Enviro

100% recyklácia odpadu bez triedenia je realitou, robia ju Česi. Majú šancu zmeniť svet

Žiadne triedenie nie je potrebné, o recykláciu zmesového odpadu sa postarajú technológie.
Vydané 25. augusta 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Odpad je obrovský biznis, ale aj problém. Moderná civilizácia ho produkuje nesmierne množstvá a smetiská okolo veľkých miest zaberajú čoraz viac priestoru, ktorý by sa dal využiť inak, hodnotnejšie. Vedľajším problémom skladovania odpadu je poškodzovanie životného prostredia, niekedy s naozaj vážnymi následkami. Príkladom sú v posledných rokoch odhalené znehodnotenia podzemných vôd na východnej periférii Bratislavy s dosahom aj na okolité obce. Podobných príkladov by sme ale na Slovensku našli celé zoznamy.

Triedenie odpadu už v domácnostiach, ich následný zber a ukladanie na skládky podľa materiálu sa ukazuje ako jedna zo správnych ciest nakladania s odpadom, avšak musí byť na tento proces úzko naviazané aj ďalšie spracovanie tohto odpadu. A to je častokrát problém, napokon bežný človek nemôže vedieť, čo všetko je vôbec recyklovateľný plast a aké výnimky platia pre papiere, sklá či kovy. O dokonalé triedenie sa majú postarať moderné technológie a ukazuje sa, že konečne nastal čas na ich reálne využitie.

Tím českých vedcov vyvinul údajne unikátnu technológiu, ktorá sa zakladá na rozkladaní akéhokoľvek zmesového odpadu až na molekuly, ktoré je následne možné odfiltrovať, zoskupiť a ďalej využiť ako surovinu. Údajne sa tak dosahuje až 100-percentná účinnosť a do prírody nemajú unikať žiadne škodliviny. Vedľajším produktom je tuhá forma uhlíka, ktorá sa dá taktiež využiť v priemysle a výrobe. Znie to neuveriteľne, ale Česi tvrdia, že je to realita.

Vývoj zariadení v hodnote niekoľkých desiatok miliónov českých korún trval viac ako osem rokov. Vedúci vedeckého tímu, Michal Halko, pre českú televíziu ČT24 poskytol rozhovor priamo v priestoroch, kde sa odpad spracováva. Tvrdí, že odpad môže byť akokoľvek znečistený, kontaminovaný či znehodnotený, pretože technológia ho z akéhokoľvek stavu premieňa na pôvodné suroviny.

Neuveriteľne znie predovšetkým skutočnosť, že tento odpad pred spracovaním pomocou takzvaného katalytického štiepenia v reaktore nie je potrebné triediť alebo akokoľvek filtrovať. O všetko sa postará patentovaná technológia.

Na rozdiel od v súčasnosti používaných spaľovaniach sa odpad neznehodnocuje a neničí, ale iba rozštiepi na suroviny použiteľné donekonečna.

Reportáž sa nevyjadruje k nákladom na prevádzku, ale tá by nemusela nutne zohrávať kľúčovú úlohu – ak je tu konečne použiteľný nástroj pre dokonalé spracovanie odpadu, malo by byť povinnosťou štátov a vyšších autorít, aby technológiu dotovali a postarali sa o jej štandardizovanie. V porovnaní s plazmovou technológiou spracovania odpadu, kedy sa materiál mení na plyny, je táto nová metóda údajne až osemkrát lacnejšia. Plazmová technológia pritom má podľa Halka má svoj význam aj naďalej, napríklad pri infekčnom či rádioaktívnom odpade.

Celú reportáž od ČT24 s Michalom Halkom si môžete pozrieť tu:

https://www.facebook.com/vedaCT24/posts/3677812835565379

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »