Austrália sa stane prvou krajinou, ktorá zakáže rekreačné vapovanie. Ide o škodlivú hrozbu pre verejné zdravie

O bežné tabakové výrobky je medzi mladšími generáciami čoraz menší záujem. Vystriedalo ich rekreačné vapovanie, ktoré sa považuje za ich „zdravší“ variant. Ide o formu fajčenia, počas ktorej užívateľ vdychuje výpary, ktoré elektronická cigareta vytvára odparovaním náplne. Stávajú sa na ňom závislí aj maloletí, pričom aj s ním sú späté rôzne zdravotné riziká. Zákaz rekreačného… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

O bežné tabakové výrobky je medzi mladšími generáciami čoraz menší záujem. Vystriedalo ich rekreačné vapovanie, ktoré sa považuje za ich „zdravší“ variant.

Ide o formu fajčenia, počas ktorej užívateľ vdychuje výpary, ktoré elektronická cigareta vytvára odparovaním náplne. Stávajú sa na ňom závislí aj maloletí, pričom aj s ním sú späté rôzne zdravotné riziká.

Zákaz rekreačného vapovania

Ako sme písali v našom predošlom článku, počas minulého roka sme zaznamenali prípad, kedy súťažiace medzinárodnej súťaže krásy Miss Universe prezentovali formu „zdravého“ vapovania. Podobné kampane prebiehali už aj v minulosti, kedy tabakové spoločnosti presviedčali verejnosť o pozitívnych účinkoch fajčenia.

Austrália ide však iným príkladom, nakoľko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá zakáže rekreačné vapovanie, informuje portál Živé. Správu oznámil austrálsky minister zdravotníctva Mark Butler.

Zákaz sa vzťahuje na všetky jednorazové elektronické cigarety, pričom výnimku tvorí len dovoz e-cigariet určených pre lekárne. Obmedzenia sa zároveň budú týkať aj dostupných obalov, príchutí a farieb.

austrália a rekreačné vapovanie

Austrália sa stane prvou krajinou, ktorá zakáže rekreačné vapovanie. Zdroj: pexels.com

„Už žiadne žuvačkové príchute, žiadni ružoví jednorožci ani e-cigarety v podobe zvýrazňovačov, aby si ich deti mohli schovať do peračníka. Namiesto toho budeme mať obyčajné obaly s obyčajnými príchuťami,“ vysvetľuje dané rozhodnutie Butler. Okrem toho dodáva, že ide o „najväčšiu legislatívnu medzeru v austrálskej histórii“. Na základe toho austrálska vláda nedopustí, aby úspechy spojené s nižšou spotrebou tabakových výrobkov boli zničené touto novou hrozbou pre verejné zdravie.

V počiatkoch tohto „trendu“ sa e-cigarety núkali štátom a komunitám po celom svete ako terapeutický produkt pre dlhoročných fajčiarov, ktorí chcú prestať fajčiť. Neskôr s ním prišli nové riziká v podobe ďalšej závislosti. U mladých ľudí, ktorí vapujú, je trikrát vyššia šanca, že začnú fajčiť.

Inzercia

Okrem týchto opatrení Austrália počas nasledujúcich troch rokov zvýši daň z tabaku ročne o päť percent. Ide o súbor opatrení na podporu systému zdravotníctva, pričom sa vzťahuje aj na nový národný program skríningu rakoviny pľúc.

Stúpajúca závislosť u mladistvých

Obľuba elektronických cigariet stúpa aj pre ich pútavý vzhľad v podobe pestrých farieb. Zároveň disponujú rôznymi príchuťami, ktoré pripomínajú chuť lízanky.

Jeden z výskumov naznačuje, že na území Austrálie vapoval každý šiesty Austrálčan vo veku 14 až 17 rokov, uvádza BBC. Vo veku 18 až 24 rokov ide o pomer každého štvrtého človeka. Podľa slov austrálskeho ministra zdravotníctva v jeho veku vapoval len 1 zo 70 ľudí, pričom má 52 rokov. Aj z tohto môžeme usúdiť, že táto novodobá forma fajčenia je populárna najmä u mladších generácií.

 

austrália a rekreačné vapovanie

Tabakové výrobky u mladistvých strácajú na popularite. Zdroj: pexels.com

Produkty sa zámerne zameriavajú na deti, pričom ich môžu nájsť v regáloch s lízankami alebo čokoládovými tyčinkami v maloobchodných predajniach. Zároveň vapovanie sa stalo na austrálskych stredných školách najväčším problémom v oblasti správania. Médiá informovali aj o prípadoch, kedy niektorí jedinci začali inštalovať detektory výparov do kúpeľní.

Devastačné účinky na zdravie

Síce ešte donedávna vedci presne nevedeli určiť účinky vapovania na ľudské zdravie, jedna zo štúdií prináša očakávané výsledky.

Ako uvádza portál Brainee, tento druh fajčenia má predovšetkým vplyv na vznik kardiovaskulárnych ochorení. Uvedený výskum skúmal práve vplyv vapovania na krvné cievy a celkové zdravie srdca.

„V tabakovom dyme boli identifikované tisíce chemikálií, z ktorých niektoré sú prítomné aj v aerosóloch elektronických cigariet, buď ako pôvodná zložka alebo ako produkt chemickej reakcie procesu zahrievania,“ vysvetľuje skúmanú problematiku doktor a profesor Matthew L. Springer, ktorý je zároveň aj autor spomínanej štúdie.

„Snažili sme sa zistiť, ktorá špecifická zložka dymu alebo výparov z e-cigariet môže byť zodpovedná za zasahovanie do schopnosti krvných cien efektívne fungovať,“ dodáva.

austrália a rekreačné vapovanie

Vapovanie predstavuje škodlivé hrozby pre verejné zdravie. Zdroj: pexels.com

V štúdii Springer spolu s jeho tímom vystavili potkany štyrom typom tradičného cigaretového dymu a dvom typom plynov a uhlíkových nanočastíc spojených s e-cigaretmi. Výsledky ukázali, že plyny a častice uhlíka mali podobné škodlivé účinky ako tabakový dym, síce predstavujú úplne odlišné chemické a fyzikálne zložky dymu.

Kombinácia bežných a elektronických cigariet

Mnoho ľudí kombinuje bežné cigarety s elektronickými. Ďalšia štúdia, ktorej sa zúčastnilo 120 dospelých respondentov, zistila, že vapovanie aj fajčenie s veľkou pravdepodobnosťou spôsobujú zmeny súvisiace so srdcovými chorobami.

„Fajčenie a vaping môžu mať podobné škodlivé kardiovaskulárne účinky, aj keď jeden spôsobuje niektoré potenciálne škodlivé účinky, ktoré ten druhý nemá,“ tvrdí Springer.

Aj preto sa dôraz kladie na to, aby si lekári, regulátori a verejnosť uvedomili, že vapovanie sa spája so skutočnou hrozbou pre zdravie. Používanie oboch variantov môže mať neprimerané škodlivé účinky pre zdravie, z čoho vyplýva, že ich striedanie môže byť horšie ako používanie len jedného z týchto výrobkov.

Pokračujte na ďalší príspevok »