Môže nám minimalistický životný štýl pomôcť prežiť šťastnejší a pohodovejší život?

Minimalizmus ako životný štýl: Ako žiť jednoducho a šťastne?

Čím viac máme, tým viac chceme. Sme zakliati v nekonečnom kruhu konzumu a potrebe vlastniť čo najviac. Žijeme v mylnej predstave, že čím viac majetku máme, tým šťastnejší sme. Je to ale naozaj tak? Utrácame vo veľkom za veci, ktoré ani nepotrebujeme, nevyužívame, nenosíme.
Stresujeme sa, keď nemáme to, čo od nás moderná a rýchla doba očakáva. Zastavme sa na chvíľu. Zvoľme si radšej život minimalizmu, ktorý nám otvára dvere ku šťastiu a pokojnému životu bez stresu.
Vydané 14. októbra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Čo je to minimalizmus?

Predtým ako začneme, je kľúčové vysvetliť si, čo to ten minimalizmus vlastne je a kde vznikol. Minimalizmus sa najviac rozvíjal v USA v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Je to spôsob života, ktorý kladie dôraz na jednoduchosť a odstránenie nadbytočných prvkov. Nejde však len o minimalizáciu fyzických vecí, ale taktiež aj o vytvorenie emocionálnej harmónie a eliminovanie mentálnej záťaže. Minimalisti sa snažia žiť účelovo, venovať pozornosť len tomu, čo je v živote skutočne dôležité, vyhýbať sa konzumu a tým aj odbremeniť prírodu a životné prostredie.

Výhody nekonzumného života

Minimalizmus môže pre každého z nás predstavovať niečo iné, pretože sme každý iní. Máme iné priority, hodnoty, návyky a ciele. A ako nám môže pomôcť práve minimalizmus k tomu, aby sme žili hodnotnejší a lepší život?

Finančné výhody

Jednou z výhod je oslobodenie od finančného stresu. Minimalizmus nám môže pomôcť ušetriť a zlepšiť kontrolu nad financiami, pretože nás vedie k tomu, aby sme utrácali len za veci, ktoré skutočne potrebujeme a využijeme. Pri nakupovaní je podstatné premyslieť si, či danú vec viac potrebujeme ako chceme. Zbavuje nás tým impulzívneho a bezhlavého nakupovania.

Oslobodenie od stresu

Tento životný štýl pomáha redukovať stres spôsobený preplneným príbytkom a zaplneným kalendárom. Akonáhle sa zbavíme nepotrebných vecí a záväzkov, máme viac času a energie na to, čo je pre nás skutočne dôležité. Cítime sa zdravší a nestresujeme sa zo zbytočností. Počas voľného času sa môžeme venovať viac sebe a svojim blízkym.

Zvýšená koncentrácia

Mnohí minimalisti zaznamenávajú zlepšenie sústredenia, pretože nie sú rozptyľovaní nepodstatnými vecami. Otvára sa aj možnosť sebarealizácie, dokážu sa viac venovať svojim koníčkom či záľubám.

Udržateľnosť

Minimalizmus môže prispieť k udržateľnejšiemu životnému štýlu tým, že znižuje spotrebu a nadmernú produkciu odpadu. Napomáha tým aj životnému prostrediu a zmierňuje záťaž na našu planétu a prírodne zdroje. Pomáha nám budovať si lepší vzťah k prírode a k prostrediu, v ktorom žijeme. Zároveň sa stávame skromnejšími a vďačnejšími. Nepotrebujeme sa porovnávať s ostatnými.

Postupujte k udržateľnosti pomalými krokmi. Plastové tašky môžete napríklad nahradiť plátennými či sieťovými. ZDROJ: Pexels.com

Zdravé medziľudské vzťahy

Minimalisti si vážia vzťahy a komunikáciu s ostatnými viac, pretože si uvedomujú, aký vplyv má kvalita vzťahov na ich šťastie a spokojnosť. Zároveň sa zvyšuje aj ich schopnosť vnímať okolitý svet. Zaujímajú sa o pocity a názory svojich blízkych. Komunikujú medzi sebou, pretože tak vedia vyriešiť všetky nedorozumenia a konflikty.

Ako začať?

Pokiaľ vás minimalistický životný štýl zaujal a chceli by ste ho skúsiť aj žiť, máme pre vás pár tipov ako na to.

  1. Stanovte si ciele: Pre začiatok si ujasnite prečo chcete začať. Aké zmeny chcete vo svojom živote dosiahnuť?
  2. Začnite s jednou oblasťou: Svoju cestu k minimalizmu odštartujte najskôr len v jednej oblasti svojho každodenného života. Napríklad pretrieďte svoj šatník a nepotrebné veci darujte alebo predajte. Postupne môžete prejsť k „vyčisteniu“ svojho príbytku. Odstráňte nepotrebné veci a nábytok, ktorý len zavadzia. Takto môžete pomaly postupovať až k svojmu osobnému životu.
  3. Všetko robte postupne: Minimalizmus nie je o tom, aby ste odstránili všetko naraz. Pomalými krokmi sa zbavujte vecí a záväzkov tak, aby ste mohli tieto zmeny lepšie zvládať a zvykať si na ne.
  4. Odhodlanie a vytrvalosť: Ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša. Minimalizmus je cesta, nie konečný bod. Buďte trpezliví a vytrvalí. Pokiaľ naozaj chcete zmeniť svoj životný štýl, dajte tomu čas.

Uprataním svojho príbytku sa môžete zbaviť nepotrebných vecí, na ktoré len sadá prach. ZDROJ: Pexels.com

V jednoduchosti je krása

Minimalizmus je individuálny a jedinečný. Každý by ho mal praktizovať tak, ako mu to najviac vyhovuje. Výhra nie je dokázať všetko naraz a za čo najkratší čas. Kľúčom k úspešnému začleneniu minimalizmu do svojho každodenného života je dozretie k vedomiu toho, čo je pre nás skutočne dôležité a oslobodenie sa od toho, čo nás zaťažuje. Akonáhle si uvedomíme, že menej je v skutočnosti viac, sme na správnej ceste k šťastnejšiemu a pokojnejšiemu bytiu.

Pokračujte na ďalší príspevok »