2. časť

Sociálne média a siete: Falošný život

Všetci sme už zaregistrovaní na sociálnych sieťach a pridávame príspevky, ktoré málokedy zachytávajú náš reálny život. Každý chce ukázať to najlepšie zo seba a svojho života, častokrát aj za cenu pravdivosti. Niektorí puižívatelia to však dotiahli až do extrémov. Aj takéto príklady extrémneho použitia filtrov a úprav nájdete v tomto článku. Influenceri neukazujú reálny život… Prečítať celé
Vydané 21. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,
photoshop

Sociálne média a siete ovplyvňujú to, ako vnímame svet okolo nás aj náš osobný život (Ilustračná foto: Miriam Espacio)

Všetci sme už zaregistrovaní na sociálnych sieťach a pridávame príspevky, ktoré málokedy zachytávajú náš reálny život. Každý chce ukázať to najlepšie zo seba a svojho života, častokrát aj za cenu pravdivosti. Niektorí puižívatelia to však dotiahli až do extrémov. Aj takéto príklady extrémneho použitia filtrov a úprav nájdete v tomto článku.

Influenceri neukazujú reálny život

Všetci sme si vedomí, že k tým úžasným fotografiám z exotických dovoleniek, dokonalému odtieňu pleti a vytvarovaným tehličky na bruchu si influenceri často dopomáhajú aplikáciami na úpravu fotiek a filtrami. Influenceri a úprava či skresľovanie skutočnosti je reálny problém a má obrovský vplyv na mladých ľudí a môže viesť k rôznym druhom problémov so sebaúctou a duševným zdravím.

 

bro what
byu/KobeDidNotDoIt inInstagramreality

Vedecký pohľad na sociálne siete a túžbu po likoch

Dr. Tim Bono je lektor v oblasti psychologických a mozgových vied na Washingtonskej univerzite v St. Louis a autor knihy When Likes Are Not Enough: A Crash Course in the Science of Happiness (Keď liky nestačia: Krátky kurz vedy o šťastí). Dlhodobo študuje vplyv sociálnych médii na mentálne zdravie a vo svojej knihe podáva svoj pohľad na túto komplikovanú problematiku.

„V tejto oblasti robím výskum už niekoľko rokov a údaje, ktoré som na túto tému zozbieral, ukazujú, že čím viac času ľudia strávia na sociálnych médiách, tým je väčšia pravdepodobnosť, že psychologicky zažijú negatívne následky. Zažívajú menej pozitívnych emócií, menej optimizmu, menej spánku a menej motivácie. Najironickejšie je, že čím viac času ľudia na stránkach sociálnych médií trávia, tým menej sociálne prepojení sa cítia s inými ľuďmi. Dr. Bono pre BoredPanda

Dr. Bono ďalej vysvetľuje, že ako sociálne tvory máme prirodzenú potrebu porovnávať sa s ostatnými. Každému človeku záleží na tom, ako ho vnímajú ostatní. Používame ostatných ľudí vo svojom okolí ako akýsi meter na hodnotu svojho vlastného života. S nástupom sociálnych médii je oveľa ľahšie sledovať, ako sa darí ostatným a skĺznuť do toho, že si myslíme, že nás život nie je dosť dobrý a zaujímavý.

„Psychológovia dlho pred príchodom sociálnych médií vedeli, že jednou zo základných prekážok nášho blaha je sociálne porovnávanie. Je ťažké byť šťastný, ak sa neustále zaujímame o to, ako sa vyrovnávame svojim blízkym. Keď odvodíme zmysel, hodnoty podľa toho, ako sa nám darí v porovnaní s ostatnými, umiestňujeme svoje šťastie do premennej, ktorá je úplne mimo našej kontroly. V priebehu chvíľ prihlásenia sa na sociálne médiá máme okamžitý prístup k úspechom ostatných, dovolenkám, povýšeniam v zamestnaní, vylepšeniam domova a kulinárskym výtvorom. Je takmer nemožné, aby sme sa nenechali strhnúť do cyklu porovnávania. “ Dr. Tim Bono

Another image from the guy who photoshops his photos & comments praise him. Someone who lives there called him out and took the same photo showing no tulip field.
byu/rivigurl inInstagramreality

Aké podvody na nás číhajú?

  • Retuš: Začalo to upravovaním fotiek modeliek v magazínoch a na bilbordoch, no v dnešnej dobe má už takmer každý influencer skúsenosti s úpravou fotografii v nejakom z dostupných photo editorov. O tom, že dnes už naozaj nemôžeme veriť tomu, čo vidíme na fotografiách svedčí aj toto video, kde sa z kúska chutnej pizze stane dokonalá modelka, len za použitia Photoshopu.

  • Filtre: Oveľa jednoduchším spôsobom ako upraviť fotografiu je použiť filter. Instagram ponúka množstvo druhov filtrov, ktoré jediným kliknutím aplikujete na svoju fotografiu. Či už pôjde o zmenu farieb, pridanie make up, zvieracích uší alebo zmenu pozadia, stále ide o podvod. Asi najznámejším filtrovým podvodom bolo použitie filtra, ktorý z 5O ročného Japonca urobil mladú krásnu Japonku. Na svojom instagramovom účte takto oklamal tisíce svojich sledovateľov.
  • Make Up: Stačí sa naučiť pár trikov o tieňovaní za pomoci make upu a aj z obyčajného chlapca sa rázom môže stať  prekrásna žena. V reálnom živote by nám to možno prišlo trochu podozrivé, ale na internete je častokrát nemožné rozpoznať rozdiel.

  • Krádež fotiek/identity: Stovky používateľov sociálnych sietí, nepoužívajú svoje vlastné fotografie. Či už ukradnú fotky niekoho iného, alebo ako táto dievčina si len „požičajú“ časť jeho tela.

View post on imgur.com

  • Virtuálni ľudia: Ľudia a používatelia, ktorých sledujete na sociálnych sieťach nemusia byť ani skutoční. V tomto článku sme sa venovali virtuálnym influencerom, ktorí zaplavili sociálne siete. Zoznam všetkých virtuálnych ľudí na sociálnych médiach si môžete prezrieť TU.
  • Pózy: Ak chcete schudnúť pár kilogramov pre svoj internetový účet behom sekundy, stačí sa správne posadiť alebo postaviť.

Rady ako zmierniť negatívne dopady sociálnych médii na naše duševné zdravie

  • Sústreďte sa aspoň pár minút denne na to, za čo ste vďačný vo svojom živote.
  • Namiesto skrolovania na sociálnych médiach zavolajte niekomu z vašich priateľov a porozprávajte sa (napríklad aj cez Facetime).
  • Uvedomte si potenciálne riziká spojené s používaním sociálnych médii.
  • Ak zistíte, že čas strávený na sociálnych médiach vás začína negatívne ovplyvňovať, prehodnoťte svoj prístup k sociálnym sieťam. Môžete zmeniť čas, ktorý na nich trávite, alebo obsah, ktorý prezeráte, alebo porozmýšlať nad tým, prečo vo vás isté príspevky vyvolávajú negatívne emócie.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.