Návrat predátora

Multimiliónová investícia: Paleontológovia si vydýchli, Tyranosaurus Stan ide do múzea v Abú Zabí

Nález predátora Ľudstvo sa o existencii Tyranosaura dozvedelo pred vyše sto rokmi. Dinosaurus sa odvtedy stal predlohou krvilačných predátorov, ktorú prezentovali dnes už filmové klasiky ako King Kong alebo Godzilla. Zachované kosti tohto suchozemského živočícha sa našli prevažne na území Severnej Ameriky, no aj v Kanade. Medzi jednu z najzachovalejších fosílií dinosaura patrí Tyranosaurus Stan. Pomenovaný… Prečítať celé
Vydané 31. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Nález predátora

Medzi jednu z najzachovalejších fosílií dinosaura patrí Tyranosaurus Stan. Pomenovaný je podľa svojho objaviteľa, amatérskeho paleontológa Stana Sacrisona. Na jar roku 1987 sa mu na mieste Hell Creek podarilo objaviť zachovanú bedrovú kosť. Postupne sa našlo približne 70%  kostry mäsožravca, ktorý žil 67 miliónov rokov dozadu. Jeho hľadaniu a zostavovaniu sa venovalo vyše 30 000 hodín práce, kým ho slávnostne nepredstavili na japonskej svetovej exhibícií v roku 1995.

Kedysi bol na vrchole potravinového rebríčka

Stanove miery vyvolávajú skutočný rešpekt. Vážil dvakrát viac než slon africký – sedem až osem ton a jeho dĺžka sa odhaduje na takmer dvanásť metrov. Na svet okolo seba sa pozeral z výšky štyroch metrov so skutočne pôsobivým zrakom, ktorý dokázal spozorovať korisť zo vzdialenosti šiestich metrov. V nozdrách sa skrýval zložitý cievny systém, ktorý fungoval ako obrovská biologická klimatizácia.

tyranosaurus

T.rex sa stal obávaným predátorom pre mnohé prehistorické živočíchy. zdroj: pixabay.com

Aby toho nebolo málo, Stanov perfektný čuch pri love efektívne pomáhal. Vďaka kombinácii obratnosti, prefíkanosti a hrubej sile sa tyranosaurus stal bezkonkurenčným dravcom. Podľa štúdií dokázal zjesť 200 kíl mäsa na jedno posedenie. Dohromady 58 zubov malo zúbkované okraje slúžiace na rozrezanie svojej obete. V roku 2005 vedci reprodukovali lebku Tyranosaura tak, aby hryz čeľuste dokázal rozdrviť auto. Ďalší výskum o sedem rokov neskôr dospel k záveru, že predné zuby vyvinuli na uchopenie a ťahanie, kým bočné krájali kusy mäsa a spracovávali ho na trávenie.

Dokonalá zubná štruktúra dinosaura bola zrejme náhradou za krátke predné končatiny, ktorými by sa nedokázal nakŕmiť. Ďalšie štúdium impozantnej lebky odhalilo viac o jeho živote. Rany kopírujúce tesák naznačujú, že tyranosaurus bojoval so svojím vlastným druhom. Hoci nebol zvyknutý pred niečím utekať, jeho silné stehenné svaly mu umožnili pohybovať sa rýchlosťou až 27 km/h.

Pohoršení vedci

Napriek jeho veľkosti, nebolo dva roky známe, kde sa Stan nachádza. Tyranosaura rexa v roku 2020 získal súkromný zberateľ za rekordných 32 miliónov dolárov. Stal sa tak historicky najdrahšou predanou fosíliou dinosaura. O jeho nasledujúcom umiestnení netušili ani zamestnanci Black Hills Inštitútu (BHI), ktorí ho predtým vlastnili.

tyranosaurus

Stana najprv obdivovali v Južnej Dakote, v roku 2025 sa objaví v Abú Zabí. zdroj: pinterest.com

Ako sa vôbec dinosaurus dostal do dražby? Paleontológ Neal Larson sa v roku 2015 rozhodol BHI opustiť a pustil sa s ním do súdneho sporu. Žiadal o zánik inštitútu geologického výskumu a súd mu nakoniec vyhovel. Aby sa BHI vyhlo ikvidácii, súhlasil s predajom Stanovej kostry. Predaja sa ujal aukčný dom Christie’s v New Yorku a okamžite sa spustila vlna kritiky. Mnohí vedci vyjadrili zdesenie nad tým, že by sa taký dôležitý exemplár mohol dostať súkromných rúk, ďaleko od profesionálnych výskumníkov.

Dostupný pre verejnosť

Klebety o Stanovom pobyte sa opäť rozhoreli v januári tohto roku. Herec Dwayne „The Rock“ Johnson sa na videu objavil s lebkou T. rexa za chrbtom, ktorú nazval Stan. BHI však z fosílii vyrába aj 3D repliky a hlavu Tyranosaura si filmová hviezda zadovážila „len“ za 11 500 dolárov. Redakcia National Geographic sa rozhodla sledovať ďalšie stopy a pár dní dozadu prišla s pozitívnou správou. Stan bude hviezdnou atrakciou pripravovaného prírodovedného múzea v Abú Zabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov.

tyranosaurus

Technológia 3D tlačiarne pomáha pri vedeckých projektoch, originál však nenahradí. zdroj: unsplash.conm

Múzeum s veľkosťou 35 000 m2 sa stane vzdelávacou inštitúciou pre spoznávanie vývoja našej planéty. Správu komentoval aj prezident a zakladateľ BHI, Peter Larson: „Bol som veľmi, veľmi šťastný.“ Dinosaura tak uvidia milióny ľudí a vedci budú mať k nemu opäť voľnejší prístup. Samotné odhalenie fosílie je naplánované na rok 2025, keď sa výstavba múzea oficiálne dokončí. Síce nie je jasné či sa Stana vzdal predošlý majiteľ úplne, Tyranosaurus očarí ľudí z celého sveta a vedcom poslúži na ďalšie skúmanie.

Zdroje: www.christies.com, www.livescience.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com