Prítomnosť mikroplastov v kozmetike sa stáva bežnou záležitosťou. Potvrdila sa až u deviatich produktoch z desiatich
Environmentálne problémy naberajú čoraz viac na vážnosti. Jedným z nich je aj prítomnosť mikroplastov v moriach a oceánoch, ktorá ohrozuje kvalitu života živočíchov. Výnimkou však nie sú ani ľudia, nakoľko ich môžeme nájsť aj v kozmetike či jedle. Pokiaľ by sme ich chceli bližšie definovať, ide o veľmi malé kúsky plastov, ktoré sú priam neviditeľné…. Prečítať celé
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Environmentálne problémy naberajú čoraz viac na vážnosti. Jedným z nich je aj prítomnosť mikroplastov v moriach a oceánoch, ktorá ohrozuje kvalitu života živočíchov. Výnimkou však nie sú ani ľudia, nakoľko ich môžeme nájsť aj v kozmetike či jedle.
Pokiaľ by sme ich chceli bližšie definovať, ide o veľmi malé kúsky plastov, ktoré sú priam neviditeľné. Ako sme písali v našom predošlom článku, v roku 2022 vedci zaznamenali ich prítomnosť aj v ľudskej krvi. Daný výsledok považujú za znepokojivý, nakoľko spôsobujú poškodenie ľudských buniek v laboratóriu. To, aký vplyv majú na ľudské zdravie nebolo doposiaľ odhalené.
Prítomnosť mikroplastov v snehu
Tieto drobné častice sa môžu do nášho krvného obehu dostať aj dýchaním. Začiatkom júna minulého roka upriamil pozornosť na daný fakt vedecký tím po tom, čo objavil ich prítomnosť v čerstvo napadanom snehu v Antarktíde, informuje portál teraz.sk. Predtým bola ich prítomnosť zaznamenaná v morskej vode, ľade a ľudskej krvi.
Výsledkom tohto zistenia bolo preukázanie až 29 čiastočiek mikroplastov v jednom litri rozpusteného snehu. Ich prítomnosť sa našla aj v odľahlejších oblastiach, ako je napríklad Rossovo more v Tichom oceáne. Ide o jeden z varovných signálov v spojitosti znečistenia našej planéty plastmi.
Vedci ďalej potvrdili, že vo snehu na území Antarktídy sa našla viac než desiatka rozličných druhov mikroplastov. Patrili k ním najmä čiastočky polyetyléntereftalátu, ktorý je známy pod značkou PET. Ide o najčastejší obalový materiál potravín, nápojov či iných kvapalín.
Neodmysliteľná súčasť kozmetických výrobkov
Nakoľko je známe, že sú prítomné všade okolo nás, je takmer nemožné sa im vyhnúť. Kľúčovú rolu zohrávajú aj v kozmetickom priemysle, kedy sa pridávajú najmä do zubných pást, mydiel či gélov na umývanie nádobia. K ich primárnej funkcii v tomto prípade patrí zahustenie výrobkov, čo môže dopomôcť k efektívnejšiemu odstráneniu nečistôt.
Portál Czechcrunch uvádza, že holandská aplikácia Beat the Microbead, ktorá je dostupná pre zariadenia značky Apple, pomáha odhaliť prítomnosť mikroplastov v kozmetike. Možno premýšľate, ako môže fungovať, avšak je to jednoduchšie než sa zdá. Stačí, ak pomocou fotoaparátu v telefóne naskenujete zoznam ingrediencií zvoleného výrobku. Po tomto jednoduchom kroku aplikácia upozorní používateľa, či v ňom ide o výskyt nežiadúcich častíc.
Medzinárodná nezisková organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace v súvislosti s mikroplastmi v kozmetike prináša znepokojivé zistenie. Pri analýze 7 704 kozmetických výrobkov na území Európskej únie zaznamenala ich prítomnosť v deviatich prípravkoch z desiatich.
Síce nie sú viditeľné ľudským okom, dokážu naozaj negatívne pôsobiť na životné prostredie. Spoločne s odpadovými vodami smerujú do čističiek vôd, ktoré sa ich vo väčšine prípadoch nevedia úplne zbaviť. Na území morí a oceánov sa nedajú odstrániť, pričom sa stávajú súčasťou potravinového reťazca mnohých živočíchov. Okrem toho obsahujú veľké množstvo toxínov, nakoľko dokážu absorbovať látky z okolitého prostredia.
Zákaz používania jednorazových plastov
V súvislosti s mikroplastmi ide o celospoločenský problém. Aj preto je dôležité, aby sa dostal do politického povedomia, nakoľko environmentálna kríza sa neustále prehlbuje.
„Problém mikroplastov je, že sú všade okolo nás. Okrem toho nedokážeme v krátkom horizonte zabrániť ich úniku do životného prostredia, napríklad prostredníctvom pneumatík alebo prania syntetických odevov. Preto je dôležité, aby sa mikroplasty, ktoré sú vedome pridávané do výrobkov, obmedzili,“ vysvetľuje pre Czechcrunch Jan Freidinger pôsobiaci v českej pobočke organizácie Greenpeace.
Jednou z prvých krajín, ktorá používanie mikroplastov zakázala, boli Spojené štáty. Treba ale podotknúť, že zákon, ktorý nadobudol platnosť v roku 2015, sa vzťahoval len na prípravky s pravdepodobnosťou dostania sa do odpadových vôd. Neskôr sa k ním pridali Veľká Británia, Taliansko a Nový Zéland.
V dôsledku toho si v roku 2017 Európska komisia vyžiadala, aby Európska chemická agentúra dala dohromady návrh, ktorý by odkazoval na zákaz používania plastov v kozmetike. Výnimkou neboli ani čistiace prípravky do domácnosti alebo hnojivá. Návrh získal finálnu podobu v roku 2021, pričom zahŕňal 20 druhov mikroplastov. Freidinger však tvrdí, že zákaz vynecháva nanoplasty či rozložiteľné plasty, ktoré sa podľa výskumov v skutočnosti tak ľahko nerozkladajú.
Výnimkou nie je ani Slovensko
Síce sa môže zdať, že na území našej krajiny sa environmentálne problémy prehliadajú, k zákazu sa pridalo aj Slovensko. Ako sme uviedli v našom predošlom článku, v novembri v roku 2021 poslanci parlamentu schválili novú legislatívnu úpravu Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Týkala sa jednorazových plastov, pričom v trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania sa zakázali.
Zákaz platí aj pre verejné podujatia. Výnimkou nie je ani štátna správa, pre ktorú platí od začiatku tohto roka.