Najlepší šachisti všetkých čias (2.časť)

Pokračovanie článku o šachovej špičke sveta – TOP 4 šachisti všetkých čias.   #4 Anatolij Karpov GM Anatolij Karpov bol 12. majstrom sveta a vládol v rokoch 1975 až 1985, a zároveň bol majstrom sveta FIDE v rokoch 1993 až 1999. Karpov bol mimoriadne všestranný hráč, ale jeho špecialitou boli pozičné väzby a úžasná technika koncoviek…. Prečítať celé
Vydané 5. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pokračovanie článku o šachovej špičke sveta – TOP 4 šachisti všetkých čias.

Anatolij Karpov. Zdroj: tvnoviny.sk

#4 Anatolij Karpov

Karpov bol mimoriadne všestranný hráč, ale jeho špecialitou boli pozičné väzby a úžasná technika koncoviek.

Karpov sa stal majstrom sveta keď Fischer odstúpil z ich zápasu v roku 1975, pretože jeho požiadavky neboli splnené.

Karpov obhájil svoju korunu porážkou GM Viktora Korchnoia v roku 1978 a znovu v roku 1981.

V roku 1984 mal Karpov prvé stretnutie s Kasparovom a šachový svet sa navždy zmenil.

V prvom z piatich zápasov medzi dvoma legendárnymi titánmi bol zápas odvolaný predčasne, keď Karpov viedol päť víťazstiev, tri prehry a 40 remíz.

V roku 1985 Kasparov porazil Karpova a získal šachovú korunu.

Znova hrali v rokoch 1986, 1987 a 1990 a keď sa ich zápasy skončili, ich životný rekord v zápasoch majstrovstiev sveta bol 19 výhier Karpova, 21 výhier Kasparova a 104 remíz!

V roku 1993 sa Kasparov odtrhol od FIDE (vytvorením PCA) a Karpov sa stal majstrom sveta FIDE.

Karpov obhájil titul majstra sveta FIDE porážkou GM Jana Timmana v roku 1993, GM Gata Kamského v roku 1996 a Ananda v roku 1998.

Karpov odmietol hrať na turnaji majstrovstiev sveta FIDE v roku 1999 po tom, čo FIDE zmenila pravidlá.

Karpovove legendárne hry sú aj dnes zdrojom inšpirácie pre všetkých pozičných a koncových hráčov.

Dvojzväzkové dielo Tibora Karolyiho s názvom Karpov’s Strategic Wins je považované za jednu z najlepších kníh o šachu, aké boli kedy napísané.

Jose Raul Capablanca. Zdroj: cubansinamerica.us

#3 Jose Raul Capablanca

Jose Raul Capablanca bol tretím oficiálnym majstrom sveta a možno aj najtalentovanejším šachistom, ktorý kedy hral túto hru.

V rokoch 1916 až 1924 nazbieral turnajový rekord 40 víťazstiev a 23 remíz, čo bol na tú dobu nevídaný výkon a stále je to historicky významný úspech.

Capablancov talent a zručnosti boli počas tohto osemročného obdobia bezkonkurenčné.

Capablanca sa stal majstrom sveta porážkou legendárneho Laskera v roku 1921.

Každý majster sveta a súťažiaci je všestranný, ale Capablanca mal špeciálny dar pre koncovku.

Dokonca aj v týchto časoch je ťažké nájsť diery v jeho hre na konci hry.

Kniha Irvinga Cherneva Capablanca’s Best Chess Endings je klasika, ktorú by mal prečítať každý šachista či šachový fanúšik.

Osem rokov bez jedinej prehry a stať sa majstrom sveta je niečo, čo šachový svet už nikdy neuvidí a tento úspech dosiahol iba Capablanca.

Bobby Fischer. Zdroj: teraz.sk

#2 Bobby Fischer

GM Bobby Fischer bol 11. oficiálnym majstrom sveta a zároveň prvým a jediným americkým majstrom sveta.

Mnohí ho považujú za najslávnejšieho šachistu vôbec.

Od roku 1970 do roku 1971 Fischer vyhral 20 po sebe idúcich hier proti svetovej opozícii, čo je skutočne ohromujúci úspech.

Tento výkon sa počíta medzi sedem najúžasnejších šachových rekordov.

V roku 1972 Fischer porazil Spasského v zápase storočia a bol korunovaný za majstra sveta.

To aj napriek tomu, že začal zápas so skóre 0:2 po tom, čo zahodil prvý zápas v úplne rovnakej koncovke a nenastúpil ani na druhý zápas.

Fischerova demontáž sovietskeho šachového impéria v rokoch 1970 až 1972 počas studenej vojny sa považuje za jeden z najväčších individuálnych výkonov všetkých čias.

Jeho štýl bol jedinečný, originálny a kreatívny.

Dokázal excelentne útočiť a brániť, no prejavil aj veľmi hlboké a takmer desivé pozičné pochopenie.

Fischer inšpiroval niekoľko generácií šachistov v USA a na celom svete.

Fischerova hra storočia je jednou z najznámejších šachových hier všetkých čias, a jeho kniha s názvom Mojich 60 pamätných hier je považovaná za jednu z najlepších šachových kníh v histórii.

Garry Kasparov. Zdroj: masterclass.com

#1 Garry Kasparov

GM Garry Kasparov je 13. majstrom sveta a tento titul držal v rokoch 1985 až 2000.

Kasparov dominoval vo svete šachu viac ako 20 rokov.

Kasparov dosiahol svoje najvyššie hodnotenie 2856 3. marca 2000 – v tom čase bezprecedentné číslo a rekord, ktorý nebol prekonaný, kým ho neprekonal Carlsen (kvôli kauze s podvodmi je to však spochybniteľné).

V roku 1985 Kasparov porazil Karpova a stal sa najmladším majstrom sveta vo veku približne 22 a pol rokov.

V rokoch 1986, 1987 a 1990 obhájil titul majstra sveta proti Karpovovi pri troch po sebe nasledujúcich príležitostiach.

V roku 1993 sa odtrhol od FIDE a založil PCA – táto prestávka vytvorila dve rozdielne majstrovstvá sveta až do zápasu o zjednotenie medzi Kramnikom a Topalovom v r. 2006.

Kasparov obhájil svoj titul porážkou GM Nigela Shorta v roku 1993, a svoj titul opäť úspešne obhájil porážkou Ananda v roku 1995.

Kasparov a Lasker sú jediní dvaja majstri sveta, ktorí úspešne obhájili svoje tituly päťkrát.

V roku 2000 Kramnik porazil Kasparova a ukončil tak vládu najlepšieho hráča všetkých čias ako majstra sveta.

Kasparov však pokračoval v hraní (a vyhrávaní) turnajov až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2005 – opustil hru ako hráč číslo jedna na svete.

Kasparov zostal aktívny v šachovom svete aj po svojom skutočnom odchode do dôchodku.

Má za sebou exhibičné zápasy a trénoval aj Carlsena a GM Hikaru Nakamuru.

Jeho päťdielna séria s názvom Moji veľkí predchodcovia je považovaná za jednu z najlepších kníh o šachu vôbec.