ZDRAVIE

Konzumácia kávy sa spája s viacerými zdravotnými benefitmi, pomôcť môže aj pri redukcii hmotnosti

Na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou 60 % mužov a 70 % žien.
Zo súčasných vedeckých poznatkov vyplýva, že medzi pitím kávy a redukciou hmotnosti existuje mierna súvislosť.

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Obezita patrí k civilizačnému problému, ktorý postihuje aj mnohých Slovákov. Sprevádzajú ju rôzne zdravotné ťažkosti, či už v podobe kardiovaskulárnych ochorení alebo cukrovky 2. typu.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj poukazuje na to, že Slovensko patrí k štvrtej krajine s najvyšším výskytom obezity spomedzi štátov uvedenej organizácie, informuje portál Sita. Priečky pred nami obsadili Česká republika, Maďarsko a Fínsko.

Kým v roku 2016 bolo vo svete zaznamenaných 650 miliónov dospelých osôb s obezitou, v priebehu roka 2021 sa ich počet zvýšil na 800 miliónov. V prípade Slovenska nadváhou alebo obezitou trpí 60 % mužov a 70 % žien. Výnimku netvoria ani deti, pričom v celosvetovom merítku sa zaznamenala až u 250 miliónov maloletých.

Spomalenie priberania prostredníctvom kávy

V prípade, že patríte k milovníkom kávy, máme pre vás dobrú správu. Podľa vedeckých poznatkov tento čarovný nápoj pozostáva z viacerých zdravotných benefitov.

Nielenže nám pomáha s pocitom vyčerpania, ale zároveň môže o pár rokov predĺžiť náš život. Sita uvádza, že prehľad štyridsiatich štúdií poukazuje na to, že pitie dvoch až štyroch šálok kávy denne znižuje riziko úmrtia bez ohľadu na vek, váhu či konzumáciu alkoholu. Zároveň pitie aspoň jednej šálky denne sa pripisuje nižšiemu riziku úmrtia na rakovinu.

konzumácia kávy a redukcia hmotnosti

Obezita postihuje nielen dospelých, ale aj maloletých. Zdroj: pexels.com

Blahodarné účinky má aj na priberanie, ktoré sa s pribúdajúcim vekom zaznamenáva u väčšiny ľudí s menším prírastkom na hmotnosti. Ako píše portál ScienceAlert, skupina vedcov zaznamenala miernu súvislosť medzi pitím kávy a redukciou hmotnosti.

Z výsledkov štúdie vyplýva, že ľudia, ktorí si dopriali o šálku kávy viac, pribrali v priebehu štyroch rokov o 0,12 kilogramu menej, než sa očakávalo. V prípade, že si do kávy pridali cukor, zaznamenal sa u nich o 0,09 kilogramu väčší prírastok na hmotnosti.

Inzercia

Priebeh skúmania

Výskumníci počas skúmania pracovali s údajmi z troch veľkých štúdií zo Spojených štátov amerických. V prípade dvoch výskumov išlo o štúdie zdravotných sestier z rokov 1986 až 2010 a 1991 až 2015. Poslednému skúmaniu sa venovali zdravotnícki odborníci v rokoch 1991 až 2014.

Účastníci príslušných štúdií každé štyri roky vyplnili dotazník na zaznamenanie ich príjmu potravy a nápojov. Prostredníctvom daných údajov výskumníci súčasného výskumu analyzovali zmeny v príjme kávy a hmotnosti, ktoré sa uviedli počas štvorročných intervalov.

Priemerný štvorročný prírastok na váhe v štúdií zdravotných sestier tvoril 1,2 kilogramu a 1,7 kilogramu. V prípade tretieho výskumu sa u respondentov zaznamenal o niečo nižší prírastok v podobe 0,8 kilogramu.

konzumácia kávy a redukcia hmotnosti

Podľa výsledkov najnovšej štúdie káva môže mať značný vplyv pri redukcii hmotnosti. Zdroj: pexels.com

Ako sme uviedli vyššie, u účastníkov s nižšou hmotnosťou sa zaznamenal vyšší príjem nesladenej kofeínovej alebo bezkofeínovej kávy. Danú zmenu neovplyvnilo ani pridanie smotany, avšak v prípade cukru sa zaznamenali už nižšie zmeny v podobe mierneho nárastu na váhe.

Uvedené asociácie boli však silnejšie u respondentov, ktorí boli mladší a na začiatku štúdie mali vyšší index telesnej hmotnosti.

Dôležité je si uvedomiť aj to, že uvedené zistenia nepredstavujú príčinnú súvislosť. Z toho vyplýva, že výsledky štúdie netvoria záver, že pravidelný príjem kávy dokáže regulovať hmotnosť. Ide skôr o poukázanie na to, že zmeny boli zaznamenané v priebehu rovnakého času.

Zároveň zistenia ohľadom hmotnosti boli veľmi skromné. U väčšiny ľudí nemusí ísť o zmysluplnú zmenu, nakoľko v priemere išlo počas roka o približne 30 gramový úbytok na váhe.

Bezpečná konzumácia kofeínu

Vzhľadom na to, že kofeín sa radí k prírodným stimulantom, je preukázané, že dočasne znižuje chuť do jedla a zvyšuje bdelosť. V danom prípade môže ísť o krátkodobý horizont, kedy jedinec pociťuje menší hlad.

Okrem toho po jeho konzumácii sa zrýchľuje metabolizmus, prostredníctvom čoho sa počas odpočinku spáli viac energie. Daný efekt sa však z dlhodobého hľadiska neodporúča, nakoľko nejde o vhodnú náhradu pravidelnej fyzickej aktivity a zdravej výživy.

konzumácia kávy a redukcia hmotnosti

U ľudí, ktorí si dopriali o šálku kávy viac, sa zaznamenal nižší prírastok na hmotnosti. Zdroj: pexels.com

V prípade zníženia hmotnosti dochádza k miernemu diuretickému účinku, kedy v tele nedôjde k strate tuku, ale vody. Na základe toho sa po rehydratácii hmotnosť vráti rýchlo do bežnej podoby.

Do akej miery je však konzumácia kofeínu bezpečná? Väčšina jedincov môže bezpečne skonzumovať okolo 400 miligramov tejto látky denne. V praxi ide o ekvivalent dvoch espress, štyroch šálok instantnej kávy alebo ôsmich šálok čaju.

V prípade tehotných a dojčiacich žien sa odporúča poradiť s lekárom. Ide o možné riziko, kedy kofeín môže mať dopad na vyvíjajúce sa dieťa.

Zároveň sa neodporúča nerozvážne regulovať hmotnosť prostredníctvom zvýšeného príjmu kofeínu, nakoľko môže dôjsť k viacerým negatívnym symptómom.

Patria k ním bolesť hlavy, podráždenosť, nespavosť, rýchly tlkot srdca či chvenie svalov, informuje portál Goriffee. Na základe toho sa odporúča ohľadom úbytku na váhe kontaktovať praktického lekára alebo akreditovaného praktického dietológa.

Pokračujte na ďalší príspevok »