Prvý malý modulárny jadrový reaktor v USA je schválený

Komisia pre jadrovú reguláciu (NRC) v Spojených štátoch amerických schválila dizajn vôbec prvého malého modulárneho jadrového reaktora. Podľa komisie návrh reaktora spoločnosti NuScale Power „spĺňa príslušné bezpečnostné požiadavky“. Ide tak o prvý, ale určite nie posledný jadrový reaktor novej generácie, ktorý komisia certifikovala. Návrh reaktora NuScale sa odlišuje od konvenčných reaktorov jadrových elektrární hlavne svojou… Prečítať celé

Komisia pre jadrovú reguláciu (NRC) v Spojených štátoch amerických schválila dizajn vôbec prvého malého modulárneho jadrového reaktora. Podľa komisie návrh reaktora spoločnosti NuScale Power „spĺňa príslušné bezpečnostné požiadavky“. Ide tak o prvý, ale určite nie posledný jadrový reaktor novej generácie, ktorý komisia certifikovala.

Návrh reaktora NuScale sa odlišuje od konvenčných reaktorov jadrových elektrární hlavne svojou veľkosťou a modularitou. Jeden modul reaktora NuScale je vysoký približne 20 metrov a spoločnosť ich plánuje vyrábať sériovo v továrni a distribuovať po celom svete. Práve preto bola certifikácia dizajnu komisiou pre jadrovú reguláciu dôležitým krokom pre osud celého projektu. Spoločnosť na certifikáciu svojho dizajnu reaktora čakala od roku 2016, kedy 31. decembra o schválenie požiadala.

Po necelých 6 rokoch malý jadrový reaktor schválili

Schválenie návrhu malého modulárneho reaktoru prichádza zrovna v období rastúceho záujmu o jadrovú energiu ako nástroja na výrobu energie bez emisie oxidu uhličitého. Certifikáciou projektu teda americká komisia pre jadrovú reguláciu určila, že návrh malého jadrového reaktora spĺňa všetky platné bezpečnostné požiadavky nezávislé od žiadosti na výstavbu a prevádzku elektrárne.

Stavitelia takejto elektrárne sa tak v budúcnosti nebudú musieť zaoberať certifikáciou reaktora, ale budú žiadať už len o licenciu na výstavbu a povolenie na prevádzku navrhovanej jadrovej elektrárne s ohľadom na životné prostredie. Tým by sa mohlo predísť zdržaniu a tiež predraženiu celej výstavby elektrárne.

Generálny riaditeľ spoločnosti NuScale, John Hopkins povedal, že je potešený týmto uznaním bezpečnosti dizajnu vyvíjanej technológie. Aj keď mnohí ľudia sú proti jadrovej energii, jej zástancovia tvrdia, že neexistuje žiaden iný spôsob, ktorým by bolo možné nahradiť energiu doteraz získavanú z fosílnych palív.

Malý modulárny jadrový reaktor NuScale [NuScale]

Malý modulárny jadrový reaktor NuScale [NuScale]

Prvé spustenie do roku 2029

NuScale sa tiež podieľa na Carbon Free Power Project, spustení prvej elektrárne tohto druhu v Národnom laboratóriu ministerstva energetiky v Idahu. Spoločnosť uviedla, že by mal byť projekt spustený do roku 2029. Do roku 2030 očakáva, že bude mať na tomto mieste kompletnú elektráreň s viacerými reaktormi, ktoré budú môcť vyrobiť až 462 megawattov elektriny.

Jeden malý modulárny reaktor NuScale obsahuje 12 modulov, z ktorých každý produkuje okolo 50 MW. Dizajn reaktoru využíva vo svojich operačných systémoch a bezpečnostných prvkoch prirodzené pasívne procesy ako napríklad tepelnú konvekciu alebo gravitáciu. Práve regulačné tyče sa do reaktora vsúvajú pomocou gravitácie, čím sa predíde komplikáciám pri náhlom výpadku elektrického prúdu. V návrhu sa tiež počíta, že bude reaktor z bezpečnostných dôvodov umiestnený pod úrovňou zeme v chladiacom vodnom bazéne.

Návrh jadrovej elektrárne využívajúcej technológiu spoločnosti NuScale [NuScale]

Návrh jadrovej elektrárne využívajúcej technológiu spoločnosti NuScale [NuScale]

Bezpečný dizajn nového jadrového reaktora

Spoločnosť uvádza, že vytvorením modulárneho reaktora eliminovala problémy, ktoré v prípade budovania klasickej jadrovej elektrárne viedli k predraženiu celej stavby. Navyše malé rozmery navrhovaného reaktora sú ideálne na „pásovú výrobu“ v továrni a následný prevoz. Okrem toho sú navrhnuté s pasívnymi bezpečnostnými prvkami. V prípade že by sa počas prevádzky vyskytli komplikácie, by nemal byť na odstavenie reaktora potrebný žiaden zásah operátora.

Spoločnosť NuScale sídli na predmestí Portlandu v štáte Oregon v USA. Zaoberá sa konštrukciou malého modulárneho reaktora už viac ako 15 rokov. Samozrejme, spoločnosť nie je jediná, ktorá sa podobným konceptom zaoberá, no práve jej návrh je aj napriek niektorým moderným riešeniam stále postavený okolo základného vodou chladeného reaktora.

 

 

Zdroje: World Nuclear News, Utility Dive, Seeking Alpha, Popular Mechanics, Ars Technica

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.