Aký nerecyklovateľný odpad mylne triedime?

Väčšina z nás sa snaží prispieť k ochrane životného prostredia a recyklovať, kde sa dá. Cítite uspokojenie, keď umiestňujete krabicu od pizze do recyklačného koša? Starostlivo hľadáte odpadkový kôs na papier, pokiaľ chcete zahodiť pohár z kávy?  V tom prípade máte v recyklovaní nedostatky. Existujú produkty, ktoré s nadšením triedime aj napriek tomu, že patria… Prečítať celé

Väčšina z nás sa snaží prispieť k ochrane životného prostredia a recyklovať, kde sa dá. Cítite uspokojenie, keď umiestňujete krabicu od pizze do recyklačného koša? Starostlivo hľadáte odpadkový kôs na papier, pokiaľ chcete zahodiť pohár z kávy?  V tom prípade máte v recyklovaní nedostatky. Existujú produkty, ktoré s nadšením triedime aj napriek tomu, že patria na odlišné miesto. Aké to sú?

Mastné krabice od pizze

Kartónové krabice na pizzu sa zdajú byť jednoduchou voľbou na recykláciu. Pokiaľ sú však nasiaknuté mastným tukom z pizze, spôsobujú problémy. Keď sa papier recykluje, zmieša sa s vodou a v kombinácii s zakaleným olejom stúpa nahor. To spôsobuje viazanie vlákien a narúšanie procesu recyklácie.

 

Jednorazové plienky

Áno, niektorí ľudia radi vkladajú použité jednorazové plienky do recyklačného boxu alebo dokonca do  kompostéru. Okrem toho, že táto predstava nie je najpríjemnejšia, ide o výrazný omyl. Nejde len o materiály plienok – vrátane plastov a absorpčnej výplne – tie samozrejme nie sú recyklovateľné. Ide hlavne o kontamináciu obsahom. Problémom je, že tieto sú navyše jednorazové, presne ako napovedá ich názov.

 

Vytiahnite šálky na kávu

Množstvo jednorazových šálok kávy na jedno použitie sa nedá recyklovať, pretože sú potiahnuté jemnou polyetylénovou fóliou. Nádoby sa tým stávajú odolnými voči tekutinám a priepustnosti. Opätovné spracovanie je však náročné a nákladné.  Väčšina recyklačných stredísk zaobchádza s týmito pohármi ako s bežným odpadom, pretože vo všeobecnosti narúšajú proces separovania. Ich plastové viečka však môže byť recyklovateľné. Vo väčšine prípadov aj sú.

Jednorazové plastové poháre na kávu sú len našou ďalšou pohodlnosťou. Zdroj: Pexels.com

Plastové vrecká a tašky sú dlhodobo nočnou morou pre životné prostredie. Zdroj: Pexels.com

Papierové utierky a obrúsky

Papierové utierky, obrúsky, vreckovky a dokonca aj papierové taniere sú, áno, vyrobené z papiera. Na rozdiel od časopisov, novín a papiera do tlačiarní je ich recyklácia zakázaná. Často sú znečistené jedlom alebo telesnými zvyškami. Kartónové jadrá papierových utierok sa však dajú recyklovať.

Skartovaný papier

Zdá sa vám to zvláštne? Skartovaný papier bez zvyškov – prečo ho nemožno recyklovať? Po prvé, vonku sa môže rozfúkať medzi ostatné odpadové nádoby a potom prekĺzne cez stroje recyklačných zariadení nevytriedený a dostane sa všade. Pozor! V niektorých okresoch akceptujú skartovaný papier, ak je uložený v škatuli, papierovom či prinajhoršom v plastovom vrecku.

Poháre od jogurtov a iné plasty s označením 5

Mnohé obce nebudú recyklovať obaly od jogurtov a iný tovar vyrobený z plastu č. 5, známeho ako polypropylén. Ich spracovanie v zariadení zvyčajne stojí príliš veľa. Ak sa recyklujú, často sa roztavia, zmiešajú s inými plastmi a niekedy sa posielajú do zámoria. Opäť musíte skontrolovať miestnu recyklačnú prevádzku, aby ste videli ich pravidlá pre manipuláciu s polypropylénom.

Čierne plasty

Čierne plastové podnosy na jedlo a čierne vrchnáky na kávu nie sú recyklovateľné. „Problém pramení z technológie používanej v recyklačných centrách,“ zdôrazňuje Fast Company. „Tieto systémy majú problém vidieť a triediť čierne plasty od iných plastov. To znamená, že väčšina čiernych plastov, ktoré prichádzajú do recyklačných stredísk v skutočnosti ide do odpadu. Čiže vaše čierne misky na jedlo sa už nezmenia na nové produkty.“

Bublinkový obal

Plastová bublinková fólia, do ktorej predajcovia balia svoje produkty, nie je darom pre životné prostredie. Naopak. Aj keď zábavná a upokojujúca pre praskanie, vlnitý obal je zvyčajne vyrobený z polyetylénovej fólie s nízkou hustotou a zamotáva sa do strojov a iných recyklovateľných materiálov. Preto nie je akceptovateľný. Ak má vaša obec nejaký druh programu na odovzdanie igelitových tašiek (napríklad v obchodoch s potravinami), často môže byť súčasťou aj bublinková fólia.

Keďže poznáme rôzne alternatívy balenia, od bublinkových fólií by mali výrobcovia konečne upustiť. Zdroj: Pexels.com

Tapeta

Nenechajte sa zmiasť papierom na tapete. Tieto obklady stien sa často nedajú spojiť s inými papierovými recyklovateľnými materiálmi, pretože majú vysokú koncentráciu syntetických atramentov a farbív. Tie sa následne veľmi ťažko oddeľujú. Mnohé z nich sú navyše potiahnuté vrstvou vinylu alebo polyetylénu, aby sa ľahko umývali.

Rozbité sklo

Zatiaľ čo niektoré recyklačné programy akceptujú sklo, rozbité sklo môže byť naopak výrazným problémom. Môže predstavovať nebezpečenstvo pre samotných pracovníkov, ktorí s ním manipulujú. Rozbité poháre na víno a nápoje majú iné teploty topenia a chemické zloženie ako obalové sklo, preto sú nevhodné. Žiarovky, zrkadlá a okenné sklo, ktoré už nie sú vcelku, môžu obsahovať chemikálie nevhodné na recykláciu.

Zdravotnícky odpad

Odpad z domácej zdravotnej starostlivosti sa vo všeobecnosti nedá recyklovať. Či už ide o ihly, ostré predmety, odpad z dialýzy, katétrov alebo kolostomických vakov. S niektorými z týchto vecí sa zaobchádza ako s nebezpečným odpadom, ktorý môže byť toxický.

Zdravotnícky materiál sa recykluje ťažko, ihly však recyklovať nemôžeme vôbec. Zdroj: Pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »