Epilepsia

Pomoc pri epileptickom záchvate? Panika nie je na mieste, dodržujte však postup

Predstavte si, že cestujete vlakom a váš spolucestujúci začne chrčivo dýchať, zmietajú nim kŕče alebo sa mu okolo úst vytvorí pena. Presne tak podľa Aleny Krčovej, hovorkyne Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, vyzerá epileptický záchvat s ťažkým priebehom. Ako by ste zareagovali? Dokázali by ste mu podať prvú pomoc alebo by ste spanikárili? Epileptické záchvaty sú… Prečítať celé
Vydané 31. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Predstavte si, že cestujete vlakom a váš spolucestujúci začne chrčivo dýchať, zmietajú nim kŕče alebo sa mu okolo úst vytvorí pena. Presne tak podľa Aleny Krčovej, hovorkyne Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, vyzerá epileptický záchvat s ťažkým priebehom. Ako by ste zareagovali? Dokázali by ste mu podať prvú pomoc alebo by ste spanikárili?

Epileptické záchvaty sú krátke epizódy mimovoľného pohybu tela, alebo len jeho časti, ktoré sú niekedy sprevádzané stratou vedomia a kontroly funkcie čriev alebo močového mechúra. Epileptický záchvat podľa teraz.sk prekoná približne každý dvadsiaty človek. Aj preto je nevyhnutné vedieť poskytnúť prvú pomoc.

Čo robiť pri epileptickom záchvate?

Krčová najskôr odporúča podložiť hlavu niečím mäkkým, napríklad vankúšom. Z dosahu epileptika radí odstrániť všetky tvrdé predmety, o ktoré by sa mohol udrieť. Zároveň zdôrazňuje, aby ste nezabudli okamžite privolať pomoc cez tiesňovú linku 155.

„V žiadnom prípade mu nedávame do úst žiadne predmety ani prsty, riskujeme vlastné vážne zranenie. Rovnako sa ho nesnažíme počas záchvatu preberať,“ pre TASR sa vyjadrila Krčová. Záchvat podľa nej zvyčajne trvá niekoľko minút.

Záchvat spúšťa napríklad blikavé svetlo z televízie, mobilu či tabletu. Aj nedostatok spánku predstavuje riziko. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Avšak, každý záchvat je iný. Podľa Kataríny Klobučníkovej z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave existuje široká škála prejavov. Chvíľkové zahľadenie sa, zárazy v reči, či myknutie končatinami si nemusíme ani všimnúť.

Bežné neurologické ochorenie

Na svete týmto ochorením trpí až 50 miliónov ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho označila za jedno z najbežnejších neurologických ochorení sveta. Zároveň je aj jedným z najstarších uznávaných ochorení na svete, pričom písomné záznamy siahajú až do roku 4000 pred Kristom.

Napriek tomu, stigma voči epilepsii v spoločnosti ešte stále pretrváva. Podľa WHO ide o chronické neprenosné ochorenie mozgu, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Zaujímavé je, že až osemdesiat percent epileptikov žije v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

Inzercia

Len na Slovensku trpí epilepsiou viac ako 68 000 ľudí, pričom najčastejšie postihuje deti a seniorov. Informoval o tom webový portál teraz.sk. „Epilepsia je relatívne časté ochorenie prejavujúce sa opakovanými epileptickými záchvatmi v dôsledku abnormálnej elektrickej aktivity mozgu,“ priblížila Katarína Klobučníková z Lekárskej fakulty UK.

Epizódy záchvatov sú výsledkom nadmerných elektrických výbojov v skupine mozgových buniek. Miestom takýchto výbojov môžu byť rôzne časti mozgu. WHO pripomína, že podľa odhadov až sedemdesiat percent správne diagnostikovaných a liečených pacientov žije bez záchvatov. Avšak, jeden záchvat ešte nič neznamená. Epilepsia môže byť diagnostikovaná až po dvoch.

Prečo ochorenie vzniká?

u polovice prípadov lekári nedokážu určiť príčinu vzniku epilepsie. Podľa WHO ju môže vyvolať napríklad poškodenie mozgu počas tehotenstva alebo pôrodu, mŕtvica, vrodené abnormality, infekcia mozgu alebo mozgový nádor. Lekárka Klobučníková tvrdí, že vo vyššom veku bývajú príčinou epilepsie aj cievne mozgové príhody, úrazy mozgu, ale aj konzumácia alkoholu a iných toxických látok.

Ako sa epilepsia lieči?

Epilepsia nie je neliečiteľné ochorenie a vo väčšine prípadov je možné záchvaty kontrolovať. Klobučniková považuje za základ liečby spoluprácu s pacientom. Dodržiavať by mal pravidelný spánkový režim, zákaz alkoholu a predpísanú medikáciu.

„V súčasnosti sú k dispozícii moderné antiepileptiká, ktoré vo väčšine prípadov dokážu stabilizovať záchvaty. Asi vo štvrtine prípadov lieky u pacientov nezaberajú, vtedy nastupuje na rad epileptochirurgická liečba,“ ozrejmila odborníčka.

Ukončenie liečby proti záchvatom možno podľa WHO zvážiť po dvoch rokoch od posledného záchvatu. Problém je, že v krajinách s nízkymi príjmami asi tri štvrtiny ľudí s epilepsiou nemajú prístup k potrebnej liečbe.

Aj jedna zo slovenských zdravotných poisťovní pripomína, že liečba epilepsie je finančne náročná. „Minulý rok vynaložila najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku na liečbu epilepsie u detí viac ako 493.000 eur, u dospelých náklady v roku 2021 presiahli sumu 4,4 milióna eur,“ pre TASR uviedla manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová.

Pokračujte na ďalší príspevok »