Finančný minimalizmus: Menej peňazí môže znamenať viac šťastia

Žiť od výplaty k výplate nie je práve ideálna situácia. Ale čo robiť, keď každý mesiac na nás číhajú účty, ktoré treba zaplatiť? Alebo nás doma čakajú hladné krky, ktoré treba nakŕmiť? A navyše, neustále sa snažíme prispôsobiť svoj rozpočet každodenným výdavkom, niekedy aj tým neočakávaným. Môže sa nám zdať, že nikdy nebudeme mať dosť… Prečítať celé
Vydané 5. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Žiť od výplaty k výplate nie je práve ideálna situácia. Ale čo robiť, keď každý mesiac na nás číhajú účty, ktoré treba zaplatiť? Alebo nás doma čakajú hladné krky, ktoré treba nakŕmiť? A navyše, neustále sa snažíme prispôsobiť svoj rozpočet každodenným výdavkom, niekedy aj tým neočakávaným.

Môže sa nám zdať, že nikdy nebudeme mať dosť peňazí, ale plnohodnotný život nezávisí nutne od toho, koľko zarábame.

ČO JE FINANČNÝ MINIMALIZMUS?

Finančný minimalizmus je životný štýl, ktorý sa zameriava na zníženie spotreby a nákladov, aby sme dosiahli väčšiu finančnú slobodu. Princípom je kriticky zhodnotiť každý výdaj a zamerať sa iba na to, čo je pre nás naozaj dôležité. Finanční minimalisti sústredia svoju pozornosť na veci, ktoré im prinášajú skutočný úžitok, a úplne eliminujú zbytočné náklady.

Výsledkami sú premyslené rozhodnutia, zriedkavé pochybenie a viac slobody.

Dosiahnutie finančného minimalizmu vyžaduje disciplínu. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

OD ŽIAKA K MAJSTROVI

V tejto pasáži sa nachádzajú užitočné tipy na to, ako začleniť finančný minimalizmus do svojho životného štýlu:

Zrušenie zbytočných predplatných služieb

V poslednom čase sa akoby roztrhlo vrece s predplatnými službami. Naša výplata putuje na:

  • streamovacie a hudobné služby,
  • elektronické knihy, časopisy a články,
  • online učebné platformy,
  • cloudové úložiská,
  • herné platformy,
  • virtuálne súkromné siete (VPN),
  • sociálne siete, aplikácie a pod.

Toto sú však len výdavky za online priestor. Ak si všetky tieto zbytočné poplatky sčítame, zistíme, že v podstate značnú časť nášho rozpočtu tvoria práve nevyužívané predplatné služby. Avšak, stačí nám len trošku času a úsilia, aby sme si vytvorili zoznam „pre a proti“, ktorý nám pomôže ušetriť peniaze.

Kvalita nad kvantitu

Pri finančnom minimalizme nejde len o to, aby sme šetrili peniaze, ale aj o to, aby sme nakupovali s rozumom a investovali do kvalitných produktov. Namiesto zaobstáravania si množstva lacných vecí, by sme sa mali sústrediť na kvalitné a funkčné tovary, ktoré nám budú slúžiť dlhodobo.

Napríklad investovanie do kvalitného kávovaru alebo hrnčekov na kávu môže byť v dlhodobom horizonte lacnejšie ako neustále vysedávanie v kaviarni, ktoré zväčša nezahŕňa len nápoj, ale aj pochutiny.

Obmedzenie návštev v kaviarni alebo v reštaurácii neznamená, že už budete navždy sedieť doma. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Minimalizácia spoločenských výdavkov

Môžete sa snažiť minimalizovať spoločenské výdavky, ako sú reštaurácie, bary, kiná, divadlá a podobne. Zvážte organizovanie vlastných spoločenských aktivít v dome alebo vonku, kde si môžete užiť čas so svojimi blízkymi bez veľkých výdavkov.

Minimalizácia potravinových výdavkov

Jedným z najväčších výdavkov, ktoré môžeme minimalizovať, sú potravinové výdavky. Vytvorenie zoznamu potravín a nákup iba toho, čo skutočne potrebujete, môže byť skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze a zároveň minimalizovať plytvanie potravinami.

K tomu, aby sme ušetrili na potravinách budeme musieť opäť plánovať – plánovať svoj jedálniček ideálne na celý týždeň. Následne skontrolujeme či sa náhodou v dome už nezhromaždili zbytočné potraviny, ktoré môžete využiť pri varení.

Investovanie

Ak máme peniaze navyše, nie je na škodu ich niekde investovať, napríklad do nejakého investičného fondu. Tieto financie nám možno v budúcnosti zabezpečia finančnú stabilitu.

Je dôležité mať na pamäti, že každá investícia prináša riziko a pred investovaním sme mali zvážiť svoju finančnú situáciu a investičné ciele. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

VÝZNAM FINANČNÉHO MINIMALIZMU

Finančný minimalizmus sa zakladá na zásade, že menej je viac. Tým, že sa sústredíme na to, čo je pre nás skutočne dôležité a eliminujeme zbytočné výdavky. Takýmto spôsobom môžeme ušetriť viac peňazí a dosiahnuť svoje finančné ciele skôr. Finančný minimalizmus tiež zahŕňa minimalizovanie zvyšovanie svojej finančnej gramotnosti tak, aby sme boli lepšie pripravení na neočakávané náklady.

Hoci sa môže zdať, že finančný minimalizmus sa zameriava len na ušetrenie peňazí, jeho význam je oveľa širší. Pomáha nám napríklad zlepšiť svoje zdravie a pohodu tým, že sa zbavíme stresu spojeného s finančnými problémami, a zároveň nás učí, ako oceniť to, čo máme a ako sa viac sústrediť na veci, ktoré sú pre nás dôležité.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.