Môžu školské problémy vášho dieťaťa pochádzať z jazykovej poruchy?

Mohli by školské problémy vášho dieťaťa pochádzať z jazykovej poruchy? Pozrite si tieto príznaky a vývojovú časovú os, aby ste zistili, či vaše dieťa nemá jazykovú poruchu. Deti sa učia rozprávať v priebehu niekoľkých rokov počúvaním a interakciou s rodičmi a ostatnými okolo nich. Niektoré deti však neprechádzajú prirodzenými štádiami jazykového vývinu a môžu mať… Prečítať celé

Mohli by školské problémy vášho dieťaťa pochádzať z jazykovej poruchy? Pozrite si tieto príznaky a vývojovú časovú os, aby ste zistili, či vaše dieťa nemá jazykovú poruchu.

Deti sa učia rozprávať v priebehu niekoľkých rokov počúvaním a interakciou s rodičmi a ostatnými okolo nich. Niektoré deti však neprechádzajú prirodzenými štádiami jazykového vývinu a môžu mať problém, aby samy pochopili čo hovoria ostatní. Niektoré z týchto detí len „hovoria neskoro“, ale iné môžu mať poruchu reči. Ak sa zdá, že vaše dieťa nehovorí alebo nerozumie rovnakou rýchlosťou ako jeho rovesníci, možno máte dôvod sa znepokojovať.

 

Príznaky jazykových porúch

Existujú dva typy jazykových porúch, expresívne alebo receptívne. Deti s expresívnymi jazykovými poruchami majú problém vyjadriť svoje myšlienky. Ľudia s receptívnymi jazykovými poruchami môžu mať problém porozumieť tomu, čo ostatní hovoria alebo sledovať konverzáciu.

Ak je porucha reči vášho dieťaťa mierna, jej príznaky môže byť ťažké odhaliť. Môže sa vám len zdať trochu „uletené“ alebo dokonca „plaché“. Pozrite sa na nasledujúce základné príznaky, ktoré môžu naznačovať poruchu reči. Ak spozorujete tieto príznaky, porozprávajte sa so svojím pediatrom alebo personálom školy vášho dieťaťa.

 

Ilustračná fotografia (dieťa s komunikačnými ťažkosťami). Zdroj: childayurved.com

Niekto s expresívnou poruchou jazyka:

– Majú na svoj vek obmedzenú slovnú zásobu. 
– Používajú veľa výplňových slov ako „ehm“ alebo namiesto konkrétnych slov používajú rôzne slovné barličky.
Zamieňajú slovesné časy.
Opakujú frázy pri rozprávaní príbehu alebo odpovedaní na otázku.
– Často hovoria vety, ktoré nedávajú zmysel.
–  Majú problémy s učením nových slov.
– Často sa zdajú byť frustrovaní ich neschopnosťou komunikovať myšlienky.

Inzercia

 

Niekto s receptívnou poruchou jazyka môže:

– Zdá sa, že sa nezaujíma o konverzácie alebo spoločenské situácie.
– Má problémy s dodržiavaním pokynov.
– Často nerozumie tomu, čo sa pýtate, a odpovedá nevhodne.
Vyzerá placho alebo utiahnuto.

 

Ak vaše dieťa vykazuje príznaky z oboch zoznamov, je možné, že má kombináciu expresívnej/receptívnej jazykovej poruchy. Porozprávajte sa o svojich obavách s lekárom svojho dieťaťa.

 

Časová os včasnej diagnostiky

Deti napredujú prostredníctvom vývojových míľnikov v rôznom veku, vďaka čomu lekári poskytujú celý rad príkladov. Napríklad bábätká bežne urobia svoj prvý krok niekedy medzi 9. a 12. mesiacom. S rozprávaním je to to isté, neexistuje presný vek, kedy deti povedia prvé slovo alebo použijú prvú vetu. Niektorí sú považovaní za „neskorých rečníkov“. Ide o deti vo veku od 18 do 30 mesiacov, ktoré dobre rozumejú jazyku a prejavujú sociálne zručnosti, myslenie a motoriku typické pre ich vek, no majú obmedzenú slovnú zásobu.

Nie každý „neskorý rečník“ má poruchu jazyka, a zdá sa, že niektoré deti to doháňajú po tom, čo vývojovo zaostávajú za svojimi rovesníkmi. Väčšina odborníkov sa však zhoduje v tom, že vývin reči a jazyka by sa mal uberať základnou trajektóriou.

Ak vaše dieťa vykazuje nasledujúce skoré príznaky jazykovej poruchy, zvážte rozhovor so svojím lekárom o hodnotení.

 

Ilustračná fotografia (jazyková poradňa). Zdroj: otsimo.com

Skoré príznaky expresívnej jazykovej poruchy zahŕňajú:

15 mesiacov: Slovná zásoba menej ako tri slová, dieťa pri vokalizácii používa predovšetkým samohlásky.
18 mesiacov: Nehovorí „Mama“, „Dada“ ani neidentifikuje iné známe osoby menom.
24 mesiacov: Slovná zásoba menej ako 25 slov, spontánne nevykríkne, keď je prekvapené alebo potešené.
30 mesiacov: Nepoužívá jednoduché dvojslovné vety (podstatné meno + sloveso), ale väčšinou ťažko pochopiteľné.
36 mesiacov: Slovná zásoba menej ako 200 slov, nepýta sa na známe predmety správnym názvom, opakuje slová iných, keď sa s ním hovorí alebo keď mu niekto položí otázku.

Včasné príznaky receptívnej jazykovej poruchy zahŕňajú:

15 mesiacov: Nepozerá sa, ani neukazuje na predmety, keď sú pomenované. Nereaguje pri volaní mena.
18 mesiacov: Nedokáže postupovať podľa jednoduchých pokynov v jednom kroku, ako napríklad „Zdvihni loptu.“
24 mesiacov: Pri pomenovaní neukazuje na časti tela (ako keď sa rodičia pýtajú „Kde máš nos?“)
30 mesiacov: Nereaguje na otázky, ani hovorenými odpoveďami, ani prikyvovaním/krútením hlavou
36 mesiacov: Neschopnosť postupovať podľa pokynov v dvoch krokoch („Choď do svojej izby a vezmi si klobúk“). Má ťažkosti s účasťou na skupinových aktivitách, zabudne alebo si pomýli mená známych ľudí.

 

Okrem toho existujú určité včasné varovné signály, ktoré sa môžu objaviť pri expresívnych aj receptívnych jazykových poruchách:

– Povie jedno alebo dve slová v rámci normálneho vekového rozsahu, ale nepridáva ďalšie slová a nerozširuje slovnú zásobu.
Gestá alebo ukazovanie na miesto reči u starších ako 18 mesiacov.
Nenapodobňuje zvuky alebo slová, ktoré hovoria rodičia.
– Môže rozumieť jazyku doma, ale má ťažkosti s porozumením, keď je mimo domova.

Majte na pamäti, že jeden alebo dva varovné signály neznamenajú, že vaše dieťa má poruchu reči, ale môže to znamenať, že by ste sa mali so svojím lekárom porozprávať o vývoji vášho dieťaťa. Nie každá porucha reči je vývinová. V zriedkavých prípadoch sa porucha reči môže vyvinúť po traumatickej mozgovej príhode, ako je mŕtvica, poranenie hlavy alebo neurologické ochorenie.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.