Pokémon GO, jeho vzostupy a hrozby

Počas skoro celého júla sa na mňa zo všetkých strán valili správy o novej hre Pokémon GO. Dokonca aj z médií, ktoré nemajú technické či herné zameranie. Dlho som odolával, keďže nie som fanúšikom Pokémon univerza, ale nakoniec som si aplikáciu kvôli práci nainštaloval a otestoval.   Pokémon Go pracuje na princípe rozšírenej reality (Augmented Reality – AR). Chodíte […]

Autor
Dátum zverejnenia 17. augusta 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Martin Sadovský
CTO a spoluzakladateľ IT spoločnosti
Bratislava, Slovensko

Počas skoro celého júla sa na mňa zo všetkých strán valili správy o novej hre Pokémon GO. Dokonca aj z médií, ktoré nemajú technické či herné zameranie. Dlho som odolával, keďže nie som fanúšikom Pokémon univerza, ale nakoniec som si aplikáciu kvôli práci nainštaloval a otestoval.

 

Pokémon Go pracuje na princípe rozšírenej reality (Augmented Reality – AR). Chodíte po reálnej mape s animovanou postavičkou, ktorá vás reprezentuje. Hra na vašu lokalizáciu využíva GPS, ktoré je dnes súčasťou aj najlacnejších mobilov. Na mape sa zobrazujú rôzne záujmové body (takzvané Poké Stops) a telocvične (Pokémon Gyms), kde môžete dopĺňať zásoby, poprípade bojovať s Pokémonmi iných hráčov. Záujmové body sú prevzaté z predchádzajúceho titulu firmy Niantec – Ingress.

 

Screenshoty z hry Pokémon GO

Hlavnou náplňou je ale chodiť po mape, hľadať a následne chytať Pokémonov, ktorých hra umiestňuje na rôzne miesta. Zaujímavosťou je, že ich umiestňuje dokonca aj tematicky – v parkoch a lesoch nájdete “prírodných”, v blízkosti vodných hladín zase “vodných”. Ak sa priblížite k príšerke dostatočne blízko, zobrazí sa na mape a môžete ju začať hľadať. Na toto sa využíva kamera vášho zariadenia, s ktorou prechádzate okolie a keď na displeji zbadáte Pokémona, mali by ste sa ho pokúsiť chytiť. V spodnej časti displeja sa zobrazí lopta zvaná Pokéball, tú musíte pohybom prsta hodiť na Pokémona. Keď ho trafíte, je váš.

Hra má aj ďalšie prvky, napríklad vylepšovanie pokémonov, obsadzovanie telocviční, pokladanie návnad pre zvýšenie šance výskytu Pokémonov v okolí, liahnutie sa vajíčok a iné.

 

Moje skúsenosti s Pokémonmi

Hru som testoval tesne po spustení u nás a dosť som pociťoval nevyladenosť celého systému. Aplikácia veľmi často padala, postava na mape mi poskakovala 20 – 30 metrov rôznymi smermi, často sa nevedela pripojiť na server kvôli privysokému obsadeniu inými hráčmi.

Musím sa priznať, že z celkového pohľadu a po skúsenosti mi náplň hry prišla plytká a nudná – a to mám rád hry, v ktorých musím niečo zbierať a vylepšovať. Najviac ma zarazilo, že je potrebné takmer neustále sledovať displej telefónu a plne sa venovať dianiu na obrazovke, čiže sa nedá hrať rekreačne, na prechádzke po meste s deťmi.

Ale ja asi nie som cieľová skupina, keďže má Pokémon GO prekvapujúco veľký celosvetový úspech. Ja som pri tom nevydržal ani týždeň.

 

Čísla, fakty a hrozby

Úspechy hry sa nedajú prehliadnuť. 100 miliónov stiahnutí a 10 miliónov dolárov za deň je naozaj veľký úspech. V tak krátkej dobe žiadna aplikácia takto nenarástla. Hodnota akcií spoločnosti Nintendo, ktoré je spoluvlastníkom značky Pokémon a vydavateľom Pokémon GO, sa viac ako zdvojnásobila. Aj napriek tomu, keď Nintendo ohlásilo, že nie je tvorcom aplikácie, zase mierne klesla.

Zaujímavé je, že výrazne nepoklesli tržby iných veľkých hráčov na trhu mobilných hier, čo napovedá, že Pokémon GO vyplnilo dieru na trhu a nepreberá užívateľov z iných hier.

Najväčšou devízou tejto hry je sociálny aspekt a to, že vás prinúti vyraziť von. Ľudia sa stretávajú pri záujmových bodoch, diskutujú, porovnávajú si zbierky. Rôzne podniky využívajú na svoju propagáciu Pokéstopy – umiestňujú na ne návnady a takto lákajú zákazníkov. Mladí ľudia, ktorým sa často vyčíta, že len sedia na mieste a ťukajú do tabletov alebo telefónov zrazu behajú po vonku (aj keď pozeranie do telefónu zostalo).

S behaním s telefónom po vonku sú, samozrejme, spojené aj nepríjemné veci – lúpežné prepadnutia, autonehody, vstupy na cudzí pozemok.

Hra od svojho vydania dostala už niekoľko aktualizácií, väčšinou technického charakteru. Autorom sa podarilo z väčšej časti vyriešiť problémy so stabilitou aplikácie, tak aj serverov. Momentálne ale čelia kritike používateľov za znefunkčnenie systému pre cielené vyhľadávanie Pokémonov. Taktiež začali mať problémy s aplikáciami tretích strán, ktoré sa dali používať na presnú lokalizáciu Pokémonov bez toho, aby ste boli v blízkosti. Prístup k dátam pre aplikácie tretích strán už ale Niantec zastavil. Užívatelia sa sťažujú aj na komunikáciu s autormi, ktorí odpovedajú na správy veľmi sporadicky.

 

To, či si Pokémon GO udrží svojich užívateľov ukáže čas, momentálne je na tom ale veľmi dobre. Pokiaľ bude Niantec pridávať obsah dostatočne rýchlo a bude schopný opravovať chyby, tak istotne do zabudnutia neupadne. Minimálne nám páni ukázali, ako nakladať s rozšírenou realitou a smer, ktorým sa môže mobilné hranie uberať v budúcnosti.

 

 

Zdroje: App annie, Wikipedia

Adventný koncert 2019

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019