DeviantArt: Najväčšia online umelecká galéria a komunita na svete, vystavovať môžete aj vy

„Jednoducho povedané, Deviant Art je stránka pre akýkoľvek druh umenia. Nájdete tu čokoľvek od majstrovských krajiniek až po veci, ktoré vás znechutia. Nie som si istý, či práve to mal zakladateľ na mysli, keď ju pomenoval, ale je to dobrý zásah do toho, čo tam tiež môžete nájsť, hoci takéto veci sú v menšine a… Prečítať celé
Vydané 9. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

„Jednoducho povedané, Deviant Art je stránka pre akýkoľvek druh umenia. Nájdete tu čokoľvek od majstrovských krajiniek až po veci, ktoré vás znechutia. Nie som si istý, či práve to mal zakladateľ na mysli, keď ju pomenoval, ale je to dobrý zásah do toho, čo tam tiež môžete nájsť, hoci takéto veci sú v menšine a môžete ich filtrovať. Stránka dokonca umožňuje umelcom predávať svoje umenie ako tapety a podobne. Takže tak. Dokonca tam môžete nájsť aj komiksových umelcov.“ Vojta Martinec

 

Deviantné umenie

DeviantArt je celosvetová internetová komunita a online galéria, v ktorej členovia prezentujú svoje umelecké diela. Obsah tejto webovej stránky o umení je tvorený používateľmi. Členom tejto komunity sa môže stať ktokoľvek. Medzi jej členmi sa nachádza široká škála amatérskych umelcov, ale aj profesionálov.

„Doslova každú sekundu je na DeviantArt pridané viac ako jedno umelecké dielo,“ hovorí Moti Levy, generálny riaditeľ stránky DeviatArt.

Ku dnešnému dňu má stránka už viac ako 70 miliónov užívateľov, ktorí každý mesiac nahrajú pol miliardy umeleckých diel. Platí, že nahrané umelecké výtvory nie sú voľne použiteľnými a šíriteľnými dielami. Takisto všetky vystavované diela spadajú pod ochranu amerického autorského práva a nesmú byť ďalej rozširované.

 

INZERCIA

DeviantArt má problém s NFT a ochranou práv

Non-fungible tokeny (NFTs) sa stali vážnym problémom vo svete umenia. Vďaka nim už došlo ku niekoľkým krádežiam autorských práv. A DeviantArt ako jedno z najväčších úložísk umenia na internete bol zasiahnutý viac ako väčšina ostatných.

NFT (non-fungible token): globálny fenomén v oblasti digitálneho umenia

Inzercia

Pre novo vzniknuté problémy bol v auguste 2021 spustený program DeviantArt Protect. Ten doteraz indexoval viac ako 480 miliónov NFT a našiel takmer 330 tisíc NFT, ktoré porušujú autorské práva. K programu neskôr pribudla aj služba DeviantArt Protect Protokol, ktorá umožňuje každému, bez ohľadu na to, či je členom DeviantArt alebo nie, sledovať svoje dielo na internete.

Protokol Protect je otvorený, medzi reťazcový štandard na decentralizovanú komunikáciu problémov súvisiacich s dôverou v NFT.

„Bohužiaľ budem musieť úplne vypnúť celý svoj @DeviantArt účet, pretože ľudia stále kradnú moje diela a vytvárajú z nich NFT. Nemôžem, a ani by som nemal nahlasovať každého z nich a podávať žalobu, ktorá je neustále ignorovaná. Je to smutné a frustrujúce.“ Liam R. Sharp

 

Ako funguje Protocol Protect?

Používateľ môže do služby Protect nahrať svoje kópie umeleckých diel a nechať ich porovnať s NFT obrazmi, ktoré sú nahrané na jednom z niekoľkých verejných blockchainov. Ak sa zistí identická alebo takmer identická zhoda, používateľ dostane upozornenie a môže poslať žiadosť o stiahnutie daného NFT z trhu. Protect skenuje obrázky vyťažené na blockchainoch Ethereum, Klaytn, Polygon, Arbitrum, Optimism, Palm, Tezos a Flow.

Protect umožňuje každému nahrať 10 obrázkov (s celkovou veľkosťou do 2 GB) a monitorovať ich zadarmo. Používatelia DeviantArt sa môžu zaregistrovať na službu Core Pro za 9,95 USD mesačne a monitorovať až 1 000 obrázkov s celkovou veľkosťou 50 GB.

DeviantArt

Zdroj: The Verge & DeviantArt

 

Príliš veľa obsahu pre dospelých na stránke DeviantArt

Po tom ako dosiahol DeviantArt veľký úspech, začali z neho postupne odchádzať jeho používatelia. Jedným sa nepáčia problémy s NFT, ďalším prístup vlastníkov ku stránke, ktorú vnímajú len ako zdroj zisku a iným začalo vadiť neprimerane veľké množstvo nevhodného obsahu.

DeviantArt totiž začal povoľovať umelecké diela s označením NSFW napriek tomu, že stránka má veľké publikum mladšie ako 18 rokov.

NSFW alebo not safe for work je internetová skratka používaná na označenie adries URL a hypertextových odkazov, ktoré odkazujú na videá alebo webové stránky obsahujúce nahotu, pornografiu, vulgarizmy, násilie alebo iný potenciálne rušivý obsah.

Pokračujte na ďalší príspevok »