Minimalizmus

Minimalizmus v umení a v živote

Minimalizmus je extrémna forma abstraktného umenia vyvinutá v USA v 60. rokoch minulého storočia. Typické minimalistické diela sú zložené z jednoduchých geometrických tvarov. Na rozdiel od ostatných umeleckých smerov, v ktorých diela reprezentujú určitý odkaz, pocit alebo myšlienku, minimalizmus neobsahuje žiadnu skrytú myšlienku. Nemá za cieľ hrať sa s našimi emóciami. Autori minimalizmu nás pobádajú,… Prečítať celé

Minimalizmus (Foto: Scott Webb)

Minimalizmus je extrémna forma abstraktného umenia vyvinutá v USA v 60. rokoch minulého storočia. Typické minimalistické diela sú zložené z jednoduchých geometrických tvarov. Na rozdiel od ostatných umeleckých smerov, v ktorých diela reprezentujú určitý odkaz, pocit alebo myšlienku, minimalizmus neobsahuje žiadnu skrytú myšlienku. Nemá za cieľ hrať sa s našimi emóciami. Autori minimalizmu nás pobádajú, aby sme reagovali na to čo skutočne vidíme. Reprezentuje krásu jednoduchosti, harmóniu a čistotu.

 

To čo vidíš je to čo vidíš. Frank Stella, minimalistický autor

Minimalizmus v architektúre (Foto: Mads Schmidt Rasmussen)

 

Princípy minimalizmu

Dôležitými piliermi minimalizmu v umení alebo v živote sú: sloboda, komfort, čistota, produktivita a ekológia. Dnešný svet je zaplnený predmetmi, produktami a reklamou. Sledovanie nových trendov a nezmyselné nakupovanie a zhromažďovanie vecí, nám uberá z nášho priestoru aj energie. Minimalizmus dáva príležitosť vymaniť sa z masového kolobehu rýchleho života a spomaliť. Nabáda nás k tomu, aby sme premýšľali nad vecami, ktoré naozaj potrebujeme, aby sme si vážili jednotlivé predmety a ich hodnotu. Vďaka minimalizmu sa dostáva do popredia záujem o kvalitné výrobky. Nakupovanie vecí, ktoré naozaj využijeme alebo ich budeme radi nosiť, má okrem finančného a ekologického aspektu aj pozitívny vplyv na naše mentálne zdravie.

Ak človek obklopený zbytočnosťami precitne a rozhodne sa skúsiť žiť minimalisticky, ľahko zistí, že možno iba 20 % svojich vecí naozaj dennodenne využíva. Takisto po zamyslení príde na to, že veľa svojho času, strávi bezcieľnym surfovaním na internete alebo ničnerobením. Vtedy sa naskytá príležitosť, pretriediť si svoje veci a zamyslieť sa nad ich využitím a hodnotou, akú pre nás majú.

 

Minimalizmus je životný štýl, ktorý pomáha ľuďom zvážiť, ktoré veci prinášajú pozitívnu hodnotu a teda prínos do ich života. Odstránením vecí, ktoré len zapratávajú ich okolie si môžu vytvoriť priestor na najdôležitejšie aspekty svojho života: zdravie, vzťahy, záľuby, rast a spolupatričnosť.

 

Ilustračný obrázok (Foto: Unsplash)

 

Ako začať s minimalizmom

Je dôležité sa zamerať na dôležité veci, na ktorých naozaj záleží: kvalitný čas strávený sám so sebou alebo s blízkymi ľuďmi, koníčky, záľuby, vyhýbanie sa stresuorganizácia. Začať  treba pomaly, vlastným tempom a po malých krokoch.

 1. Na začiatok je ľahké si upratať izbu, kanceláriu, dom či záhradu.
 2. Vytriediť nepoužívané alebo nepoužiteľné veci od vecí, ktoré využívame, alebo ich máme radi.
 3. Nájsť nechceným veciam nový domov, popremýšľať nad ich recykláciou alebo darovaním.
 4. Udržovať svoj pracovný priestor čistý s dostatkom miesta.
 5. Nahradiť nepotrebné veci (rôzne dekorácie, nahromadené kopy papiera…) vecami, ktoré nás robia šťastnými (napr. rastliny, fotka rodiny…).
 6. Zamyslieť sa nad unáhlenými nákupmi, premyslieť si čo naozaj potrebujem kúpiť.
 7. Investovať do kvalitných materiálov a produktov (kvalitný matrac, topánky, riad…).
 8. Aktívne sa starať o svoje fyzické aj duševné zdravie.
 9. Vymeniť surfovanie na internete za rôzne obohacujúce aktivity a koníčky.
 10. Vyvarovať sa jednorázovým predmetom. Napríklad využiť namiesto igelitových vreciek, plátenú tašku.

 

Na záver malá inšpirácia

 • Feng shui (v slovenskom prepise feng šuej) v preklade znamená vietor a voda. Toto umenie má za cieľ prinášať pozitívne životné zmeny vďaka súladu človeka s priestorom. Môže byť pre nás vhodnou inšpiráciou pri zariaďovaní nového priestoru. Z jeho princípov pre používanie materiálov a umiestnenie predmetov, môžeme čerpať pozitívne námety, ktoré môžeme aplikovať na náš domov.

 

 • Japonske umenie upratovania: v roku 2017 sa stala kniha Danšari-umenie upratovať od Hideko Jamashita rovnako veľkým bestsellerom, ako v roku 2015 kniha Kúzelné upratovanie od Marie Kondo. Tieto dve knihy popisujú japonské umenie upratovania. Zameriavajú sa na upratovanie a organizáciu priestoru okolo nás ale aj nášho života.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »