PEKLO NA ZEMI

Už nikdy sa nevrátia do normálu. Väzni v najhorších väzniciach sveta doslova žijú v pekle

Centrálna väznica Gitarama, Rwanda Gitarama, najľudnatejšia väznica na svete, je domovom pre viac ako 7 000 väzňov v zariadení, ktoré bolo vybudované len pre 400. Väčšina väzňov je podozrivých z rwandskej genocídy, ktorá sa odohrala v roku 1994. Vzhľadom na extrémne preľudnenie sú títo muži a ženy nútení stáť bosí na špinavej zemi celé hodiny… Prečítať celé

Centrálna väznica Gitarama, Rwanda

Gitarama, najľudnatejšia väznica na svete, je domovom pre viac ako 7 000 väzňov v zariadení, ktoré bolo vybudované len pre 400. Väčšina väzňov je podozrivých z rwandskej genocídy, ktorá sa odohrala v roku 1994. Vzhľadom na extrémne preľudnenie sú títo muži a ženy nútení stáť bosí na špinavej zemi celé hodiny dňa, čo spôsobuje hnilobu nôh. Mnohí si nakoniec vyžadujú amputácie, no keďže väznici sa venuje iba jeden lekár na plný úväzok, väčšina väzňov nie je schopná dostať liečbu, ktorú potrebujú, čo má za následok poltucet úmrtí každý deň.

Podmienky vo väzení boli také zlé, že väzni sa v minulosti uchýlili k jedeniu mäsa toho druhého, len aby zostali nažive.

Gitarama, Rwanda. Zdroj: rvcj.com

Guantanamo Bay, Kuba

Toto väzenie vo vlastníctve Američanov, ktoré sa nachádza na východnom cípe Kuby, bolo otvorené v roku 2002 po 11. septembri, aby v ňom mohli byť väzni Taliban a al-Queda zajatí v Afganistane. Aj keď prezident Obama po svojom zvolení prisľúbil zatvorenie väznice, je dodnes plne funkčné a v dvoch táboroch.

Na mieste, kde sa nachádzal notoricky známy Camp X-Ray, dočasné zadržiavacie zariadenie, ktoré bolo zatvorené v roku 2002, boli zadržaní vystavení vylepšeným vypočúvacím technikám (teda mučeniu), ako je napríklad waterboarding, zbavenie zmyslov a mnoho ďalších.

 

INZERCIA

Väznica Diyarbakır, Turecko

Väznica Diyarbakir v juhovýchodnom Turecku bola postavená v roku 1980. Odvtedy väzní mnohých z najnásilnejších zločincov tejto krajiny. Toto väzenie je známe tým, že svojim väzňom ponúka nielen fyzické mučenie, ale aj psychické, čo mnohých väzňov privádza k tomu, aby si vzali život.  Zariadenie bolo postavené len na 700 väzňov, mužov aj žien (v oddelených priestoroch), často je však veľmi preplnené.

Väznica Diyarbakir je známa najvyšším počtom porušení ľudských práv na jedného väzňa.

 

La Sabaneta, Venezuela. Zdroj: twitter.com

La Sabaneta, Venezuela

La Sabeneta sa nachádza vo Venezuele a je považovaná za jedno z najbrutálnejších nápravných zariadení v Južnej Amerike. Toto ťažko preplnené zariadenie je domovom pre viac ako 3 700 väzňov, ktorí žijú v priestore určenom len pre 700 osôb.

Takéto preľudnenie plodí medzi väzňami choroby a násilie. La Sabaneta je ovládaná systémom korupcie, kde stráže uprednostňujú ľudí, ktorí majú peniaze a moc. Títo vybraní jedinci môžu spať v celách na posteli, zatiaľ čo všetci ostatní musia používať hojdaciu sieť na chodbách.

