ponocovanie, humor aj zvedavosť: Ktoré ďalšie znaky majú nadpriemerne inteligentní ľudia?

Ľudia s vysokým IQ často vynikajú nezvyčajnými vlastnosťami.
Ak máte väčšinu z týchto znakov, je takmer isté, že patríte medzi nich.
Vydané 23. mája 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Medzi typické znaky, ktoré sa spájajú s inteligenciou ľudí, patrí napríklad záujem o všeobecné dianie, čítanie, študovanie či spoznávanie nových kultúr. Možno vás však prekvapí, že nadpriemerne inteligentní ľudia majú aj iné spoločné znaky, ktoré by ste možno vôbec nečakali, informuje chron.com.

Skutočne inteligentní ľudia nemajú potrebu o tom hovoriť a rozhodne na výšku svojho IQ neupozorňujú. Ak však netušíte, či ste na tom lepšie ako priemerní ľudia, možno vás prezradia tieto znaky, ktoré sú pre nadpriemerne inteligentných ľudí typické.

Trávite čas s inteligentnými ľuďmi

Trávenie času s takýmito ľuďmi vám zmení myslenie a zvýši kreativitu. Intelektuálne konverzácie a podnetné prostredie zvyšujú IQ.

Nenecháte sa ľahko rozptýliť

Ľudia, ktorí sa dokážu sústrediť dlhý čas a vedia ignorovať rozptýlenia, majú vysokú inteligenciu.

Ponocujete

Ukázalo sa, že inteligentní ľudia chodia spávať neskoro v noci a neskôr sa aj zobúdzajú. “Nočné sovy” sú podľa odborníkov inteligentnejší ľudia ako “ranné vtáčatá” a často vynikajú práve v rôznych umeleckých odvetviach. Ich vyššia produktivita večer a v noci však znamená, že im vyhovuje ráno dlhšie spať a vstávanie je pre nich veľmi náročné.

Ste bordelár

Ľudia, ktorí majú „organizovaný neporiadok“ sú vraj nielen inteligentnejší, ale aj viac kreatívni. Jedna z odborných štúdií zistila, že neporiadok na pracovnom stole môže dokonca slúžiť ako užitočná pomôcka pre tvorivé riešenie problémov. Ide pravdepodobne aj o to, že ľudia, ktorí majú neporiadok, ale dokážu sa v ňom dobre orientovať, si vedia poradiť aj s “neporiadkom” vo svojom živote. Neporiadok na pracovnom stole bol typický napríklad aj pre Alberta Einsteina.

Ľahko sa adaptujete

Nebojíte sa prekážok a chcete ľuďom okolo seba ukázať, že si dokážete poradiť so všetkým, čo sa vám postaví do cesty? Presne to je jedna z vlastností nadpriemerne inteligentných ľudí.

Uvedomujete si, koľko toho ešte neviete

Kým hlúpi ľudia sú presvedčení, že vedia všetko a každému to deklarujú, naozaj inteligentný človek o sebe stále pochybuje. Uvedomuje si, v čom všetkom má ešte nedostatky a preto na sebe stále pracuje. Ľudia s vysokým IQ sa tiež neboja priznať, ak niečo nevedia.

Ste zvedavý

Inteligentní ľudia majú v sebe obrovskú zvedavosť. Zaujíma ich, ako veci okolo nich fungujú. Aj Albert Einstein o sebe povedal: „Nie som nijak zvláštne talentovaný, som iba bláznivo zvedavý.“ Aj štúdia z roku 2006 potvrdila, že existuje spojenie medzi zvedavosťou detí a vyššou inteligenciou. Tie deti, ktoré boli otvorené a zaujímali sa o javy v ich okolí, prejavili v dospelosti vyššie IQ.

Ste otvorený

Mať otvorenú myseľ, byť ochotný prijímať nápady, názory a myšlienky iných, aj to je vlastnosť, ktorá charakterizuje ľudí s vysokým inteligenčným kvocientom. Ukázalo sa tiež, že ľudia, ktorí sú otvorení aj alternatívnym riešeniam, dosahujú v IQ testoch vyššie skóre.

Ste introvert

Podľa odborníkov ľudia s vysokým intelektom si až tak neužívajú socializáciu, práve naopak vyhovuje im samota. Podľa štúdie univerzít Singapore Management University a London School of Economics sa vysoko inteligentní ľudia od ostatných odlišujú v tom, koľko času strávia v spoločnosti, je pre nich typické to, že potrebujú značné množstvo času osamote.

Viete sa veľmi dobre ovládať

Vysoký intelekt spôsobuje, že ľudia ním obdarení sú schopní ľahko prekonať impulzívne konanie. Namiesto toho plánujú, vyjasňujú si ciele, stanovujú si alternatívne stratégie a zvažujú možné dôsledky.

Neporiadok na pracovnom stole bol typický napríklad aj pre Alberta Einsteina. Zdroj: unsplash.com

Ste vtipný

Máte prirodzený zmysel pre humor? Aj to je typické pre ľudí s vysokým intelektom.

Ste empatický

Človek s vysokým IQ je schopný pochopiť a precítiť, čo druhý človek myslí, alebo cíti. Práve empatia je totiž základom emocionálnej inteligencie – teda EQ.

Prokrastinujete

Niektorí vedci tvrdia, že skutočne inteligentní ľudia prokrastinujú aj počas práce, ktorá ich baví a napĺňa. Hovorí sa, že napríklad Steve Jobs prokrastinoval strategicky. Videl v nej totiž spôsob, ako sa odložením práce uvoľní priestor pre nové myšlienky a nápady.

Robíte si starosti

Ľudia s vysokým IQ sa často trápia tým, prečo sú veci také, aké sú, zaujíma ich vesmír, zmysel života, osudy iných a podobne. Existenčný zmätok je typický pre nadpriemerne inteligentných, čo však často vedie k tomu, že trpia úzkosťami. Starostliví ľudia majú tiež lepšie vyjadrovacie schopnosti, zatiaľ čo ľudia, ktorí si nerobia toľko starostí, majú lepšie neverbálne schopnosti.

Nefajčíte

Nielenže fajčenie dokázateľne spôsobuje množstvo zdravotných problémov vašim vnútorným orgánom, takisto znižuje aj IQ. Podľa odborných výskumov majú fajčiari priemerné IQ 90, zatiaľ čo nefajčiari medzi 101 až 116.

Pokračujte na ďalší príspevok »