ZDRAVIE

Odborníci našli súvislosť medzi e-cigaretami a ochoreniami dýchacích ciest, naznačuje štúdia

Mnohé zlúčeniny v elektronických cigaretách prispievajú k zápalovým procesom v pľúcnom tkanive a v celom tele.
Patrí k ním napríklad formaldehyd, známy ako karcinogénna zlúčenina.

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

V priebehu posledných rokov klasické tabakové výrobky začali nahrádzať ich elektronické verzie. Atraktívne sú predovšetkým pre mladšie generácie, najmä pre ich farebný vzhľad a množstvo príchuti.

Údaje Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky poukazujú na nie príliš pozitívne štatistiky. Celkové množstvo fajčiarov na celom svete sa vyšplhalo na 1,1 miliardu, informuje portál Veda na dosah. Do roku 2025 sa očakáva, že uvedená hodnota prekročí až 1,6 miliardy. V prípade úmrtí súvisiacich s fajčením ide ročne o 3,5 milióna ľudí.

Síce mnoho jedincov si dáva predsavzatie, že prestane fajčiť, ročne sa to podarí len menej ako 10 %. Spomínané elektronické cigarety boli začiatkom 21. storočia vyvinuté práve na to, aby pomohli pri odvykaní s daným civilizačným zlozvykom. Ich dopad na zdravie nebol doposiaľ jasne potvrdený, avšak najnovšie štúdie prinášajú zaujímavé výsledky.

Hrozba v podobe tekutého nikotínu

Mnoho jedincov si myslí, že prechod na elektronické cigarety ich ochráni pred výskytom ochorení v dôsledku fajčenia. Ako uvádza portál aktuality.sk, Americká pľúcna asociácia naznačuje však presný opak.

Uvedený výdobytok súčasnej doby vedie k trvalému poškodeniu pľúc. Výskumníci z Univerzity Johnsa Hopkinsa ďalej poukazujú na súvislosť e-cigariet so zvýšeným rizikom vzniku chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

elektronické cigarety a zdravie

Počet fajčiarov na celom svete každoročne stúpa. Zdroj: pexels.com

E-cigarety fungujú na jednoduchom princípe v podobe batérií alebo dobíjacích batérií. Tekutá forma nikotínu sa zahrieva pomocou vykurovacieho vlákna, pričom sa rozprašuje do aerosólu.

Mnohé ďalšie zlúčeniny v kvapaline môžu mať devastačné dôsledky na zdravie, nakoľko prispievajú k zápalovým procesom v pľúcnom tkanive a v celom tele. Zároveň môžu zvyšovať výskyt ochorení postihujúcich kardiovaskulárny systém, pľúca, kostnú dreň, slezinu či centrálny nervový systém.

Inzercia

Vyšetrenie dýchania užívateľov poukazuje na obsah vysokého množstva formaldehydu vo vydychovanom vzduchu. Uvedená zložka je známa ako karcinogénna zlúčenina.

Jeho pravidelné užívanie zdvojnásobuje riziko srdcového infarktu či zvyšuje pravdepodobnosť výskytu zápalových ochorení dýchacích ciest. Výnimku netvorí ani oslabenie obranyschopnosti imunitného systému proti patogénom.

Výskyt nebezpečných zložiek

Ako sme uviedli vyššie, elektronické cigarety obsahujú zmesi rôznych látok, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Patria k ním propylénglykol, glycerol, nikotín, aldehyty, ketóny, prchavé organické zlúčeniny, aromatické látky, nitrozamíny, kovy či polycyklické aromatické uhľovodíky.

Podľa výsledkov štúdie môže ísť o jednu z príčin rozvoja chronickej obštrukčnej choroby pľúc. U jedincov s daným ochorením môže dôjsť až k zhoršeniu jeho priebehu.

elektronické cigarety a zdravie

Odborníci našli súvislosť medzi e-cigaretami a ochoreniami dýchacích ciest. Zdroj: pexels.com

Ďalšie výsledky poukazujú aj na zvýšenie rizika ochorení srdca, obličiek, cukrovky, reumatoidnej artrídy a mnohých druhov rakoviny. Vzhľadom na to, že e-cigarety na trhu nie sú dostatočne dlho, ich dlhodobé účinky na zdravie zatiaľ nie sú preukázané. V priebehu posledných rokov však štúdie poukazujú na ich súvislosť s ochoreniami dýchacích ciest.

Príkladom sú štúdie z roku 2019, ktoré naznačujú, že u ľudí, ktorí vapovali, môže dôjsť k zvýšenému výskytu astmy. Výnimku netvoria ani ďalšie alergické ochorenia, ako senná nádcha či atopický ekzém.

Zákaz rekreačného vapovania v Austrálii

Ako sme písali v našom minulom článku, Austrália sa v rámci vapovania stavia pozitívnym príkladom pre svet. Ide o prvú krajinu, ktorá sa rozhodla zakázať rekreačné vapovanie. Daný krok potvrdil austrálsky minister zdravotníctva Mark Butler.

Zákaz za vzťahuje na všetky jednorazové e-cigarety, vrátane ich obalov, príchutí a farieb. Výnimka sa vzťahuje len na dovoz elektronických cigariet určených pre lekárne.

„Už žiadne žuvačkové príchute, žiadni ružoví jednorožci ani e-cigarety v podobe zvýrazňovačov, aby si ich deti mohli schovať do peračníka. Namiesto toho budeme mať obyčajné obaly s obyčajnými príchuťami,“ vysvetľuje Butler, pričom tvrdí, že ide o najväčšiu legislatívnu medzeru v austrálskej histórii.

elektronické cigarety a zdravie

Austrália sa stala prvou krajinou, ktorá zakázala rekreačné vapovanie. Zdroj: pexels.com

Okrem toho Austrália počas nasledujúcich troch rokov plánuje zvýšiť daň z tabaku ročne o päť percent. Ide o súbor opatrení na podporu systému zdravotníctva, ktorý sa vzťahuje aj na nový národný program skríningu rakoviny pľúc.

Podľa výskumov s vapovaním mal skúsenosť každý šiesty Austrálčan vo veku 14 až 17 rokov. V prípade veku od 18 do 24 rokov ide takmer o každého štvrtého človeka.

Podstatou uvedených produktov je práve zámer na mladistvých, pričom sa zvyknú nachádzať v regáloch so sladkosťami v maloobchodných predajniach. V prípade austrálskych stredných škôl došlo k prípadom, kedy jedinci začali inštalovať detektory výparov do kúpeľní.

Pokračujte na ďalší príspevok »