Neobyčajný bestseller

Čítanie na 4 min.

Román: Pravda o afére Harryho Queberta


Vydané: 22. septembra 2021 | Autor:
, ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 1

Pravda o afére Harryho Queberta

Pravda o afére Harryho Queberta (The truth About the Harry Quebert Affair)

Cenami ovenčený francúzsky bestseller vyšiel v roku 2012 a 24.mája 2014 bol vydaný v americkom vydavateľstve Penguin Books. Pravda o afére Harryho Queberta (La Vérité sur l’affaire Harry Quebert) je román, ktorý bol preložený do 40 jazykov, pričom sa predalo okolo päť miliónov výtlačkov. Pôvodná francúzska verzia dokonca zosadila trilógiu Päťdesiat odtieňov sivej z prvých priečok bestsellerov vo francúzsky hovoriacich krajinách.

 

Joël Dicker

Autor románu sa narodil v Ženeve vo Švajčiarsku. Študoval v Paríži a neskôr sa vrátil do rodnej Ženevy, kde vyštudoval právo na Ženevskej univerzite. Jeho prvý román Les Derniers Jours de nos pères (Posledné dni našich otcov) bol ocenený cenou Prix des Ecrivains Genevois (Ženevská cena spisovateľov). Nasledovala Pravda o afére Harryho Queberta, ktorá sa dostala do užšieho výberu ceny Prix Goncourt (Goncourtova cena). Kniha získala prestížne ocenenia ako Grand Prix du Roman de l’Academie Française (Veľká cena Francúzskej akadémie) či Prix Goncourt des Lycéens (Cena Goncourt des Lyceens).

Spisovateľov tretí román má názov Le Livre des Baltimore (Kniha o Baltimorských). Najnovšia publikácia La Disparition de Stephanie Mailer (Zmiznutie Stephanie Mailreovej) vyšla v roku 2018.

Pravda o afére Harryho Queberta

Kniha Pravda o afére Harryho Queberta v seriálovom šate Zdroj:sk.pinterest.com

 

„Bezchybne úžasný“ ( podľa The New York Times Book Review)

Kniha, ktorá sa stala okamžitým bestsellerom podľa New York Times má dej vsadený do roku 2008, pričom sa retrospektívne vracia do roku 1975.  Rozprávačom je mladý spisovateľ Marcus Goldman. Ten sa stal miláčikom Ameriky ihneď po vydaní svojho debutového románu, pri ktorom sa mu podarilo predať viac ako dva milióny výtlačkov. Po ohromnom úspechu si vydavatelia pochopiteľne žiadajú ďalšiu knihu, no Marcusa ochromí najväčšia pohroma spisovateľov – spisovateľský blok. Rozhodne sa tak odcestovať  do New Hampshiru za starým priateľom a mentorom v jednej osobe – Harrym Quebertom.

Harry je Marcusov bývalý profesor z vysokej školy a zároveň jeden z najuznávanejších spisovateľov v krajine. Rovnako ako Marcusovi, aj jemu priniesol prvý román (Korene zla) neutíchajúcu slávu. Marcus je preto presvedčený, že práve on mu dokáže pomôcť.

Malomestský pokoj a radosť z opätovného stretnutia však preruší sled neuveriteľných zistení. Harryho nečakane obvinia z chladnokrvnej vraždy 15-ročnej Noly Kellerganovej. Telo dievčaťa bolo nájdené na spisovateľovom pozemku, a tak je v momente zatknutý. Správy o jeho vzatí do väzby sa nekontrolovateľne šíria, zanevrú naňho dokonca aj ľudia z jeho mestečka. Marcus obvineniam neverí a začína viesť vlastné vyšetrovanie s cieľom zachrániť svojho mentora. Spolupracuje s Harrym a ukryje všetky stopy, ktoré by mu mohli uškodiť. Pátra po miestnych lesoch a izolovaných plážach Aurory v New Hampshire. Komplikuje prácu skutočného vyšetrovateľa, pretože začne na vlastnú päsť vypočúvať všetkých, ktorí by mohli mať s prípadom niečo spoločné.

Patrick Dempsey ako Harry Quebert a Kristine Frøseth ako Nola Kellerganová Zdroj:sk.pinterest.com

Musí zachrániť Harryho, svoju kariéru spisovateľa a v neposlednom rade aj seba samého. Kto zabil Nolu Kellerganovú ? Čo sa stalo v jedno hmlisté ráno v Aurore ( anglický preklad uvádza mesto Somerset) v roku 1975? Podarí sa mu napísať úspešný román? 

 

Chválami nešetrili

„Úžasné, zábavné a búrlivé čítanie, kniha s neskutočnou schopnosťou vás fascinovať aj pobaviť. Vďaka zvratom a zvláštnym postavám je z toho adrenalínový román, ktorý zvyšuje tep.“ – Amazon.com, najlepšia kniha mesiaca

„Lietadlá, vlaky a automobily: uvidíte, ako ľudia čítajú túto knihu kdekoľvek. Úžasný debut a nádherné letné čítanie. “ – Michael Harvey, autor bestsellerov The Chicago Way

„Oslnivý triler – úžasne originálny a brilantne vykreslený až do posledných zápletiek. Je to tajomstvo vraždy, literárna hádanka a milostný príbeh, všetko dômyselne vpletené do majstrovského románu napätia. Joël Dicker je obrovský talent a táto kniha je výnimočná.“ – Linda Fairstein, New York Times ,najpredávanejší autor

 

Námet na televízny seriál

Kniha Pravda o afére Harryho Queberta sa stala podkladom pre televíznu minisériu, ktorá mala premiéru v roku 2018 na americkej televíznej sieti Epix. Réžiu mal pod palcom Jean-Jacques Annaud a v roli Harryho Queberta sa objavil Patrick Dempsey. Na produkcii sa podieľala televízia MGM, natáčanie prebiehalo v Montreale a Quebecku (Kanada). Vyprodukovaných bolo desať častí.

 

Zdroje: scribd.com, amazon.com , audiobooks.comAko hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. 1