Jean-Baptiste-Siméon Chardin

Aktuálne: Jean B. S. Chardinové Jahody sa predali za 24 miliónov

Jean-Baptiste-Siméon Chardin bol francúzsky maliar, ktorý sa venoval hlavne maľbe zátiší. Tento muž, ktorý vytvoril niektoré z najväčších umeleckých diel v 18. storočí, nikdy neopustil svoju rodnú štvrť v Paríži. Svojím pozoruhodných intímnym realizmom, pokojnou atmosférou a kvalitou farebných odtieňov si získava fanúšikov dodnes. Chardinovou hlavnou témou bol “la vie silencieuse“ (tichý život), ktorý reprezentovali… Prečítať celé
Vydané 31. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Jean-Baptiste-Siméon Chardin bol francúzsky maliar, ktorý sa venoval hlavne maľbe zátiší. Tento muž, ktorý vytvoril niektoré z najväčších umeleckých diel v 18. storočí, nikdy neopustil svoju rodnú štvrť v Paríži. Svojím pozoruhodných intímnym realizmom, pokojnou atmosférou a kvalitou farebných odtieňov si získava fanúšikov dodnes.

Chardinovou hlavnou témou bol “la vie silencieuse“ (tichý život), ktorý reprezentovali skromné každodenné scény. Maľoval scény z rodinného života, domáce interiéry, zátišia a príležitostne aj portréty. Chardina obdivovali jeho kolegovia nielen pre jeho osobitý prístup, ale aj pre jeho schopnosť manipulovať s farbou, aby navodil svetelnosť a pokoj. O jeho formálnom vzdelaní nie je veľa informácii. Istý čas strávil u maliara Pierra-Jacquesa Cazesa a Noël-Nicolasa Coypela.

Hoci Chardin namaľoval množstvo zátiší z broskýň, melónov alebo hrušiek, kôš plný lesných jahôd je jeho jediným zátiším s týmto ovocím. To z neho robí jeden z najznámejších a najreprezentatívnejších obrazov 18. storočia vo Francúzsku.

INZERCIA
chardin

Chardin nebol veľmi rýchly maliar, za svoj život namaľoval len niečo cez 200 obrazov (Obrázok: Wikipédia)

Poriadne drahé jahody

Obraz od Chardina Jahody znázorňuje veľkú kopu jahôd v košíku. Spoločnosť Artcurial odhadovala cenu tohoto netradičného diela na 12 až 15 miliónov eur. Avšak reálna kúpna cena sa vyšplhala omnoho vyššie. Tento skvost sa vydražil za rekordnú sumu 24,4 miliónov eur. Touto sumou sa vytvoril  nový aukčný rekord pre umelca Jean-Baptiste-Siméon Chardina. Okrem toho aukčný dom Artcurial potvrdil, že je to zároveň najvyššia cena zaplatená na aukcii za francúzsky obraz z 18. storočia.

Inzercia

„Obraz dosiahol na aukcii veľmi dôstojnú cenu. Závidím novému majiteľovi!“ Emerson Bowyer, kurátor európskeho maliarstva a sochárstva na Art Institute of Chicago

Predošlí majitelia

Dnes už sa dielom môže pýšiť nový majiteľ, Newyorský obchodník Adam Williams. No predtým dlhé roky patrilo rodine Eudoxe Marcilleovej. Do jej rodiny sa dostalo v roku 1761, kedy ho znalkyňa umenia zdedila po svojom otcovi Françoisovi Marcilleovi. Spolu s Chardinovými Jahodymi zdedila aj množstvo ďaľších diel od vplyvných umelcov, ako boli François Boucher alebo Jean-Honoré Fragonard.

„Za cenu Chardina by ste mohli dostať polovicu Cézanna a je to najlepší Chardin, akého ste si mohli kúpiť.“ Harry Smith, výkonný predseda poradenskej spoločnosti Gurr Johns

Artcurial

Multidisciplinárny aukčný dom Artcurial sídli v Paríži. Bol založený len pomerne nedávno v roku 2002. Zakladateľom je Nicolas Orlowski, ktorý je aj predsedom skupiny Artcurial. Okrem aukčného domu vytvoril a vybudoval niekoľko ďalších spoločností spojených s umením, bývaním a luxusným tovarom. Nicolas Orlowski je predsedom skupiny Artcurial, ktorú založil v roku 2002. V roku 2015 potvrdil Artcurial svoje postavenie na medzinárodnej scéne trhu s umením. Historické a aukčné predmety predáva na troch miestach, a to v Paríži, Monte Carle a v Hongkongu. Artcurial pokrýva všetky hlavné oblasti: historické umenie, dekoratívne umenie, zberateľské autá, šperky a hodinky, kvalitné víno a liehoviny.

Vedúce postavenie na trhu s umením má naďalej New York, Londýn a Hongkong. Francúzsky Artcurial sa v rebríčku aukčných domov umiestnil na 14. mieste na svete. Je však jediným francúzskym prevádzkovateľom aukcií, ktorý dosiahol ročný zisk 10 miliónov dolárov. Spoločnosť Artcurial vyniká hlavne predajom afrického umenia a mestského umenia.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »