Reality show, Deti

Dráma, hádky a nereálne ideály krásy: Prečo by sme mali chrániť deti pred reality show?

Reality show majú moc ovplyvniť to, čo považujeme za normálne.
Vydané 13. januára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Milujeme alebo ich nenávidíme.

Reality TV si našla pevné miesto v modernej zábave a tak skoro neodíde.

S toľkými rôznymi štýlmi relácií je žáner reality TV taký široký, že je ťažké ho stručne analyzovať.

Od súťažných reality show ako „Survivor“ až po show o životnom štýle ako „The Kardashians“, reality TV našla spôsob, ako osloviť prakticky každé publikum a svoj dosah rozšírila až v posledných rokoch, tvrdí portál michigandaily.com.

Zatiaľ čo reality show existujú od 40. rokov 20. storočia, tento žáner zaznamenal pravidelný prudký rast.

Od skutočného sveta sa reality show etablovali ako svoj vlastný žáner.

A hoci môžu byť veľmi zábavné, stojí za zváženie: Aký je vplyv reality šou na mládež?

Čo sú reality show?

Reality show dokumentujú situácie zo skutočného života, v ktorých účinkujú obyčajní jednotlivci ako herci.

Inzercia

O čom je teda hlavný vysielací čas reality TV? Zobrazujú melodrámu, šikanu, ohováranie, klebety a zlé medziľudské vzťahy, definuje parentcircle.com.

Niektoré reality show môžu byť celkom zábavné a mnohých ľudí to pritiahne.

Je však vhodné, aby deti sledovali relácie, ktoré propagujú také správanie, ktoré inak neschvaľujeme?

Brána k popularite

Devízou Reality TV je pozornosť, takže producenti si vyberú ľudí, ktorí prinášajú drámu, emócie a kontroverziu – dobrí ľudia so silnou morálkou nemusia byť nevyhnutne vysoko na zozname, pokiaľ ide o obsadenie.

Často to poskytuje platformu ľuďom, ktorí si ju nezaslúžia, a zosilňuje hlasy, ktoré nepotrebujú pozornosť.

Keďže reality TV umožňujú celebritám, ktoré ovplyvňujú moc, a dávajú ich slovám a príspevkom publikum, dokážu ovplyvňovať čoraz dôležitejšie problémy v našej spoločnosti, aj keď na to nie sú tí najkvalifikovanejší ľudia.

To neznamená, že všetky hviezdy, ktoré sa preslávili prostredníctvom televíznej reality show, sú zlé alebo neponúkajú nejaký pozitívny prínos pre spoločnosť, ale moc a vplyv to robí príliš ľahko dostupnými pre tých, ktorí tak neurobia.

Pozitívne vplyvy reality show

Napriek tomu musíme zvážiť aj niekoľko výhod.

Nie všetky reality TV sú pre deti zlé.

Existuje niekoľko programov, ako sú spevácke šou a niekoľko súťažných relácií o varení, ktoré si môže vychutnať celá rodina.

Sú zábavné a navyše zapájajú deti zdravým spôsobom. Existujú aj určité interaktívne vzdelávacie reality show, ktoré sú pre študentov akademicky prospešné, uvádza portál parentcircle.com.

Niektoré reality show – napríklad „Na nože“, „Jama levova“ či „Československo má talent“ – môžu byť pre deti vzdelávacie, inšpiratívne a motivačné.

Môžu deťom predstaviť užitočné činnosti a riziká, ako je varenie, podnikanie či tanec.

Ktovie, možno sledovanie jednej z týchto relácií môže vaše dieťa inšpirovať, aby sa stalo ďalšou Marthou Stewartovou alebo Billom Gatesom!

Reality show majú schopnosť vystaviť divákov komunitám a ľuďom, ktorí by inak nemali veľké zastúpenie.

Samozrejme, je nebezpečné mať iba jednu osobu alebo skupinu ako hovorcu celej komunity ľudí, no tieto relácie môžu niektorým marginalizovaným skupinám ponúknuť platformu a môže vytvoriť cestu pre divákov, aby získali jemnejšie porozumenie.

Nebezpečenstvo reality show

Akokoľvek zábavná môže byť reality TV, určite má množstvo významných nedostatkov, ktoré nemožno prehliadnuť.

Názov „reality show“ naznačuje, že to, čo je vidieť na obrazovke, je skutočné alebo aspoň založené na skutočnom živote, ale v skutočnosti to vôbec neodráža skúsenosti mnohých ľudí.

V dôsledku toho môžu mať príbehy, ktoré televízne reality show hrajú ako skutočné, negatívne dopady.

Sú návykové

Tieto programy majú návykové vlastnosti a môžu viesť k tomu, že sa diváci cítia osamelí a izolovaní.

Je to dvojsečná zbraň: Môže nás ponoriť do alternatívnej reality, no zároveň nás odpojí od tej našej.

Aj keď je normálne, že si niekedy chcete oddýchnuť a uniknúť zo svojho vlastného sveta, dlhší čas investovaný do inej reality sťažuje návrat a pocit pokoja s tou skutočnou.

Trávenie príliš veľa času venovaného ľuďom a vzťahom, ktoré nie sú naše, môže brániť skutočným vzťahom v našich životoch.

Často sme vedení k zbytočným pochybnostiam a spochybňovaniu našich vzťahov kvôli nerealistickým očakávaniam, ktoré nám sú zobrazované v médiách.

Nereálne ideály, ktoré sú nám predstavované

Zoznamovacie relácie prinášajú aj celý rad unikátnych problémov.

Pre mnohých ľudí príklady vzťahov, ktoré vidia, pochádzajú predovšetkým z ich rodín a z toho, čo vidia v médiách.

Napríklad „Svadba na prvý pohľad“, „Láska na chate“ či „Love island“ sú udržiavané tak zámerne, že vytvárajú falošnú predstavu o tom, ako vyzerá väčšina vzťahov a dávajú divákom nerealistické očakávania.

Poháňajú tiež zastarané rodové roly tradičnej mužskosti a ženskosti: „Atraktívni“ muži sú tí, ktorí sú svalnatí, sebavedomí, nevyjadrujú zraniteľnosť a robia prvý krok; „Atraktívne“ ženy sú tie, ktoré majú stereotypne „dobre vyzerajúce“ telá a sú jemné, emocionálne a súcitné.

Zoznamovacie relácie podporujú myšlienky, že ženy sú hodnotné len vtedy, ak sú krásne a že muži vždy chcú sex.

V televízii zvyčajne nevidíme skutočnú populáciu adekvátne zastúpenú, pokiaľ ide o vzhľad.

Mladí, zdatní a tradične atraktívni muži a ženy sú obsadzovaní výrazne viac ako starší, menej zdatní ľudia, ktorí nespadajú do západných ideálov krásy.

Reality show majú moc ovplyvniť to, čo považujeme za normálne.

Vystavenie televízii reality nabáda divákov, aby považovali určité rasy, sexuality, rodové identity a sociálne triedy za normu a čokoľvek iné za neprirodzené alebo nesprávne.

To má dôsledky v reálnom svete a ovplyvňuje to, ako sa zhodujeme s ostatnými a ako rozumieme sebe.

Je dôležité byť kritický voči médiám, ktoré konzumujeme, pretože to má dôsledky, tvrdí portál michigandaily.com.

Psychiatrička Holly Peek vo svojom článku v publikácii Harvard Medical School hovorí o tom, aké je dôležité uvedomiť si posolstvá a hodnoty, ktoré tieto relácie často zobrazujú.

„Je nevyhnutné, aby sme si uvedomovali, čo naše deti sledujú, aby sme ich naučili, ako rozpoznať a spracovať skreslené hodnoty televíznej reality. Je to ošemetné, pretože tento program ľahko oklame divákov, aby uverili, že ide o skutočný odraz skutočnej svet,“ hovorí Holly Peek.

