Nikotínové vrecúška a „zdravé“ vapovanie čoraz viac nahrádzajú obyčajné cigarety. Stavajú sa však hrozbou pre maloletých

Fajčenie bežných cigariet je medzi mladšími generáciami čoraz menej „in“. Mohlo by ísť o dobrú správu, pokiaľ by ich nevystriedali ich škodlivejšie varianty v podobe nikotínových vrecúšok a „zdravého“ vapovania. Nikotínové vrecúška, známe aj ako žuvací tabak, obsahujú väčšie množstvo nikotínu než bežné cigarety. Nejde však o jediný problém, nakoľko sa spájajú aj s rôznymi… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Fajčenie bežných cigariet je medzi mladšími generáciami čoraz menej „in“. Mohlo by ísť o dobrú správu, pokiaľ by ich nevystriedali ich škodlivejšie varianty v podobe nikotínových vrecúšok a „zdravého“ vapovania.

Nikotínové vrecúška, známe aj ako žuvací tabak, obsahujú väčšie množstvo nikotínu než bežné cigarety. Nejde však o jediný problém, nakoľko sa spájajú aj s rôznymi zdravotnými rizikami. Vapovanie nie je výnimkou, problémy s dýchaním začínajú byť bežné aj u maloletých.

Ľahká závislosť

Nikotínové vrecúška sa v mnohých prípadoch spájajú so športovcami. Ako píše portál tvnoviny.sk, žuvací tabak má blahodarný efekt na sústredenie. Práve preto predstavuje obrovské riziko pre žiakov rôznych vekových skupín, ktorí po ňom siahajú počas učenia. Síce sa ich koncentrácia zvýši, väčšina z nich si neuvedomuje riziko závislosti.

Detskí psychiatri alebo pediatri sa čoraz viac stretávajú s prípadmi závislosti na žuvacom tabaku u maloletých, uvádza portál Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Rodičia ju zvyknú spájať s náhlou zmenou správania ich dieťaťa. Nejde však len o zrýchlené motorické tempo, ale aj o množstvo zdravotných ťažkostí v podobe búšenia srdca či nevoľnosti.

Ako tvrdí detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová, málokomu napadne, že jeho dieťa môže byť na niečom závislé, najmä pokiaľ ide o nikotínové vrecúška. Avšak väčšina mladistvých pacientov považuje svoju skúsenosť za pozitívnu, nakoľko po nikotíne mala vždy náhle viac energie. Príjemný účinok však netrvá dlho, a tak konzument siaha po vyššej dávke, ktorá spôsobuje spomínané ťažkosti.

Mladšie generácie čoraz menej siahajú po bežných cigaretách. Zdroj: pexels.com

INZERCIA

„Deti si svoje problémy riešia aj tak, že sa stávajú závislými od iných návykových látok, ktoré zmierňujú ich problémy, dodávajú im sebavedomie, ale aj dobré postavenie v rovesníckej skupine. To, že bežne konzumujú energetické nápoje, žuvací tabak, alkohol už od 10. alebo 12. veku života, rodičia riešia málokedy,“ vysvetľuje danú problematiku detská psychiatrička Rosenbergerová. Okrem toho rodičom odporúča, aby deťom pripravili desiatu doma, nakoľko nie vždy si vedia overiť, čo si ich dieťa naozaj kúpi.

Dôležité je brať ohľad aj na psychické zdravie maloletých, nakoľko rodičia v mnohých prípadoch odmietajú medikamentóznu liečbu či odbornú pomoc. Detská psychika je v súčasnosti veľmi krehká. Jednou z príčin je aj to, že posledné dva roky žiaci absolvovali dištančné vyučovanie bez možnosti sociálnej interakcie s rovesníkmi.

