Saudská Arábia ohromuje megalomanskými projektmi. Spôsobia viac škody než úžitku?

Saudská Arábia patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, avšak túto skutočnosť nepociťujú všetci obyvatelia. Absolutistická monarchia obmedzuje takmer všetky politické práva a občianske slobody. Na druhej strane, majetní šejkovia sa predbiehajú v tom, kto na trh uvedie prepracovanejší nápad stojaci miliardy. Koľko úspechu môžu zožať návrhy určené pre „horných desaťtisíc“? Viac ako len luxusné mesto „NEOM  predstavuje… Prečítať celé
Vydané 3. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Saudská Arábia patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, avšak túto skutočnosť nepociťujú všetci obyvatelia. Absolutistická monarchia obmedzuje takmer všetky politické práva a občianske slobody. Na druhej strane, majetní šejkovia sa predbiehajú v tom, kto na trh uvedie prepracovanejší nápad stojaci miliardy. Koľko úspechu môžu zožať návrhy určené pre „horných desaťtisíc“?

Viac ako len luxusné mesto

„NEOM  predstavuje globálnu príležitosť zmeniť spôsob podnikania,“ hlási video o unikátnej výstavbe. Nová destinácia vzniká na severozápade Saudskej Arábie od začiatku roka 2023. Vyše 25 000 km2 zahŕňa územie pozdĺž Červeného mora a Akabského zálivu.

Megaprojekt prvýkrát predstavil princ Mohamed v roku 2017 ako odrazový mostík pre rozvoj podnikania a cestovného ruchu na pobreží Červeného mora. Rozpočet vo výške 500 miliárd dolárov zahŕňa ultramoderné mestá, prístavy a podnikové oblasti, výskumné centrá či miesta na šport a zábavu.

Názov NEOM pozostáva zo spojenia dvoch slov. Prvé tri písmená starogréckej predpony neo znamenajú „nový“. Štvrté písmeno je zo skratky mostaqbal, arabského slova znamenajúceho „budúcnosť“. Hlavným cieľom je vybudovať krajinu zajtrajška, v ktorej sa spoja najväčšie talenty, najsľubnejšie startupy a špičkové spoločnosti, aby vytvorili riešenia pre ekonomické či klimatické výzvy.

Vydláždená cesta k udržateľnosti

Moderné mesto bude poháňať čistá energia, čím sa Saudská Arábia výrazne odkláňa od doterajšej ekonomiky založenej na ťažení ropy. NEOM sa stane domovom deviatich miliónov ľudí, ktorí budú žiť v prepojených spoločenstvách riadených umelou inteligenciou navrhnutou na spolužitie s prírodou.

Odvážne plány majú zabezpečiť regionálnu moc vo výrobe a skladovaní vody. Špičkové systémy pritiahnu výskumné spoločnosti, ale aj začínajúce podniky, ktoré môžu získať vedúce postavenie vo všetkých odvetviach vodného priemyslu.

Saudská Arábia

„The Line“ je jedným z miest na území NEOM-u. Jeho cieľom je rozvíjať pokročilú dopravnú infraštruktúru. zdroj: pinterest.com

Inzercia

Projektanti NEOM-u podpísali partnerstvo v hodnote 5 miliárd dolárov s Acwa Power a Air Products v USA so zámerom vyvinúť najväčšiu svetovú elektráreň na výrobu eko-vodíka a eko-amoniaku. Do prevádzky by ju mali uviesť v roku 2026.

Technológia Solar Water pomôže dopracovať sa k jednému z cieľov, ktorým je revolúcia v procese odsoľovania vody. Pomôže to vyriešiť problém prístupu k sladkej vode v Saudskej Arábii.

Ašpirácia na svetový rekord

Ak ste si mysleli, že NEOM je najodvážnejšou výzvou pre Saudskú Arábiu, mýlite sa. Saudskoarabský korunný princ Mohammad bin Salmán bin Abdulaziz koncom februára predstavil plány na výstavbu najväčšieho centra mesta na svete. Dejiskom výstavby sa stane hlavné mesto Rijád. Jeho stred sa rozrastie o komplex New Murabba s rozlohou viac ako 18 000 km2.

Hlavným „ťahúňom“ bude 400 metrov vysoký mrakodrap v tvare kocky s názvom Mukaab. Obrovská stavba prekvapuje aj vnútornými rozmermi – mohlo by sa do nej zmestiť 20 konštrukcií veľkých ako Empire State Building.

Brána do nového sveta

Dizajn mrakodrapu je ovplyvnený architektonickým štýlom najdi. Inšpirácia tradíciou však platí iba v rámci vizuálnej stránky. Mukaab chce do pozornosti uviesť  holografické objekty, ktoré sa stanú súčasťou interiéru aj exteriéru. Jeden deň budú okolo vás poletovať planéty, na druhý sa stretnete s 3D projekciami obrov.

K tomu všetkému sa vnútri kocky postaví veža na vrchole špirálovej základne. V nej sa priestory využijú na turistické atrakcie, obytné a hotelové jednotky, obchodné priestory a rekreačné zariadenia.

Nesúhlas sa nevypláca

Projekty financuje Verejný investičný fond, ktorý slúži na splnenie Saudskej vízie na diverzifikáciu ekonomickej situácie v krajine. Saudská Arábia očakáva, že obchodné a technologické centrum NEOM prispeje k hrubému domácemu produktu kráľovstva  48 miliardami dolárov a vytvorí 380 000 pracovných miest.

Saudská Arábia

Krajina je v súčasnosti posiata neúspešnými alebo opustenými megaprojektmi. zdroj: pixabay.com

Masívny marketing sa napriek tomu snaží zakryť negatívnu publicitu, ktorú so sebou projekty priniesli. Korunný princ a jeho spolupracovníci radi vynechajú fakt, že územie výstavby nie je iba pustou planinou. V priľahlých oblastiach žijú tisíce ľudí v súlade s prírodou aj bez supermoderných zariadení.

Akákoľvek kritika je nanešťastie tvrdo potrestaná. Jeden z domorodcov nakrútil videá, v ktorých protestoval proti vysťahovaniu, no jeho život ukončili saudskoarabské bezpečnostné sily. Rovnaký osud, prípadne odsúdenie na 40 rokov vo väzbe sa týkalo každého, kto sa pokúšal oponovať Mohammadovej vláde.

Jednotný názor je v tomto prípade neviditeľným platidlom pre tých, ktorí prejavia záujem usadiť sa v novovzniknutých honosných apartmánoch. Život v zlatej klietke však nie je pre každého, no zdá sa, že projekt úspešne napreduje. Ak k tomu prirátame enviromentálnu kompenzáciu, načo meniť zabehnutý režim, no nie?

Zdroje: www.interestingengineering.com, www.thenationalnews.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pinterest.com-public investment fund

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.