Neexistuje tu žiadna denná rutina stanovených činností, ktorá by väzňom umožňovala robiť a správať sa tak, ako si želajú, čo často vedie k extrémne násilným stretnutiam, ktoré pramenia z ich nedostatku duševnej stimulácie a stiesnených obytných priestorov.

 

ADX Florence Supermax Prison, USA

Vo väznici ADX Florence Supermax sa údajne nachádzajú najnebezpečnejší zločinci v Spojených štátoch. Nachádza sa v okrese Fremont v štáte Colorado a má v súčasnosti len 439 väzňov, no má najprísnejšie bezpečnostné opatrenia v krajine. Mnoho väzňov tu spácha samovraždu kvôli úplnej izolácii od všetkých a všetkého, vrátane ostatných väzňov, ako aj dozorcov.

Väzenie kedysi opísal bývalý dozorca Robert Hood ako „čistú verziu pekla“.

 

Carandiru, Brazília. Zdroj: rvcj.com

Väznica Carandiru, Brazília

Väznica Carandiru, ktorá sa nachádza v San Paule v Brazílii, a prvýkrát bola otvorená v roku 1920. Prvých zločincov však ubytovala až v roku 1956 a nakoniec bola v roku 2002 zatvorená. V roku 1992 došlo vo väznici k obrovským nepokojom a masakru, o život prišlo 111 väzňov. Ďalším veľkým problémom v tejto väznici, bolo nekontrolovateľné šírenie AIDS medzi väzňami. To nakoniec viedlo k jeho odstaveniu.

 

Tábor 22, Severná Kórea

Tábor 22 je jedným z odhadovaných 30 koncentračných táborov v Severnej Kórei. Je to politický väzenský tábor a je oficiálne známy ako Kwan-li-so č. 22. Tento koncentračný tábor je úplne izolovaný od okolitého sveta. Väzni a niekedy aj ich rodiny sú tu doživotne zadržiavaní za drobné zločiny alebo úplne bez zjavného dôvodu. V tomto tábore je odhadom 50 000 väzňov.

Väzni sú podvyživení, mučení a vystavovaní práci na poliach a baniach 12 hodín denne, sedem dní v týždni.

 

Centrálna väznica Bang Kwang, Thajsko

Toto nápravné zariadenie určené len pre mužov je považované za jednu z najhorších väzníc na Ďalekom východe. Väznica je preplnená a nedostatočne vybavená. V tejto väznici je dokonca niekoľko zahraničných väzňov, ako aj väzňov, ktorí čakajú na svoju popravu.

 

El Rodeo-Venezuela

Väznica El Rodeo v Guatire vo Venezuele je najhorším väzenským zariadením v krajine. Toto maximálne strážené zariadenie má kapacitu približne 50 000 väzňov. V roku 2011 vypukla obrovská vojna gangov, ktorá si na ukončenie vyžadovala pomoc ozbrojených síl.

 

Väznica Rikers Island, USA

Rikers Island je hlavným väzenským komplexom v New Yorku a zadržiava niektorých nebezpečných zločincov Spojených štátov.

Väznica na ostrove Rikers, ktorá pozostáva z 10 oddelených väzníc, v ktorých sú ubytovaní muži, ženy a mládež, má povesť nadmerného násilia, korupcie a hrubého zlého zaobchádzania s väzňami, najmä s duševne chorými. V roku 2008, po smrti 18-ročného Christopera Robinsona, sa zistilo, že zodpovední väzni boli súčasťou „Programu“, tajnej spoločnosti riadenej väzenskými dozorcami, ktorej cieľom bolo prinútiť niektorých väzňov páchať násilie voči iným väzňom.

Rikers má tiež jednu z najvyšších mier samoväzby v Amerike, cely, ktoré sa používajú tak často, že ministerstvo nápravy nedávno vybudovalo 1 000 ďalších špeciálnych izolačných jednotiek pre dospievajúcich a ľudí s duševnými chorobami.

Pokračujte na ďalší príspevok »