Kamila Magálová, Meryl Streep a najhoršia speváčka na svete

Sály vypredané rýchlosťou blesku, divoké a okázalé kostýmy, nulová sebakritika. Aj to sú vlastnosti, ktorými svet opisuje neobyčajný zjav – speváčku Florence Foster Jenkinsovú. Obrazový a textový materiál dodalo SND . . Americká prominentka, amatérska sopranistka a zakladateľka Verdi Clubu to veru v živote nemala ľahké, aj keď si to sama nikdy nemyslela. Napriek tomu, že sa počas života stala naozaj […]

Sály vypredané rýchlosťou blesku, divoké a okázalé kostýmy, nulová sebakritika. Aj to sú vlastnosti, ktorými svet opisuje neobyčajný zjav – speváčku Florence Foster Jenkinsovú.

Obrazový a textový materiál dodalo SND

.

.

Americká prominentka, amatérska sopranistka a zakladateľka Verdi Clubu to veru v živote nemala ľahké, aj keď si to sama nikdy nemyslela. Napriek tomu, že sa počas života stala naozaj známou, v realite vlastne ani nevedela spievať. Aspoň to si myslela kritika a jej súčasníci. Naopak, publikum malo iný názor. Florence totiž nikdy nezabudla na svojich divákov, ku ktorým sa správala, ako keby mali cenu zlata. Do hľadiska hádzala ruže, počas speváckych prídavkov zoskakovala z pódia a jej kariéra bola zdrojom jedných z najzábavnejších hudobných kritík všetkých dôb.

Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

Napriek svojmu antitalentu disponovala prekvapivo veľkou légiou celebritných priateľov, nasledovateľov a fanúšikov. Medzi jej verných patril aj skladateľ Cole Porter, operní velikáni Lily Pons a Enrico Caruso, herečka Barbra Streisand či dokonca spevák David Bowie. Okrem toho vo veľkom podporovala umenie – založila Verdi Club, ktorý organizoval pravidelné umelecké večery pre vojenské charity a počas svojho života sa stala prezidentkou American League of Pen Women.

.

„Niektorí môžu povedať, že som nevedela spievať, no nikto nemôže povedať, že som nespievala.“

(Florence Foster Jenkins)

.

S jej životom sa spája aj jeden naozaj vtipný príbeh. Napriek spomínanej veľmi nízkej sebareflexii v rámci svojich speváckych možností sa táto žena vedela vždy odvďačiť tým, ktorí jej akýmkoľvek spôsobom pomohli na ceste za slávou. Keď sa v roku 1943 stala svedkom havárie taxíka, v strachu zajačala tak silno, až zistila, že jej hlas po tomto traumatizujúcom zážitku dosiahne vyšší tón F než kedykoľvek predtým. Za toto zistenie odmenila preľaknutého taxikára veľkou škatuľou drahých cigár.

Napriek vokálnej a hudobnej nepresnosti jej vystúpení, ktoré sa konali väčšinou v malých salónoch a recitačných halách, sa Florence Foster Jenkins stala populárnou hlavne pre nevedomky poskytovanú zábavu. Jej recitály zahŕňali klasický operný repertoár pozostávajúci z diel Mozarta, Verdiho a Straussa, ktorí v jej podaní nikdy nevyzneli ako skutočný Mozart, Verdi a Strauss. Napriek tomu ju publikum milovalo.

V rámci svojho posledného koncertu vypredala Carnegie Hall tak rýchlo, že sa táto akcia zapísala do histórie ako najrýchlejšie vypredaný koncert v týchto priestoroch až po dnešný deň. Na svojom poslednom koncerte podala Florence nezabudnuteľný výkon, no dva dni po ňom dostala počas nakupovania v obchode s hudobninami srdcový infarkt. Zomrela o mesiac neskôr vo veku 76 rokov a viacerí hovoria, že dôvodom bolo jej zlomené srdce.

JE ÚŽASNÁ / foto (c) Ctibor Bachratý 0200

V Slovenskom národnom divadle sa postavy Florence zhostila skvelá Kamila Magálová, ktorá sa priznala, že jej zo začiatku robilo naozaj problém priblížiť sa čo najviac falošnému spevu.

Bolo to veľmi ťažké, lebo ja sluch mám. Sám autor tvrdil, že je oveľa ľahšie a jednoduchšie, ak túto rolu stvárňuje herečka, ktorá naozaj nevie spievať, lebo je to autentické. Musela som sa naučiť falošne spievať, čo mi robilo dosť veľké problémy… Stále som sa musela nútiť do tých falošných tónov, a potom som si povedala, že musím ísť do komična a sama zo seba si urobiť ,sranduʻ, že inak to nepôjde,“ povedala o svojej postave členka Činohry SND.

V réžii Jakuba Nvotu nabral tento príbeh na svojej komickosti práve za pomoci spomínaného odľahčenia a k dokonalej komike dopomohli aj ďalší hereckí kolegovia ako Ondrej Kovaľ, Martin Geišberg, Božidara Turzonovová či Ivana Kuxová. Netreba sa teda čudovať, že inscenácia Je úžasná! od svojej premiéry v roku 2011 plní sály Činohry Slovenského národného divadla.

Florence Foster sa dočkala aj filmového spracovania, a to rovno s legendou svetového herectva, výbornou Meryl Streepovou. Tá v novom filme Božská Florence, ktorý prichádza do slovenských kín už 25. augusta 2016, dokazuje svoj majstrovský, herecký a v tomto prípade aj „spevácky“ výkon.

Božská Florence (film)

Božská Florence (film)

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019