Cestovanie

Srbské mesto Niš je prepletené históriou

Pod nadvládou Turkov Niš (kedysi Naissus) bol okupovaný rôznymi národmi. Je rodiskom prvého kresťanského cisára, Konštantína Veľkého. V deviatom storočí ho dobyli Bulhari, no neskôr sa ho vzdali v prospech Maďarov, od ktorých ho v roku 1173 prevzal byzantský cisár. Koncom dvanásteho storočia sa mesto dostalo pod srbskú dynastiu Nemanjićovcov, ale v roku 1375 sa ho zmocnili… Prečítať celé
Vydané 22. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Pod nadvládou Turkov

Niš (kedysi Naissus) bol okupovaný rôznymi národmi. Je rodiskom prvého kresťanského cisára, Konštantína Veľkého. V deviatom storočí ho dobyli Bulhari, no neskôr sa ho vzdali v prospech Maďarov, od ktorých ho v roku 1173 prevzal byzantský cisár. Koncom dvanásteho storočia sa mesto dostalo pod srbskú dynastiu Nemanjićovcov, ale v roku 1375 sa ho zmocnili Turci. Nadvláda Osmanskej ríše trvala viac ako 500 rokov a mesto sa stalo dôležitou obchodnou zastávkou na trase z Istanbulu do Maďarska.

Srbské vojsko oslobodilo Niš v roku 1877 a vďaka Berlínskej zmluve (1878) sa mesto opäť vrátilo do rúk Srbska. V dobe trvania prvej svetovej vojny sa Niš nakrátko stal hlavným mestom. Rozsiahle poškodenie bombami počas 2. svetovej vojny a následná povojnová výstavba vymazali väčšinu turko-byzantského štýlu mesta.

Architektúra ako spomienka na minulosť

Pôvod Nišskej pevnosti siaha až do obdobia staroveku. Spočiatku bola osídlená Rimanmi, ktorí mali v Naissuse tábor a kvôli častým bojom bola niekoľkokrát zničená. Rozlieha sa na 22 hektároch, čo je takmer 22 futbalových ihrísk. Vstup je možný cez jednu zo štyroch brán a návštevník si môže vybrať zo širokej ponuky kaviarní v parku a večer si vybiť energiu v nočných kluboch. Historická pevnosť vo svojom vnútri ukrýva aj rímske ruiny, vystavené artefakty, tradičné kúpele hammam alebo Balibegovu mešitu.

mesto Niš

Balibegova mešita. zdroj: pixabay.com

Katedrála Svätej Trojice stojí v centre mesta od polovice devätnásteho storočia. Výzor stavby podlieha srbsko-byzantskej, neorenesančnej a barokovej architektúre. Vnútri je umiestnená relikvia svätého Artemiusa, ktorý bol veliteľom v armáde cisára Konštantína. Okrem nej je v katedrále uložený aj rubáš vyrobený na začiatku tohto storočia. Je ušitý z bieleho hodvábu a zlatých drôtikov, posiaty čipkou.

Ćele Kula, v preklade Veža lebiek je skutočne strašidelne pôsobiacou pamiatkou. Monument reprezentuje utrpenie obyvateľov počas prvého Srbského povstania proti Osmanskej ríši v roku 1809. Z lebiek porazených srbských povstalcov ju dal postaviť turecký generál Hurshi Pasha. V pôvodnej podobe bola veža vysoká takmer 5 metrov a široká cca 4 metre. Na výstavbu sa použilo 952 lebiek, dnes ich je tam približne 50.

Koncentračný tábor a memoriál

Druhá svetová vojna zanechala za sebou smutné stopy aj v tomto meste. Najprv vojnový sklad, neskôr koncentračný tábor Červeného kríža pokrýval kapacitu neuveriteľných 30-tisíc ľudí. Nie je taký známy ako tábory v Poľsku, no od roku 1969 slúži ako múzeum. Okrem pondelka je otvorené šesť dní v týždni a vstupné nestojí viac ako dve eurá.

mesto Niš

Pamätník vytvoril v roku 1963 sochár z bývalej Juhoslávie, Ivan Sabolić. zdroj: pinterest.com

Inzercia

Bezplatný vstup je do Memorial Parku Bubanj, ktorý sa od tábora nachádza necelé dva kilometre. Práve na kopci Bubanj bolo popravených 1100 väzňov ako výstraha po úteku 105 ľudí z koncentračného tábora. Išlo o najvyšší počet utečencov z jedného tábora vôbec. Dnes na kopci stoja tri sochy v podobe zaťatých pästí. Jednotlivo symbolizujú päsť muža, ženy a dieťaťa ako memento vzdoru tých, ktorí neprávom prišli o život.

Výlet poteší aj peňaženku

Vyše 200-tisícové mesto Niš okrem historických monumentov ponúka aj odreagovanie a zábavu, napríklad na taký predĺžený víkend. V auguste sa pravidelne koná jazzový festival Nišville, na ktorý prichádzajú umelci z celého sveta. Ani nie desať kilometrov od mesta sa nachádza obec Niška banja, ktorá je známa svojimi minerálnymi kúpeľmi a krásnou prírodou. Ak ste skôr vyznávači adrenalínu, paragliding a výhľad na Niš zaručene zvýši tep.

mesto Niš

Čevapčiči sa podáva s cibuľou a so „srbským šalátom“ ajvarom, ktorému dominuje červená paprika. zdroj: unsplash.com

Jedlo tejto balkánskej krajiny je našincovi pomerne známe. Srbi zbožňujú plnenú kapustu, plnenú papriku, k čevapčiči si doprajú nasekanú surovú cibuľu. Pljeskavica musí mať hlavne veľa mäsa a kapusty, ktorou je žemľa naplnená.

Okrem mäsových pokrmov je veľmi populárne pečivo s názvom burek. Nájdete ho v každej pekárni alebo samostatných stánkoch a najčastejšie je plnený feta syrom, ale aj mletým mäsom a zeleninou. Prebranac je zase guláš, v ktorom dominuje biela fazuľa. Vplyv tureckých chutí zastupuje kajmak, v podstate krémový syr, ktorý sa podáva k mäsu a využíva sa v rôznych receptoch. O ďalších srbských jedlách a pochutinách sa dočítate v tomto článku.

Lákadlom je určite aj cenová dostupnosť. Oficiálnou menou je srbský dinár, jedno euro je v prepočte 120 dinárov. Reštaurácie sú na tom cenovo podobne ako u nás, no potraviny sú o tretinu lacnejšie. Kávu či pivo si človek vie bežne dopriať za euro a fastfoody predávajú veľké porcie za maximálne 3€. Ubytovanie je takisto za rozumné ceny a ak tam niekto chce stráviť pár dní, nemusí sa báť že za pekne vyzerajúcu izbu zaplatí stovky eur. Celkovo je mesto Niš destináciou, nad ktorou človek bežne neuvažuje, no rozhodne má čo ponúknuť.

Zdroje: www.bezmapy.com, www.britannica.com, www.letenkyzababku.sk, www.sk.toptraveling.com

Pokračujte na ďalší príspevok »