Kamila Magálová, Meryl Streep a najhoršia speváčka na svete

Sály vypredané rýchlosťou blesku, divoké a okázalé kostýmy, nulová sebakritika. Aj to sú vlastnosti, ktorými svet opisuje neobyčajný zjav – speváčku Florence Foster Jenkinsovú. Obrazový a textový materiál dodalo SND . . Americká prominentka, amatérska sopranistka a zakladateľka Verdi Clubu to veru v živote nemala ľahké, aj keď si to sama nikdy nemyslela. Napriek tomu, že sa počas života stala naozaj… Prečítať celé

Sály vypredané rýchlosťou blesku, divoké a okázalé kostýmy, nulová sebakritika. Aj to sú vlastnosti, ktorými svet opisuje neobyčajný zjav – speváčku Florence Foster Jenkinsovú.

Obrazový a textový materiál dodalo SND

.

.

Americká prominentka, amatérska sopranistka a zakladateľka Verdi Clubu to veru v živote nemala ľahké, aj keď si to sama nikdy nemyslela. Napriek tomu, že sa počas života stala naozaj známou, v realite vlastne ani nevedela spievať. Aspoň to si myslela kritika a jej súčasníci. Naopak, publikum malo iný názor. Florence totiž nikdy nezabudla na svojich divákov, ku ktorým sa správala, ako keby mali cenu zlata. Do hľadiska hádzala ruže, počas speváckych prídavkov zoskakovala z pódia a jej kariéra bola zdrojom jedných z najzábavnejších hudobných kritík všetkých dôb.

Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

Napriek svojmu antitalentu disponovala prekvapivo veľkou légiou celebritných priateľov, nasledovateľov a fanúšikov. Medzi jej verných patril aj skladateľ Cole Porter, operní velikáni Lily Pons a Enrico Caruso, herečka Barbra Streisand či dokonca spevák David Bowie. Okrem toho vo veľkom podporovala umenie – založila Verdi Club, ktorý organizoval pravidelné umelecké večery pre vojenské charity a počas svojho života sa stala prezidentkou American League of Pen Women.

.

„Niektorí môžu povedať, že som nevedela spievať, no nikto nemôže povedať, že som nespievala.“

(Florence Foster Jenkins)

.

S jej životom sa spája aj jeden naozaj vtipný príbeh. Napriek spomínanej veľmi nízkej sebareflexii v rámci svojich speváckych možností sa táto žena vedela vždy odvďačiť tým, ktorí jej akýmkoľvek spôsobom pomohli na ceste za slávou. Keď sa v roku 1943 stala svedkom havárie taxíka, v strachu zajačala tak silno, až zistila, že jej hlas po tomto traumatizujúcom zážitku dosiahne vyšší tón F než kedykoľvek predtým. Za toto zistenie odmenila preľaknutého taxikára veľkou škatuľou drahých cigár.

Napriek vokálnej a hudobnej nepresnosti jej vystúpení, ktoré sa konali väčšinou v malých salónoch a recitačných halách, sa Florence Foster Jenkins stala populárnou hlavne pre nevedomky poskytovanú zábavu. Jej recitály zahŕňali klasický operný repertoár pozostávajúci z diel Mozarta, Verdiho a Straussa, ktorí v jej podaní nikdy nevyzneli ako skutočný Mozart, Verdi a Strauss. Napriek tomu ju publikum milovalo.

V rámci svojho posledného koncertu vypredala Carnegie Hall tak rýchlo, že sa táto akcia zapísala do histórie ako najrýchlejšie vypredaný koncert v týchto priestoroch až po dnešný deň. Na svojom poslednom koncerte podala Florence nezabudnuteľný výkon, no dva dni po ňom dostala počas nakupovania v obchode s hudobninami srdcový infarkt. Zomrela o mesiac neskôr vo veku 76 rokov a viacerí hovoria, že dôvodom bolo jej zlomené srdce.

JE ÚŽASNÁ / foto (c) Ctibor Bachratý 0200

V Slovenskom národnom divadle sa postavy Florence zhostila skvelá Kamila Magálová, ktorá sa priznala, že jej zo začiatku robilo naozaj problém priblížiť sa čo najviac falošnému spevu.

Bolo to veľmi ťažké, lebo ja sluch mám. Sám autor tvrdil, že je oveľa ľahšie a jednoduchšie, ak túto rolu stvárňuje herečka, ktorá naozaj nevie spievať, lebo je to autentické. Musela som sa naučiť falošne spievať, čo mi robilo dosť veľké problémy… Stále som sa musela nútiť do tých falošných tónov, a potom som si povedala, že musím ísť do komična a sama zo seba si urobiť ,sranduʻ, že inak to nepôjde,“ povedala o svojej postave členka Činohry SND.

V réžii Jakuba Nvotu nabral tento príbeh na svojej komickosti práve za pomoci spomínaného odľahčenia a k dokonalej komike dopomohli aj ďalší hereckí kolegovia ako Ondrej Kovaľ, Martin Geišberg, Božidara Turzonovová či Ivana Kuxová. Netreba sa teda čudovať, že inscenácia Je úžasná! od svojej premiéry v roku 2011 plní sály Činohry Slovenského národného divadla.

Florence Foster sa dočkala aj filmového spracovania, a to rovno s legendou svetového herectva, výbornou Meryl Streepovou. Tá v novom filme Božská Florence, ktorý prichádza do slovenských kín už 25. augusta 2016, dokazuje svoj majstrovský, herecký a v tomto prípade aj „spevácky“ výkon.

Božská Florence (film)

Božská Florence (film)

Pokračujte na ďalší príspevok »