Žiadne šarlatánstvo: Štúdia potvrdila, že smiech pomáha zdraviu v konkrétnych oblastiach. Dáva vám to zmysel?

Hovorí sa, že smiech je najlepší liek a úsmev ozdobí človeka viac, ako akýkoľvek drahý šperk. O pozitívnych účinkoch tohto prejavu radosti sú teraz dokonca aj dôkazy.  Už dlho je známe, že smiech má pozoruhodné účinky na zdravie človeka. Tvrdí sa, že dokáže predĺžiť život, zvýšiť šťastie a celkovo posilňuje náš imunitný systém. Či je to… Prečítať celé
Vydané 18. septembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Hovorí sa, že smiech je najlepší liek a úsmev ozdobí človeka viac, ako akýkoľvek drahý šperk. O pozitívnych účinkoch tohto prejavu radosti sú teraz dokonca aj dôkazy. 

Už dlho je známe, že smiech má pozoruhodné účinky na zdravie človeka. Tvrdí sa, že dokáže predĺžiť život, zvýšiť šťastie a celkovo posilňuje náš imunitný systém. Či je to skutočne tak, sa snažila zistiť výnimočná štúdia, ktorá je prvá tohto druhu, informuje denník Independent.  

Podľa ministerstva zdravotníctva majú u Slovákov ochorenia srdca a obehovej sústavy jednoznačné prvenstvo v porovnaní so všetkými ostatnými diagnózami. Kardiovaskulárne choroby sú najčastejšou príčinou hospitalizácie so zvyšujúcou sa úmrtnosťou. 

Dobrou správou je, že až 80 percent ochorení srdca a cievnym mozgovým príhodám je možné predísť úpravou stravy, životného štýlu, celkovou psychickou pohodou a najnovšie sa preukázalo, že aj smiechom.  

Doba strávená „kvalitným smiechom“ v tele uvoľňuje endorfíny – hormóny, ktoré znižujú stres a zápaly a tiež pomáhajú cievam a srdcu relaxovať.

Smiechom k zdravému srdcu 

Ak máte nábeh na srdcové ochorenia, alebo má tento problém niekto z vašich blízkych, určite vás toto zistenie poteší. Najnovšia štúdia totiž dokázala, že smiech môže byť skutočne dobrým liekom špeciálne pri problémoch so srdcom.     

Terapia smiechom môže zvýšiť funkčnú kapacitu kardiovaskulárneho systému, ktorý zahŕňa srdce, pľúca, tepny a žily, zistil prieskum prezentovaný na výročnom zasadnutí Európskej kardiologickej spoločnosti v holandskom Amsterdame. 

Odborníci pod vedením Marca Saffiho z nemocnice v brazílskom Porto Alegre zistili, že pacientom, ktorí sa zúčastnili na terapii smiechom, sa znížil zápal a celkovo sa zlepšilo zdravie u ľudí s ochorením koronárnych tepien.  

Samotný smiech a terapia smiechom nebola doteraz dôkladne preskúmaná, teraz sa však potvrdilo, že by mohla spôsobovať roztiahnutie tkaniva vnútri pacientovho srdca, čo by mohlo viesť k zvýšenému prietoku kyslíka.  

Odbornej štúdie sa zúčastnilo 26 ľudí v priemere 64 ročných, ktorí mali prebiehajúci zápal. Tých rozdelili do dvoch skupín, kedy v rámci štúdie sledovali rôzne programy dvakrát týždenne. Jedna skupina pozerala neutrálne a druhá výhradne komediálne programy.  

Štúdia odhalila zvýšenie maximálneho príjmu kyslíka v tele, zlepšenú funkciu tkanív a tiež telesné markery zápalu.   

Najnovšie zistenia sú v súlade s predchádzajúcim výskumom, ktorý naznačoval, že doba strávená „kvalitným smiechom“ v tele uvoľňuje endorfíny – hormóny, ktoré znižujú stres a zápaly a tiež pomáhajú cievam a srdcu relaxovať.  

Terapiu smiechom tak odborníci odporúčajú ako možnú účinnú formu srdcovej rehabilitácie.   

Vďaka smiechu sa nám do pľúc dostáva trikrát viac vzduchu ako počas obyčajného dýchania.

Ďalšie benefity smiechu: 

  • Pacient, ktorý má dobrú náladu, lepšie znáša bolesti a rýchlejšie sa uzdraví. 
  • Smiech a dobrá nálada vyvolávajú pocit optimizmu, posilňujú imunitný systém, pomáhajú liečiť astmu, migrénu, bolesti chrbtice či sexuálne poruchy. 
  • Už po minúte smiechu sa zlepšujú zmysly: lepšie vidíme, počujeme, cítime.  
  • Vďaka smiechu sa nám do pľúc dostáva trikrát viac vzduchu ako počas obyčajného dýchania. 
  • Terapia smiechom je účinnou zbraňou proti všetkým bolestiam a depresiám.  

Hoci schopnosť smiať sa máme vrodenú, s pribúdajúcimi rokmi sa smejeme čoraz menej. Kým deti sa za deň rozosmejú asi štyristokrát, dospelých niečo rozveselí ledva dvadsaťkrát a to musia mať veselú povahu.

Dobrou správou je, že aj smiech a pozitívne naladenie si dokážeme trénovať tak, ako čokoľvek iné, a to bez ohľadu na náš vek.  

 

Pokračujte na ďalší príspevok »