Najrizikovejšie drogy na trhu

10 najnebezpečnejších drog ( 1.časť )

TOP 10 najnebezpečnejších drog na Slovensku a vo svete – 1.časť Heroín Crack Metadón Metamfetamín Alkohol   Heroín Heroín je vysoko návyková droga vyrobená z morfínu a je súčasťou triedy drog nazývaných opioidy. Dôvody jeho návykovej povahy súvisia s tým, ako funguje na myseľ a telo. Keď sa heroín zavedie do tela, viaže sa v mysli na… Prečítať celé
Vydané 3. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

TOP 10 najnebezpečnejších drog na Slovensku a vo svete – 1.časť

  1. Heroín

  2. Crack

  3. Metadón

  4. Metamfetamín

  5. Alkohol

 

Heroín

Heroín je vysoko návyková droga vyrobená z morfínu a je súčasťou triedy drog nazývaných opioidy. Dôvody jeho návykovej povahy súvisia s tým, ako funguje na myseľ a telo. Keď sa heroín zavedie do tela, viaže sa v mysli na opioidné receptory, aby stimuloval potešenie uvoľňovaním dopamínu takým spôsobom, ktorý je mimo možností, ktoré si telo dokáže vyrobiť samo. Dokáže rýchlo preniknúť do mozgu a má za následok nával intenzívnej eufórie. Ľudia, ktorí užívajú heroín, uvádzajú, že pociťujú nával rozkoše a eufórie, no existujú aj ďalšie bežné efekty, vrátane týchto: suché ústa, sčervenanie pokožky, ťažký pocit v rukách a nohách, nevoľnosť a zvracanie, silné svrbenie, zakalené mentálne fungovanie a ďalšie.

Medzi dlhodobé efekty užívania patria: nespavosť, poškodenia žíl / tkanív nosa ( podľa formy podávania ), infekcie srdcovej výstelky a chlopní, abscesy, zápcha a kŕče v žalúdku, ochorenie pečene a obličiek, pľúcne komplikácie, duševné poruchy ( depresia a antisociálna porucha osobnosti ), sexuálna dysfunkcia u mužov a nepravidelný menštruačný cyklus u žien.

Závislosť vzniká väčšinou už po prvej dávke a proces odvykania je veľmi bolestivý a psychicky náročný.

 

Crack

Crack je najčistejšia, najúčinnejšia a zároveň najnebezpečnejšia  forma kokaínu. Rovnako ako heroín, aj crack aktivuje „systém odmeňovania“ a spôsobuje uvoľnenie nadbytočného množstva dopamínu, zodpovedného za pocity slasti. Medzi jeho štandardné účinky patrí eufória, hyperaktivita, dôvera a napätie.

Namiesto vdychovania drogy cez nosové otvory ( ako pri kokaíne ) sa fajčí, a to mu umožňuje dostať sa do mozgu rýchlejšie. To má za následok intenzívne a bezprostredné pôsobenie, ktoré trvá asi 15 minút. Pretože účinky sú také krátkodobé, užívatelia ich bežne fajčia opakovane, aby si udržali vysokú hladinu, čo potom vedie k rýchlejšiemu nástupu závislosti. Pomerne často sa stáva, že sa niekto stane závislým po tom, ako prvýkrát vyskúšal crack. Vzhľadom na jeho silu existuje vysoké riziko smrteľného predávkovania a to dokonca aj niekomu, kto drogu používa prvýkrát.

 

Ilustračný obrázok ( muž, ktorý si injekčne podáva drogu )

Metadón

Metadón je syntetické narkotikum, ktoré sa bežne používa na liečbu závislosti od heroínu alebo morfínu, takže v klinickom prostredí je tolerancia na túto drogu/liek považovaná za prospešnú. Zatiaľ čo riziko závislosti je nízke (menej ako 1%), ak sa užíva podľa predpisu a pod lekárskym dohľadom, ľudia, ktorí používajú tento „liek“ rekreačne, sa môžu stať závislými. Účinky metadónu sú podobné účinkom heroínu a vysadenie metadónu je bolestivé a náročné – často trvá dlhšie ako mesiac.

Medzi najbežnejšie príznaky zneužívania metadónu patrí okrem túžby po látke najmä potenie sa, svrbenie alebo pocit ospalosti. Pokročilé používanie metadónu môže viesť k zúženiu zreníc, vysokému krvnému tlaku a strate vedomia.

Prvýkrát sa použil počas 2. svetovej vojny na liečbu bolesti z dôvodu nedostatku morfínu.

 

Metamfetamín

Metamfetamín, slangovo nazývaný aj pervitín, péčko, piko, perník patrí medzi najnebezpečnejšie drogy na Slovensku a celom svete. Napodobňuje v mozgu nie jednu, ale dve dôležité chemikálie: dopamín a norepinefrín, neurotransmiter zodpovedný za pocity bdelosti a energie (adrenalín). Môže uvoľniť až 10 -násobok normálnej hladiny dopamínu a nadbytok umelého norepinefrínu potláča prirodzenú produkciu adrenalínu – narušuje chemickú rovnováhu v mozgu. Horšie je, že metamfetamín môže poškodiť neuróny uvoľňujúce dopamín a norepinefrín, čo vedie k drastickému zníženiu ich produkcie.

Pervitín je klasifikovaný ako syntetický stimulant, ktorý sa zvyčajne užíva perorálne, vdychovaním, injekčne alebo fajčením.

Medzi krátkodobé účinky pervitínu patrí rozrušenie, podráždenosť, nepravidelný srdcový tep, zrýchlené dýchanie, zvýšená telesná teplota a vysoký krvný tlak. K dlhodobým účinkom patria problémy so zubami a pokožkou, vredy na koži, poruchy nálady, nespavosť, poškodenie obličiek/pľúc/pečene, trvalé poškodenie mozgu a dokonca smrť. Pokiaľ ide o počet užívateľov, ktorí vyžadujú po užívaní lekársku pomoc, je pervitín tou najhoršou drogou.

 

Alkohol

Vďaka svojej dostupnosti a zákonnosti je alkohol najzneužívanejšou látkou na svete. Aj keď smrť v dôsledku konzumácie alkoholu nie je v porovnaní s inými látkami v tomto zozname taká vysoká, alkohol prispieva k obrovskému počtu úmrtí súvisiacich s alkoholom (kombinácie s inými drogami).

Alkohol ovplyvňuje dve hlavné chemické látky v mozgu, ktoré spôsobujú závislosť:

Dopamín: Rovnako ako predošlé drogy, aj alkohol spúšťa systém odmeňovania a vyvoláva pocity potešenia a uspokojenia.
Endorfíny: ( Aj ) V tomto prípade sú prírodným liekom proti bolesti a viacero výskumov ukázalo, ako zvýšené hladiny endorfínov môžu zvýšiť príjemné účinky alkoholu, najmä u silných konzumentov.

Odobratie alkoholu patrí tiež k najhorším zo všetkých stiahnutí drog, a to tak závažných, že to môže spôsobiť smrť.

Pokračujte na ďalší príspevok »