Inzercia

Vysoký prísun nikotínu

Ako sme uviedli v úvode, žuvací tabak sa vyznačuje s vysokými hodnotami nikotínu. Ide o malé vrecká v podobe práškového nikotínu, ktoré si užívatelia vkladajú pod hornú peru. Mladiství po ňom siahajú aj kvôli farebnosti, nakoľko jeho krabičky podobajúce sa cukríkom sa značia rôznymi farbami. Okrem toho sú pre neho typické rôzne príchute, či už v podobe tropického ovocia alebo mentolu. Od januára tohto roku nastáva však veľká zmena, kedy by osobám mladším ako 18 rokov nemal byť predaný, uvádza portál tvnoviny.sk.

Podľa adiktológa Rastislava Žemličku ide o úplne čistý nikotín. Dokonca sa dá povedať, že užívateľ dostane o niekoľkokrát väčšiu dávku než bežný fajčiar.

„Keďže je to nová vec, legislatíva na to nemyslela a mali sme tu takú legislatívnu dieru, ktorá umožňovala, že si to kupovali aj mladí do 18 rokov, či dokonca deti v základných školách,“ dodáva Žemlička.

Fenomén žuvacieho tabaku sa rozšíril aj u maloletých. Zdroj: pexels.com

Okrem toho má zákon obmedziť aj výrobu a predaj výrobkov obsahujúcich až 20 miligramov nikotínu, nakoľko sa na trhu doposiaľ objavovali aj produkty s jeho dvojnásobným obsahom. Bežná cigareta obsahuje v priemere približne 10 miligramov nikotínu, pričom ide o značný rozdiel.

Zdravotné riziká

Tak ako pri každom návykovom výrobku, aj pri žuvacom tabaku sa uvádza zvýšená miera výskytu rakovinotvorných ochorení. Podľa výskumu Americkej spoločnosti pre rakovinu obsahuje približne 28 karcinogénov, uvádza portál noviny.sk.

Okrem toho sa pri pravidelnej konzumácií vyskytujú rôzne telesné zmeny. Jednou z nich je tvorba nezhubných lézií (pozn. red. telesné poškodenie), ktoré sa vytvárajú na slizniciach úst v takmer 100 % prípadov. Už po mesiaci pravidelného užívania je sliznica zhrubnutá, čo spôsobuje nedostatočný vývin jej buniek. V danom prípade ide až o 40 % zvýšenie výskytu rakoviny tváre, ďasien a sliznice.

Netreba zabúdať ani na zvýšenú hladinu nikotínu v krvi, ktorá sa spája s koronárnou chorobou srdca. Okrem toho sa k nej pripisuje zvýšený krvný tlak a cievna mozgová príhoda.

Propagácia „zdravého“ vapovania

Pred pár mesiacmi Slovenskom obehol prípad, kedy počas súťaže Miss Universe, súťažiace prezentovali formu „zdravého“ vapovania. Už v minulosti išlo o podobnú propagáciu, kedy v 30. až 40. rokoch tabakové spoločnosti presviedčali verejnosť, že fajčenie má pozitívne účinky na zdravie, píše portál Denník N. Napríklad cigarety značky Lucky Strike boli spájané s odolnosťou proti bolesti hrdla, pričom ich odporúčali aj samotní zdravotníci.

Vapovanie sa stáva bežnou súčasťou života Generácie Z. Zdroj: pexels.com

Pokiaľ sa ale vrátime k súťaži Miss Universe, išlo o novodobú formu kampane. Do súťaže krásy bola zaradená súťažná sekcia Miss VitaVape, ktorá niesla názov po značke promovaných vitamínových inhalátorov. Okrem toho bola značka aj partnerom akcie.

Súťažiace na sociálnej platforme Instagram natáčali videá či pridávali fotky, ako fajčia, pričom uvádzali, že dané inhalátory sú obohatené o prírodné výťažky. Odborníci však upozorňujú, že o danom výrobku doposiaľ nemáme dostatok informácií zo štúdií, aby sme vedeli dokázať, aké účinky majú skutočne na organizmus. Práve preto pľúcny lekár Ivan Kocan pre Denník N tvrdí, že vitamíny by sa mali jesť, nie inhalovať.

Pokračujte na ďalší príspevok »