Existuje teda nebezpečenstvo, že si deti pomýlia skutočný život s vnímanou realitou týchto programov.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Experimental Child Psychology ukázala, že deti, ktoré sledovali vysokorizikové televízne programy, vykazovali nárast svojho rizikového správania viac ako deti, ktoré boli vystavené nízkorizikovej televízii alebo tie, ktoré sledovali televíziu menej.

Ako vplývajú reality show na naše deti?

Výskum ukázal, že kým dospelé publikum dokáže rozlíšiť realitu od reality televízie, pre deti a dospievajúcich je to ťažšie.

Vplyv reality šou na mládež sa môže líšiť od pozitívnych účinkov – ako je inšpirácia, súcit a zdravá zábava – až po tie negatívne.

Príklady negatívnych účinkov:

1. Znížené sebavedomie z nereálnych štandardov krásy

Mnohé televízne reality show obsahujú nereálne štandardy krásy a podporujú myšlienku, že hodnota človeka je založená na jeho vzhľade.

Sledovanie príliš veľa reality TV zvyšuje pravdepodobnosť, že sa deti budú porovnávať s ľuďmi v relácii, čo môže mať za následok nízke sebavedomie. Tieto relácie sú tiež často veľmi sexistické a môžu byť nevhodné pre mladšie deti.

2. Skreslené hodnoty

Reality show často zahŕňa párty, pitie a zameranie sa na materiálne veci.

Takýto typ správania sme si mohli všimnúť v show Love island, kde účastníci strávili veľa času nadmerným pitím, luxusným obliekaním, šperkami, ženy neustálym líčením a predvádzaním polonahých tiel v plavkách.

Deti si môžu z týchto „ideálnych ľudí“ s dokonalou postavou, pleťou bez akné a napichanými perami utvoriť obraz ideálneho človeka.

Hodnoty detí, ktoré sledujú tento typ správania, sú obmedzené peniazmi a popularitou a môžu mať negatívny vplyv.

3. Normalizácia agresie a šikanovania

Reality show sa často zameriavajú na medziľudské drámy vrátane šikanovania, ohovárania a agresie.

Ak dieťa považuje tento typ agresívneho správania za normálny, môže ho začať napodobňovať pri interakcii so svojimi priateľmi. Budú si myslieť, že je to normálne.

4. Nereálny obraz úspechu

Reality show len zriedka zobrazujú inteligenciu a úspech svojich členov.

Vidieť tento typ reality zobrazený v relácii môže mladej generácii poskytnúť skreslenú predstavu o tom, čo je potrebné na dosiahnutie úspechu.

Tipy pre rodičov na podporu zdravšieho vzťahu s reality show

Dráma a extrémne správanie a životný štýl, ktoré tieto programy zobrazujú, sú vykorisťovaním mladých ľudí v tom, že úspešne priťahujú ich pozornosť a skresľujú ich očakávania od reality.

A preto:

  • Sledujte reality show so svojím dieťaťom. Pomôže vám určiť, či je obsah vhodný pre vaše dieťa, a poskytne vám príležitosť klásť mu o ňom otázky.
  • Diskutujte o „realite“ týchto programov. Aj keď sa reality TV javí ako „skutočná“, deti by mali vedieť, že ide v skutočnosti o vysoko senzácie chtivú verziu reality.
  • Opýtajte sa svojho dieťaťa, čo si myslí, že je skutočné. Myslia si, že sa ľudia v skutočnom živote takto správajú? Videli podobné správanie vo svojej skupine priateľov?
  • Pokúste sa zistiť, či televízne zábery ovplyvnili vaše dieťa. Závidia hercom životy? Je niečo, čo by na sebe chceli zmeniť, aby sa viac podobali niektorým členom obsadenia?
  • Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o tom, prečo má rád určité postavy. To vám môže ukázať, aké hodnoty sa vaše dieťa môže alebo nemusí snažiť napodobňovať.
  • Opýtajte sa ich, čo pozerajú ich priatelia. To by vám malo poskytnúť lepšiu predstavu o type obsahu, ktorému môže byť vaše dieťa vystavené. Väčšina detí sleduje rovnaké relácie, aby o nich mohli diskutovať so svojimi priateľmi.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »