Minimalizmus
Minimalizmus v umení a v živote
Minimalizmus je extrémna forma abstraktného umenia vyvinutá v USA v 60. rokoch minulého storočia. Typické minimalistické diela sú zložené z jednoduchých geometrických tvarov. Na rozdiel od ostatných umeleckých smerov, v ktorých diela reprezentujú určitý odkaz, pocit alebo myšlienku, minimalizmus neobsahuje žiadnu skrytú myšlienku. Nemá za cieľ hrať sa s našimi emóciami. Autori minimalizmu nás pobádajú,… Prečítať celé

Minimalizmus (Foto: Scott Webb)
Minimalizmus je extrémna forma abstraktného umenia vyvinutá v USA v 60. rokoch minulého storočia. Typické minimalistické diela sú zložené z jednoduchých geometrických tvarov. Na rozdiel od ostatných umeleckých smerov, v ktorých diela reprezentujú určitý odkaz, pocit alebo myšlienku, minimalizmus neobsahuje žiadnu skrytú myšlienku. Nemá za cieľ hrať sa s našimi emóciami. Autori minimalizmu nás pobádajú, aby sme reagovali na to čo skutočne vidíme. Reprezentuje krásu jednoduchosti, harmóniu a čistotu.
„To čo vidíš je to čo vidíš.“ Frank Stella, minimalistický autor

Minimalizmus v architektúre (Foto: Mads Schmidt Rasmussen)
Princípy minimalizmu
Dôležitými piliermi minimalizmu v umení alebo v živote sú: sloboda, komfort, čistota, produktivita a ekológia. Dnešný svet je zaplnený predmetmi, produktami a reklamou. Sledovanie nových trendov a nezmyselné nakupovanie a zhromažďovanie vecí, nám uberá z nášho priestoru aj energie. Minimalizmus dáva príležitosť vymaniť sa z masového kolobehu rýchleho života a spomaliť. Nabáda nás k tomu, aby sme premýšľali nad vecami, ktoré naozaj potrebujeme, aby sme si vážili jednotlivé predmety a ich hodnotu. Vďaka minimalizmu sa dostáva do popredia záujem o kvalitné výrobky. Nakupovanie vecí, ktoré naozaj využijeme alebo ich budeme radi nosiť, má okrem finančného a ekologického aspektu aj pozitívny vplyv na naše mentálne zdravie.
Ak človek obklopený zbytočnosťami precitne a rozhodne sa skúsiť žiť minimalisticky, ľahko zistí, že možno iba 20 % svojich vecí naozaj dennodenne využíva. Takisto po zamyslení príde na to, že veľa svojho času, strávi bezcieľnym surfovaním na internete alebo ničnerobením. Vtedy sa naskytá príležitosť, pretriediť si svoje veci a zamyslieť sa nad ich využitím a hodnotou, akú pre nás majú.
„Minimalizmus je životný štýl, ktorý pomáha ľuďom zvážiť, ktoré veci prinášajú pozitívnu hodnotu a teda prínos do ich života. Odstránením vecí, ktoré len zapratávajú ich okolie si môžu vytvoriť priestor na najdôležitejšie aspekty svojho života: zdravie, vzťahy, záľuby, rast a spolupatričnosť.“

Ilustračný obrázok (Foto: Unsplash)
Ako začať s minimalizmom
Je dôležité sa zamerať na dôležité veci, na ktorých naozaj záleží: kvalitný čas strávený sám so sebou alebo s blízkymi ľuďmi, koníčky, záľuby, vyhýbanie sa stresu a organizácia. Začať treba pomaly, vlastným tempom a po malých krokoch.
- Na začiatok je ľahké si upratať izbu, kanceláriu, dom či záhradu.
- Vytriediť nepoužívané alebo nepoužiteľné veci od vecí, ktoré využívame, alebo ich máme radi.
- Nájsť nechceným veciam nový domov, popremýšľať nad ich recykláciou alebo darovaním.
- Udržovať svoj pracovný priestor čistý s dostatkom miesta.
- Nahradiť nepotrebné veci (rôzne dekorácie, nahromadené kopy papiera…) vecami, ktoré nás robia šťastnými (napr. rastliny, fotka rodiny…).
- Zamyslieť sa nad unáhlenými nákupmi, premyslieť si čo naozaj potrebujem kúpiť.
- Investovať do kvalitných materiálov a produktov (kvalitný matrac, topánky, riad…).
- Aktívne sa starať o svoje fyzické aj duševné zdravie.
- Vymeniť surfovanie na internete za rôzne obohacujúce aktivity a koníčky.
- Vyvarovať sa jednorázovým predmetom. Napríklad využiť namiesto igelitových vreciek, plátenú tašku.
Na záver malá inšpirácia
- Feng shui (v slovenskom prepise feng šuej) v preklade znamená vietor a voda. Toto umenie má za cieľ prinášať pozitívne životné zmeny vďaka súladu človeka s priestorom. Môže byť pre nás vhodnou inšpiráciou pri zariaďovaní nového priestoru. Z jeho princípov pre používanie materiálov a umiestnenie predmetov, môžeme čerpať pozitívne námety, ktoré môžeme aplikovať na náš domov.
- Japonske umenie upratovania: v roku 2017 sa stala kniha Danšari-umenie upratovať od Hideko Jamashita rovnako veľkým bestsellerom, ako v roku 2015 kniha Kúzelné upratovanie od Marie Kondo. Tieto dve knihy popisujú japonské umenie upratovania. Zameriavajú sa na upratovanie a organizáciu priestoru okolo nás ale aj nášho života.