NFT

NFT (non-fungible token): globálny fenomén v oblasti digitálneho umenia

Čo je to NFT? NFT (non-fungible token) v preklade neupraviteľný token je jednotka údajov uložených v digitálnom  systéme, nazývanom blockchain, ktorý certifikuje digitálnu hodnotu, ktorá je jedinečná. NFT je možné použiť na reprezentáciu položiek, ako sú fotografie, videá, audio a ďalšie typy digitálnych súborov. Vlastník diela s NFT token, má záznam, ktorý deklaruje originál daného… Prečítať celé
Vydané 2. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

blockchain

Čo je to NFT?

NFT (non-fungible token) v preklade neupraviteľný token je jednotka údajov uložených v digitálnom  systéme, nazývanom blockchain, ktorý certifikuje digitálnu hodnotu, ktorá je jedinečná. NFT je možné použiť na reprezentáciu položiek, ako sú fotografie, videá, audio a ďalšie typy digitálnych súborov. Vlastník diela s NFT token, má záznam, ktorý deklaruje originál daného diela. Ostatné kópie daného digitálneho diela sú už bez NFT certifikátu.

Princíp NFT funguje podobne ako hmatateľné umenie. Príkladom môže byť obraz Mony Lisy od slávneho talianskeho maliara Leonarda da Vinciho. Tento originál môže vlastniť len jeden človek. Iný človek ho môže získať len odkúpením od súčasného majiteľa. Aj keď fotografie alebo kópie obrazu Mony Lisy, sú na internete aj v rôznych obchodoch, kde má k ním prístup hocikto. Takisto ku kópiám digitálnych diel, môže mať prístup každý, ale prvý vytvorený originál opatrený NFT tokenom môže mať len jedného vlastníka.

Ako vytvoriť NFT

1. Vybrať si digitálne dielo (akýkoľvek digitálny súbor).

2. Založiť si  vlastnú kryptomenovú peňaženku.

3. Vybrať si digitálny trh, kde budete vytvárať a potom uvádzať svoje NFT. Najpopulárnejšie sú Mintable, Rarible alebo OpenSea.

INZERCIA

4. Po pripojení peňaženky k marketu môžete začať vytvárať svoj vlastný NFT.

Fyzické alebo digitálne dielo?

Trh s klasickým umením má svoju dlhú tradíciu a okrem, investičného charakteru poskytuje aj vysokú historickú a zberateľskú hodnotu. Narozdiel od toho, digitálne umenie je len na začiatku svojej cesty a dynamika jeho trhu sa neustále mení. V dnešnej dobe sa začali s digitálnym umením spájať aj digitálne meny (kryptomeny).

Inzercia

Pri predaji a nákupe fyzických dielach treba riešiť mnoho komplikácií, ako skladovanie, poistenie, reštauráciu diel, rámovanie, clo, transport aj povolenia úradov. Za samotný nákup sa často platí provízia v rozsahu 10 – 20%, pre aukčnú sieň alebo 20 – 50 % pre galériu. Pri kúpe digitálneho diela je provízia pre poskytujúcu platformu značne menšia, a to v rozmedzí 3 – 15%.

Digitálne diela s NFT

1. Kevin McCoy –  Quantum

Vôbec prvý NFT z roku 2014 je v predaji za 7 miliónov dolárov

https://gfycat.com/evenrequiredalbacoretuna

2. Beeple – Everydays – The First 5000 Days (Prvých 5000 dní)

Beeple (Mike Winkelmann), predal svoje dielo v marci 2021. Išlo o impozantných 69,3 milióna dolárov, čo je doteraz najvyššia cena zaplatená za NFT. Táto koláž je vytvorená pridávaním jedného digitálneho diela denne po dobu 5 000 dní od roku 2007. Winkelmann pokračuje v projekte dodnes. Na stránke www.beeple-crap.com/everydays si môžete prezrieť digitálne diela z koláže Everydays.

https://twitter.com/beeple/status/1347406074685566977

3. Duch Gucci

4. Krista Kim – Mars House (Dom na Marse)

Mars House je digitálna nehnuteľnosť predávaná ako NFT za 500 000 dolárov. V zozname SuperRare je označená ako „prvý digitálny dom na svete“. Dom je vyrobený z 3D skla od podlahy až k stropu s výhľadom na hory Marsu. Môžete sa opaľovať na terase pomocou virtuálnej reality, aby ste nasali atmosféru Marsu. Tento dom má dokonca aj vlastný soundtrack vytvorený Jeffom Schroederom z The Smashing Pumpkins.

12 ročný chlapec, divné veľryby a 400 000 dolárov

V reálnom svete by nám tieto tri veci dokopy nedávali vôbec zmysel. Digitálny svet sa však trocha líši od toho skutočného a momentálne veľkou senzáciou v digitálnom svete sa stal Benyamin Ahmed. Tento 12 ročný chlapec pomocou programovania vytvoril projekt Weird Whales (Divné veľryby) a s NFT tokenom ich začal predávať. Zatiaľ zarobil 350 000 dolárov, avšak predpokladaný zisk z predaja tejto kolekcie je okolo 400 tisíc dolárov.

https://twitter.com/ObiWanBenoni/status/1417867633131757570

Mladý Benyamin začal programovať, keď mal len 5 rokov. Inšpiráciou pre neho bol jeho otec Imran, ktorý pracuje ako webový vývojár. Začínal s HTML a CSS, neskôr sa naučil JavaScript a ďalšie programy.

Vytvorenie svojej zbierky Wierd Whales, ktorá obsahuje 3 350 pixelových jedinečných veľrýb stálo Ahmeda dokopy 300 dolárov. Išlo predovšetkým o zaplatenie poplatkov, ktoré sa účtujú za blockchainové overenie každého NFT.

Ahmed zatiaľ nemá tradičný bankový účet, iba kryptomenovú peňaženku.

„Mám v pláne nechať si všetok svoj éter a nie ho previesť na peniaze. V budúcnosti možno každý nebude potrebovať bankový účet a bude mať iba éterovú adresu a peňaženku.“ Benjamin Ahmed pre CNBC

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.