Najnebezpečnejšie výzvy na sociálnych sieťach, ktorým sa treba vyhnúť

Vydané 9. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Výzvy na sociálnych médiách (Social Media Challenges) sú virálne trendy, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa zúčastnili na rôznych „výzvach“. V priebehu rokov sa objavili trendy, ktoré zahŕňali bláznivé tance, polievanie sa ľadovou vodou, zbieranie odpadkov a iné. Avšak niekedy môže mať takáto nevinná zábava hrozivé následky. Preto je naozaj veľmi dôležité urobiť správne rozhodnutie a niektorým výzvam sa radšej vyhnúť.

Toto sú najnebezpečnejšie výzvy na sociálnych médiách:

Bird Box Challenge

V postapokalyptickom filme Bird Box herečka Sandra Bullock predviedla rôzne kaskadérske kúsky. Jedným z nich bolo veslovanie na člne cez pereje so zaviazanými očami. A práve táto scéna inšpirovala ľudí na internet, aby sa pokúšali zdolať každodenné úlohy so zaviazanými očami. Aj keď existuje veľa vecí, ktoré môžete skúsiť robiť so zaviazanými očami a pri ktorých vám nehrozí žiadne riziko, niektorí ľudia skúšali naozaj nebezpečné kúsky. V najhoršej forme tejto výzvy mali ľudia šoférovať so zaviazanými očami.

Outlet Challenge

Tento mimoriadne nebezpečný trend môže v lepšom prípade spôsobiť usmaženie zásuvky. V najhoršom prípade môže spôsobiť požiar alebo úraz elektrickým prúdom. Pri tejto výzve sa ľudia natáčajú, ako strkajú rôzne predmety do časti nabíjačky zapojenej v elektrickej zásuvke.

Skull Brake Challenge

Ako už názov napovedá, ide o naozaj hlúpy a veľmi nebezpečný trend. Cieľom tejto “žartovnej úlohy“ je spôsobiť, aby obeť spadla na zem. Žart pozostáva z dvoch ľudí, ktorí prinútia svoju obeť, aby sa postavila do stredu a skočila, údajne kvôli roztomilému videu. Namiesto skákania však 2 bočný ľudia vykopnú obeti nohy, čo spôsobí, že obeť vyletí do vzduchu a nekontrolovateľne padá dozadu.

Po celom svete bolo kvôli tejto výzve nahlásených množstvo zranení. Dvaja tínedžeri boli dokonca obvinení z ublíženia na zdraví, ktoré spôsobili svojmu kamarátovi pri plnení tejto výzvy.

Hot Water Challenge

Asi ste sa už dovtípili, čoho sa bude týkať táto mimoriadne nebezpečná výzva. Splnenie tejto úlohy zvyčajne pozostáva z hodenia vriacej vody na nič netušiaceho alebo spiaceho človeka. Niektorí ľudia sa jej dobrovoľne zúčastňujú. Niektorí ju rovno vylejú na seba.

Tide Pod Challenge

Tide Pod Challenge sa stala najznámejšou výzvou roku 2017. Ľudia zas dokázali znížiť latku zdravého rozumu, keď pili obsah vrecúšok s pracím prostriedkom.

Fire Challenge

Tento trend, ktorý sa začal v roku 2014 našťastie už utíchol. Spočíval v tom, že sa ľudia poliali horľavou tekutinou a zapálili.Táto výzva ublížila mnohým ľuďom. Okrem popálenín aj chemikálie a dym, ktoré účastníci vdychujú, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie.

Žiaľ ani týmto smutným prípadom zoznam nebezpečných výziev na sociálnych sieťach nekončí. Azda najznámejšou u nás bola paracetamolová výzva, kvôli ktorej skončilo niekoľko detí na pohotovosti.

Ako odkomunikovať nástrahy nebezpečenstiev na internete s mladými ľuďmi

Poznať heslá na účty svojich detí, nainštalovať rôzne sledovacie aplikácie, nastaviť príkazy zamedzenia prístupu a mnoho ďalších rád koluje internetom. Avšak, či už chceme alebo nie, sociálne siete sa stali bežnou súčasťou nášho života. A takisto, každé z týchto opatrení môže veľmi rýchlo zlyhať. A čo potom? Preto je najlepšie nezatvárať pred problémami a nástrahami oči, ale správne ich odkomunikovať.

Najzmysluplnejšie rozhovory sú tie, v ktorých obe strany počúvajú a zdieľajú svoje myšlienky.

Pri rozhovore s vaším dieťaťom vám môžu pomôcť aj tieto základné otázky od Cyber Safety Cop (združeniu, ktoré sa zaoberá bezpečnosťou na internete):

1. Prečo niektoré deti robia tieto úlohy?
  2. Sú niektoré výzvy nebezpečné?
  3. Ako sa dá zistiť, či sú nebezpečné?
  4. Ako by ste mohli vedieť, či je výzva bezpečná?
  5. Ak niekto splní výzvu a neublíži si, znamená to, že je bezpečné ju vyskúšať? Prečo alebo prečo nie?
  6. Aký je rozdiel medzi žartom a zločinom?
  7. Ak spáchate trestný čin a zverejníte ho na internete, ako môže tento obrázok alebo video ovplyvniť vašu budúcnosť?