Kryptomeny

OneCoin, najväčší podvod s kryptomenou v dejinách

Túžba zbohatnúť je neraz nasledovaná slepou dôverou vo veci, ktoré nám majú zabezpečiť rozprávkový zisk a luxusný život. To sa však vždy snažia využiť podvodníci, ktorí vidia slabinu ľudí, práve v prístupe k financiám. Aby ste sa nestali obeťou podvodu, je dobré byť informovaný o tom, čomu všetkému už ľudia naleteli.   Kryptomeny sa v… Prečítať celé
  • Túžba zbohatnúť je neraz nasledovaná slepou dôverou vo veci, ktoré nám majú zabezpečiť rozprávkový zisk a luxusný život.
  • To sa však vždy snažia využiť podvodníci, ktorí vidia slabinu ľudí, práve v prístupe k financiám.
  • Aby ste sa nestali obeťou podvodu, je dobré byť informovaný o tom, čomu všetkému už ľudia naleteli.

 

Kryptomeny sa v priebehu svojej niekoľkoročnej existencie, dostávali do povedomia spoločnosti trochu ťažkopádne. Spropagovanie tohto finančného odvetvia priniesla až prvá obchodovateľná kryptomena – Bitcoin. Práve Bitcoinu vďačí celý segment za následný prudký rozvoj, s významnými investíciami, z ktorého vzišlo aj viacero nových boháčov.

V období posledných piatich rokov však nastal v kryptomenách obrovský boom, a tak sa obchodníkom s kryptomenami mohol stať skutočne každý. A veľa ľudí tak aj urobilo. Mnohí len s vidinou rýchleho zisku z kúpy a následného predaja kryptomeny, iní sa rozhodli pre dlhodobé investovanie, pretože kryptomeny vnímajú ako platidlo budúcnosti.

Ako to však býva v ktorejkoľvek sfére, s úspešným nápadom, generujúcim miliónové obraty, sa začínajú o tieto aktivity zaujímať aj ľudia, s nie práve najlepšími úmyslami. Z toho pramení vznik sofistikovaných podvodných schém a obohacovanie sa na slepej dôvere ľudí. A obrovským miliónovým podvodom sa nevyhol ani trh s kryptomenami. 

Rýchle peniaze vďaka OneCoin

V roku 2015 bola svetu predstavená nová kryptomena. Za jej vznikom a s tým spojenou neodolateľnou ponukou, stála doktorka Ruja Ignatova z Bulharska, ktorá svoj „vynález“, prezentovala o rok neskôr s veľkou slávou v Londýne. Kryptomena dostala názov OneCoin a podľa svojej tvorkyne, mala byť bezpečnejšia, ale aj lacnejšia a rýchlejšia. 

Za najväčším krypto-podvodom sveta stojí Bulharka Ruja Ignatova. | Foto: pinterest.com

INZERCIA

Čo bolo však najdôležitejšie, podľa Ignatovej slov, mala zničiť Bitcoin. Lákavosť ponuky mala jednoduché, avšak ako sa ukázalo, veľmi účinné znenie. Ignatova totiž všetkým svojim prívržencom sľúbila, že nech sú držiteľmi akejkoľvek kryptomeny, ak svoje investície prenesú do OneCoinu, výnosy sa zdvojnásobia. To znie lákavo, nie? A bohužiaľ, bolo to nie len lákavé, ale aj perfektne fungujúce.

Do kampane propagujúcej OneCoin sa zapojilo mnoho známych osobností. OneCoin bol prezentovaný, ako budúce číslo jedna na trhu s kryptomenami. Aby tvorcovia kryptomenu priblížili ešte viac ľuďom, začali po celom svete vznikať OneCoin prevádzky.

A ekonomický výsledok? Obyčajní ľudia, ale aj väčší investori, dovedna zo 175 krajín sveta, naliali do tejto novej „zázračnej kryptomeny“, viac ako 4 miliardy dolárov! A to všetko len v priebehu rokov 2015 – 2017! 

Prevalenie podvodu

Keď však kryptomena dosiahla hodnoty, pri ktorých sa ju už oplatilo predať a užívať si tak nadobudnuté rozprávkové bohatstvo, nastal veľký problém. Investori sa totiž rozhodli zobchodovať OneCoin a vymeniť jeho nadobudnutú hodnotu za hotovosť. Tú však nemali odkiaľ získať.

Po Ruji Ignatovej sa totižto zľahla zem. A spolu s ňou zmizli aj získané štyri miliardy dolárov. Avšak, na povrch vyplávali nové skutočnosti spojené s OneCoinom, ktoré ale investorom rozhodne nepomohli. Už bolo totiž jasné, že Ignatova si celú existenciu tejto kryptomeny vymyslela.

Pri investovaní do kryptomien je lepšie zvoliť si tie overené, aby ste predišli podvodom, akým bol ten s OneCoinom. | Foto: pixabay.com

Ako je však možné, že v dobe, keď sú rôzne formy podvodov na dennom poriadku a poverené orgány pred nimi neustále varujú, príde k niečomu podobnému? Celý tento príbeh vyznieva nanajvýš nepochopiteľne. Už v roku 2015, kedy táto kryptomena vznikla, ju magazín Cointelegraph, venujúci sa kryptomenám, označil za podvod. Túto domnienku o rok neskôr podporili aj taliansky protimonopolný úrad, nórska asociácia priameho predaja a maďarská národná banka. Bohužiaľ, investori sa pre vidinu rýchleho a rozprávkového zisku, rozhodli tieto varovania ignorovať.

Úspechu OneCoinu dopomohla aj jedna pomerne rozšírená stratégia. Jeho tvorkyňa totiž od začiatku opisovala, ako ju kritizujú a obviňujú z podvodu a multi-level marketingu. Preto priamo regulačným úradom adresovala odkazy, v ktorých prezentovala OneCoin ako „najtransparentnejšiu kryptomenu“. 

V roku 2019 bola Ignatova aj s niekoľkými spolupracovníkmi obžalovaná z podvodu. Po jej zmiznutí prebral agendu OneCoinu jej brat Konstantin Ignatov, ktorý sa k podvodom a praniu špinavých peňazí priznal, po čom putoval za mreže. O to absurdnejšie vyznieva fakt, že po jeho odsúdení vznikla online kampaň za jeho oslobodenie, ktorú podporilo viac ako 19 000 ľudí. 

Množstvo ľudí, ktorí tomuto podvodu naleteli, doň investovali celoživotné úspory svojich rodín, neraz v státisícoch dolárov. Nanešťastie, svoje peniaze, ktoré do OneCoinu investovali, už nikdy neuvidia. Aj to môže byť výstrahou pre všetkých, ktorí narazili na až príliš výhodnú ponuku. Spravidla totiž platí, že vysoko pravdepodobne ide o podvod. 

 

Aktualizácia pôvodného príspevku z 18. júna 2021.

Pokračujte na ďalší príspevok »