Nie každá žena je predurčená k tomu, aby bola matkou

Predpoklad prípadného či nevyhnutného materstva vŕta v hlavách dievčat už v ranom veku. Odmalička im spoločnosť hovorí „keď budeš mať deti“, nie „ak budeš mať deti“. Sme vychovaní v presvedčení, že materstvo je niečo, čím si prejde každá žena – ak nie prirodzene, tak prostredníctvom adopcie, manželstva alebo asistovanej reprodukcie. Pre bezdetnosť sa rozhodli aj… Prečítať celé
Vydané 5. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Pre bezdetnosť sa rozhodli aj slávne osobnosti

Teraz sa však rozhovor okolo materstva začína meniť. Ženské celebrity ako Oprah Winfrey, Helen Mirren, Cameron Diaz a mnohé ďalšie verejne hovorili o svojom rozhodnutí zostať bez detí. Byť matkou kráľovnú reči nikdy nelákalo. Zatiaľ čo jej celoživotná najlepšia kamarátka Gayle si v siedmej triede zapisovala mená svojich detí, Oprah snívala o tom, že bude Martin Luther King a zmení svet. „Keby som mala deti, nenávideli by ma,“ povedala Oprah hollywoodskemu reportérovi.

Jennifer Aniston aj napriek tomu, že neznevažuje možnosť stať sa jedného dňa matkou, podľa jej slov nie je emocionálne pripravený na celoživotný záväzok. Cameron Diaz zasa zodpovednosť za iné životy ako za svoj vlastný považuje Cameron za tvrdú prácu, ktorá trvá celý život, a za záväzok, ktorý nechce prijať. „Nemať dieťa môže veci skutočne uľahčiť, ale to neznamená, že to bude ľahké rozhodnutie. Rada ochraňujem ľudí, ale nikdy ma nelákalo byť matkou,“ povedala Cameron pre Esquire.

Rozhodnutie mať dieťa by malo byť primárne na žene, kvôli psychicky a fyzicky náročnému pôrodu. Navyše, je niekoľko ročnou zodpovednosťou  Zdroj: Pexels.com

Napomohli tomu i homosexuálne manželstvá

Iní zasa pomocou humoru zdôrazňujú, že je možné mať naplnený život aj bez detí. Kid/Life Crisis, podcast, ktorý moderujú newyorskí komici Katie Compa a Raquel D’Apice, tiež prispieva k téme s dávkou humoru. Každá epizóda obsahuje hosťa – napríklad astrofyzika NASA, komičku Ophira Eisenberg či bioetika. Všetci diskutujú o tom, či sa stať rodičom alebo nie.

Keďže máme možnosť vidieť rôzne typy rodín, myslenie spoločnosti sa posúva vpred. V posledných rokoch došlo podstatne k rýchlej zmene v chápaní toho, čo je rodina. Prispela k tomu aj medializácia LGBTQ rodičov. Homosexuálne páry s deťmi vrátane Neila Patricka Harrisa a Davida Burtku či Eltona Johna a Davida Furnisha sa v televízii objavujú s takou pravidelnosťou, že to už nie je zaujímavé – sú len ďalšou slávnou rodinou. Tento posun začína oslabovať štandardný názor, že všetky ženy musia byť matkami a že každá rodina potrebuje matku.

Matka nie je matkou len biologickým deťom

Musíme si tiež uvedomiť, že existuje veľa spôsobov, ako byť matkou. Dôraz na biologické alebo genetické materstvo uráža ľudí, ktorí sa stali rodičmi inými spôsobmi, ako je adopcia, náhrada alebo manželstvo. Posilňuje falošnú vieru, že pravé matky sú tie, ktoré splodili a porodili svoje vlastné deti.

Je tu priestor pre všetky druhy rodičov v rôznych typoch vzťahov (alebo v žiadnom vzťahu), ktorí sa stali rodičmi rôznymi spôsobmi. Rešpektovanie rozhodnutí iných o tom, ako zaobchádzať s vlastnou plodnosťou a čo robiť s vlastným telom, je dobrým prvým krokom. Ženy majú rôzne možnosti, ako alebo kedy otehotnieť. Je čas, aby sa možnosť nemať deti považovala za rovnocennú.

Dôvody prečo by ľudia nemali mať deti podľa vedy

Mať dieťa prispieva ku globálnemu otepľovaniu: Rieder cituje výskum Oregonskej štátnej univerzity, ktorý zistil, že mať o jedno dieťa menej by malo oveľa väčší vplyv na emisie oxidu uhličitého, a preto by to bola jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre životné prostredie, v porovnaní so znížením spotreby energie v domácnosti, cestovaním. , výber potravín a iné bežné činnosti, ktoré vedú k emisiám oxidu uhličitého.

Rodičia, najmä matky, čelia na pracovisku zaujatosti: „Materstvo vyvoláva predpoklady, že ženy sú menej kompetentné a menej oddané svojej kariére,“ hovorí správa od LeanIn.Org a McKinsey & Company. „V dôsledku toho sú dodržiavané vyššie štandardy a ponúka sa im menej príležitostí.“ Správa poukazuje na štúdiu z Cornell, ktorá zistila, že zamestnávatelia majú tendenciu diskriminovať matky.

Sú rodiny, ktoré by nemali mať deti hlavne preto, že ich nevedia primerane finančne, sociálne a vzdelanostne zabezpečiť. Zdroj: Pexels.com

Odrazí sa to i na zárobku, priateľstvách a v manželstve

Ak ste matka, môžete zarobiť menej: Pre väčšinu mužov má otcovstvo za následok mzdový bonus. Pre väčšinu žien materstvo vedie k mzdovému trestu,“ povedal prezident výskumnej skupiny Tretej cesty Jonathan Cowan a vedec Dr. Elaine C.

Priateľstvá sa po narodení dieťaťa nevyhnutne menia, niekedy aj k horšiemu a manželstvá sú často problematickejšie:  Nie je to však pravidlom. Vedci  však dospeli k záveru, že rodičovstvo má negatívny vplyv na spokojnosť v manželstve pre konflikty. Tie vznikajú z reorganizácie rolí v manželstve a obmedzenia slobody rodičov. Štúdia tiež naznačila, že čím viac detí je v rodine, tým nižšia je spokojnosť rodičov.

Rodičia bývajú menej zdraví ako nerodičia: Majú zdravší životný štýl.  Podľa výsledkov prieskumu, ktorý Dick zdieľal, že bezdetní ľudia spia viac. Nie je prekvapením, že rodičia o 28 % častejšie uviedli, že pijú kávu denne. Nerodičia tiež o 73 % častejšie uviedli, že nikdy nejedia v reštauráciách rýchleho občerstvenia a o 38 % častejšie cvičia v posilňovni raz týždenne alebo viac. zatiaľ čo rodičia majú na cvičenie menej času a až o 54 % častejšie fajčia každý deň.

Niekedy ľudia nedokážu počas rodičovstva ustáť novovzniknuté výzvy a otázky. Dokáže to vyriešiť komunikácia. Zdroj: Pexels.com

ZDROJE: washingtonpost.com, news.amomama.com, businessinsider.com