Kedy je úzkosť vážny problém?

Nie ste v tom sami. 10 najčastejších príznakov úzkosti, ktoré by ste mali riešiť

Pociťovanie občasnej úzkosti je normálne. Avšak jedinci s úzkosťou majú často vážny, prehnaný a trvalý stres a strach z každodenných situácií. Problémy s úzkosťou často zahŕňajú opakované epizódy náhlych pocitov vážnej nervozity alebo strachu, ktoré sa prejavia v priebehu niekoľkých minút (záchvaty paniky). Existuje skutočné riziko, pretože tento pocit spomaľuje každodenné aktivity, vyvoláva nepokoj a paniku…. Prečítať celé

Pociťovanie občasnej úzkosti je normálne. Avšak jedinci s úzkosťou majú často vážny, prehnaný a trvalý stres a strach z každodenných situácií.

Problémy s úzkosťou často zahŕňajú opakované epizódy náhlych pocitov vážnej nervozity alebo strachu, ktoré sa prejavia v priebehu niekoľkých minút (záchvaty paniky).

Existuje skutočné riziko, pretože tento pocit spomaľuje každodenné aktivity, vyvoláva nepokoj a paniku. Je ťažké ho ovládať a môže trvať dlhú dobu. Môžete sa držať ďalej od daných miest alebo okolností, aby ste predišli týmto pocitom.

Úzkosť môže začať počas dospievania alebo mladých rokov a pokračovať v dospelosti.

Príklady problémov s úzkosťou zahŕňajú súhrnné problémy s nepokojom, problémy sociálnej nervozity (sociálny strach), explicitné obavy a strach z opustenia. Môžete mať viac ako jeden problém s úzkosťou.

Tu a tam nepokoj vyplýva z choroby, ktorá si vyžaduje liečbu. Pri akomkoľvek type úzkostnej poruchy, ktorú máte, môže pomôcť kvalitná liečba.

INZERCIA

 

10 najčastejších príznakov úzkostnej poruchy

1. Pocit nervozity, napätia

Toto je jeden z najznámejších symptómov úzkosti.

Tento nepokoj a nervozita sú spúšťačom, a vo všeobecnosti sa dejú vo svetle bežných každodenných okolností. Neprimerané stresovanie kvôli pravidelným záležitostiam je dôležitou črtou úzkosti.

Vážny problém to je, najmä ak ide o to, že prekáža vašej každodennej aktivite a pokračuje takmer nepretržite najmenej 6 mesiacov.

 

2. Zvýšená srdcová frekvencia

Úzkosť je prirodzenou reakciou na nebezpečenstvo a je potrebná, aby ľudia prežili.

Vysoká úroveň úzkosti spúšťa zmeny v tele, ktoré pomáhajú pripraviť sa na zvládanie nebezpečenstiev a rizík, inak nazývané inštinktívna reakcia.

Napriek tomu, za predpokladu, že žijete s neustálou úzkosťou, vaše telo a psychika sú pravidelne neschopné rozlišovať medzi skutočnými a predpokladanými rizikami, čo znamená, že inštinktívna reakcia môže byť neustále dynamická.

Jednou z hlavných zmien, ku ktorým dochádza počas inštinktívnej reakcie, je zvýšenie srdcovej tepovej frekvencie.

 

Ilustračná fotografia (problémy so spánkom). Zdroj: stuff.co.nz

3. Problémy so spánkom

Vysoké hladiny kortizolu a adrenalínu sťažujú kvalitný nočný spánok, pretože vaše napäté telo nebude schopné uvoľniť sa dostatočne na odpočinok.

Úvahy, ktoré môžu sprevádzať nervozitu, tiež nie sú receptom na skvelý spánok.

Nie je to len o tom, že nervozita prispieva napríklad k problémom so spánkom, ale nedostatok spánku môže tiež spôsobiť, že budete mať väčší nepokoj.

 

4. Tráviace problémy

Úzkosť skutočne zasahuje váš tráviaci systém. Jedinci s úzkostnou poruchou môžu mávať bolesť žalúdka, zápchu, hnačku alebo rôzne druhy tráviacich problémov.

Veľa z toho sa môže zredukovať na to, čo odborníci nazývajú mozog žalúdka, čo je korešpondenčný systém medzi vašou mysľou a črevným zmyslovým systémom.

Existuje tiež spôsob, akým úzkosť podnietila rozhodnutia o voľbe životného štýlu, ako je aj konzumácia jedla, ktoré vám nerobí dobre, alebo je ťažké.

 

5. Potenie

V momente, keď sa aktivuje váš zmyslový systém, môže zásadne ovplyvniť potné orgány po celom tele.

Máte dva druhy potných orgánov: ekrinný, ktorý pokrýva veľkú časť vašej pokožky, a apokrinný, ktorý je len na častiach tela, ktoré majú veľa vlasových folikulov.

Dva druhy potných orgánov môžu spôsobiť pot vyvolaný úzkostnou poruchou, no je to práve tekutina z vašich apokrinných orgánov, ktorá môže spôsobiť hrozný zápach.

 

6. Chvenie

Ak ste sa pristihli, že sa pred nejakou udalosťou chvejete strachom, uvedomte si, ako vaše telo reaguje na úzkosť.

Niekedy to ani nemusí byť vyvolané vonkajšou okolnosťou – trasenie a chvenie môže byť výsledkom chemických záplav vyvolaných úzkosťou.

 

7. Pocit bezmocnosti alebo únavy

Pretrvávajúci pocit slabosti je bežným príznakom úzkostnej poruchy.

Dôvody sú dvojaké. Po prvé, úzkosť vyvolaná zvýšeným tlakom chemikálií vás môže udržať na pozore, čo môže byť skutočne vyčerpávajúce.

Nech už je to akokoľvek, je tu aj ďalší faktor: spánok a nepokoj majú blízky vzťah, ktorý nás často privádza k skutočnému výsledku úzkosti.

 

8. Problémy s koncentráciou

Mnoho jedincov, ktorí pociťujú úzkosť, uvádza, že majú problémy so sústredením.

Niektoré štúdie ukázali, že úzkosť môže dráždiť funkčnú pamäť človeka, ktorá je zodpovedná za obnovenie prechodných údajov – to by mohlo pomôcť objasniť nezvyčajný pokles osobných výkonov, ktorý často zažívame v časoch zvýšenej nervozity.

 

9. Pocit záchvatu paniky

Záchvat paniky spôsobuje ohromujúci, vážny pocit strachu, ktorý môže byť paralyzujúci.

Tento extrémny strach je vo všeobecnosti spojený s potením, rýchlym tlkotom srdca, chvením, nevoľnosťou a stiahnutím sa na hrudi.

 

10. Zrýchlené dýchanie

Ďalším bežným príznakom úzkosti je, že keď sa objavia nepríjemné alebo nepokoj vyvolávajúce okolnosti, váš dych sa zrýchli.

Pokračujte na ďalší príspevok »