Rodinné dedičstvo či náhodná kúpa: 5 prípadov, kedy sa zberateľstvo vyplatilo

Ak ste niekedy zbierali známky, mince či iné predmety, skúste si spomenúť, kde ste ich naposledy videli. Možno sa na dne starej krabice nachádza predmet, ktorý by vám svojou hodnotou zlepšil pohľad na bankový účet. Starožitná kuchynská dekorácia Čo sa javilo ako obyčajný bytový doplnok, má v súčasnosti hodnotu takmer dva milióny dolárov. Odborník na ázijskú… Prečítať celé
Vydané 9. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Ak ste niekedy zbierali známky, mince či iné predmety, skúste si spomenúť, kde ste ich naposledy videli. Možno sa na dne starej krabice nachádza predmet, ktorý by vám svojou hodnotou zlepšil pohľad na bankový účet.

Starožitná kuchynská dekorácia

Čo sa javilo ako obyčajný bytový doplnok, má v súčasnosti hodnotu takmer dva milióny dolárov. Odborník na ázijskú keramiku, Mark Newstead, si v kuchyni svojho priateľa všimol neobyčajne prepracovanú vázu. Keď sa opýtal na jej pôvod, kamarát mu odvetil, že jeho otec ju v Londýne kúpil za pár stoviek a neskôr mu vázu daroval.

Podľa farieb, dizajnu a tvaru nádoby chcel poradca pre aukčný dom Dreweatts o predmete zistiť viac. Po konzultácii s ďalšími špecialistami sa ukázalo, že urobil správne. Šesťznaková značka na dne nádoby sa spája s cisárom Qianlong. Štátnik bol v rokoch 1735 až 1796 piatym cisárom dynastie Qing.

Váza zrejme v minulosti zdobila cisársky palác, no posledné roky skrášľovala prostredie „ne-kráľovskej“ kuchyne. zdroj: pinterest.com

Hlavným lákadlom pre potenciálnych zberateľov však nebol vek tohto artefaktu. Skutočná hodnota spočíva v jeho remeselnom spracovaní. Sýta kobaltová farba na exteriéri umeleckého diela sa nazýva „obetná modrá“. Sfarbenie sa dosiahlo vypálením vázy pri viac ako 1200 stupňoch, čo z nej robí unikátny predmet.

Zďaleka nejde o ojedinelý prípad, kedy sa majitelia o skutočnej hodnote veci dozvedeli oveľa neskôr. Toto sú ďalšie najzaujímavejšie nálezy, ktoré dlhé roky zapadali prachom:

INZERCIA

Bohatstvo prišlo v pravej chvíli

Autonehoda, pri ktorej Loren Kryzter prišiel o nohu, znamenala pre muža náhlu stratu financií. Našetrené peniaze sa kvôli opakovaným zdravotným prehliadkam minuli veľmi rýchlo. Približne v rovnakom čase zdedil Loren po smrti svojej babičky starú deku, ktorú nikto z rodiny nechcel.

Vysoká cena prikrývky sa odvíja od kvalitnej bavlny, ktorú kedysi používali indiánske kmene. zdroj: pinterest.com

Inzercia

Jednoduchý pruhovaný dizajn síce jeho príbuzných nezaujal, no tieto deky tvorené prevažne indiánmi z kmeňa Navajo boli kedysi spoločensky vysoko cenené. Prikrývku z tej najjemnejšej bavlny zvykli nosiť iba náčelníci. Podobné informácie sa jedného večera dozvedel aj Loren pri pozeraní epizódy Antiques Roadshow. Deku v televízii si porovnal s tou svojou a skúsil šťastie v jednej z aukčných siení. Potom si mohol poďakovať, že sa nad dekou zľutoval, pretože po posúdení sa jej hodnota vyšplhala na 1,5 milióna dolárov.

Ukrytá Deklarácia nezávislosti

Pre Američanov je 4. júl významným sviatkom a prehliadkou patriotizmu. Všadeprítomné vlajky spojené so sprievodmi už neodmysliteľne patria k oslavám Dňa nezávislosti. V roku 1776 bolo vytlačených 500 kópií Deklarácie nezávislosti, no do roku 1989 sa ich počet znížil na 23. V skutočnosti ich ale môže byť oveľa viac.

Muž, ktorý si v roku 1989 kúpil na blšom trhu obraz ani len netušil, aká cennosť sa skrýva medzi plátnom a podkladom. Maľbu kúpil za štyri doláre, a to aj tak kvôli tomu, lebo ho zaujal samotný rám. Dokument sa neskôr vydražil za 2,42 milióna dolárov.

Praktické využitie meteoritu

Určite ste niekedy potrebovali podložiť dvere nejakým kusom dreva. Farmár z Michiganu podobne využíval vyše 10-kilový kus meteoritu. Muž kúpil pozemok od iného farmára, ktorý sa mu neskôr zveril s príbehom o tom, ako pred rokmi vyhrabal zo zeme meteorit.

Nový majiteľ sa teda rozhodol navštíviť Michiganskú Univerzitu, kde kontaktoval profesora geológie. Z podobných nálezov sa väčšinou vykľuli bežné horniny. Po preskúmaní tohto kameňa sa však farmárova historka potvrdila – dvere si skutočne podkladal meteoritom. Krátko na to múzeá prejavili záujem o jeho kúpu, preto sa odhaduje, že cena meteoritu môže dosiahnuť výšku 100 000 dolárov.

Šesťciferná odmena za zberateľstvo

Program Antiques Roadshow zohráva úlohu aj v tomto prípade. Vlastníci starožitností prinášajú predmety odborníkom, ktorí zhodnotia ich cenu. Jedným z prekvapivých objavov sa stala zbierka bejzbalových kartičiek.

zberateľstvo

Miliónové kartičky sú staré vyše 150 rokov. zdroj: pinterest.com

Zberateľka zdedila suveníry po svojej pra-pra-starej mame. Podľa jej rozprávania vlastnila v druhej polovici 19. storočia penzión v Bostone. Hráči Boston Red Stockings sa v hoteli zastavovali a prinášali jej podpísané kartičky. Starej mame sa podarilo zozbierať celý tím a kartičky si uchovávala ako milú spomienku. Keď ich jej pra-pra-vnučka priniesla na posúdenie, rátala s cenou 5 až 10 tisíc dolárov.

Nevedela však, aký unikát sa jej podarilo získať. Samotní odborníci prekvapene skonštatovali, že takto zachovanú a kompletnú zbierku ešte nevideli. Výsledná cena bola nakoniec stonásobne vyššia – rovný milión dolárov.

Je síce pravda, že tieto prípady sa ešte stále radia medzi rarity, no každého z nás by potešil takýto nečakaný vývoj udalostí. Dôležité je hlavne byť v správnom čase na správnom mieste.

Zdroje: www.boredpanda.com, www.smithsonianmag.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »