Bitcoin

Kto ste, pán Satoshi?

Kto je pán Satoshi Nakamoto a prečo sa bojí odhaliť svoju pravú identitu, aby sa zaradil medzi rockové hviezdy dneška – zakladateľov technologických spoločností?
Vydané 25. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Konzultant | Bratislava, Slovensko

Ilustračná fotografia k článku „Kto ste, pán Satoshi Nakamoto“ o Bitcoine

 

Nemal som to v pláne, ale zapojím sa.

Zapojím sa do diskusie, ktorá je dnes všadeprítomná, do diskusie o Bitcoine.

Na úvod uvediem, som „kryptodiletant“ a ani sa nemienim prekvalifikovať na človeka, ktorý v tejto veci má prínosný názor.

Dôvodom môjho zamyslenia je, že možno nájdem niekoho, kto mi dá odpoveď na otázku, ktorá by ma mohla posunúť v názore na bitcoin (a možno aj iným, ďalším, ktorí tiež tápajú).

INZERCIA

Pretože skutočne neviem urobiť sám pre seba záver týkajúci sa tohto … čoho vlastne? Čo toto vlastne je? Čo je bitcoin? Čím je prínosný? Na čo nám to bude? Súhlasím s Janet Yellen, ktorá na konferencii New York Times uviedla, že bitcoin je „extrémne neefektívny spôsob realizácie transakcii“. Ako ministerka financií by sa v tom mohla vyznať.

To na okraj pomenovania kryptomena. Pretože toto, to rozhodne nie je. Ak by som mal platiť svoje výdavky takto volatilnou menou, v praxi by to znamenalo úplný chaos v cenotvorbe. Aká by bola očakávaná inflácia v krajine, kde by sa ako platidlo používal iba bitcoin? Toto mi pripadá ako otázka na pohovor, ktorá nemá odpoveď a je taká zmätočná, že dá adeptovi skutočne priestor na „výbuch“ kreativity, pretože tu nie je žiadna správna ani relevantná odpoveď. Ak si to nemyslíte, tak odpovedzte :) Takže mena nie.

Tak investícia? Trhová kapitalizácia bitcoinu sa dotýka bilióna. Mohlo by sa zdať, že ak niečo, čo má hodnotu blížiacu sa k tisícke miliárd (USD), je to téma. Obchody s bitcoinom predstavujú dve tretiny všetkých kryptotransakcií.  Bitcoinov pritom nemôže byť viac ako 21 miliónov. A tu sa blížime ku pre mňa kruciálne zaujímavej otázke týkajúcej sa bitcoinu:

Kto je pán Satoshi Nakamoto?

Toto meno patrí tvorcovi tohto kryptoneviečoho a majiteľovi viac ako milióna bitcoinov. Teda pri dnešných cenách sa hodnota, ktorú pán Nakamoto vlastní, blíži k 60 miliardám dolárov. Problémom je, že nevieme, kto je pán Nakamoto. Nájdete síce veľké množstvo špekulácií, kto by ním mohol byť, ale nikto sa k tomuto lukratívnemu dieťaťu oficiálne nehlási.

Je to už 12 rokov od začiatku tohto príbehu a stále nevieme, kto je otcom, kto vytvoril niečo, na čo môže byť hrdý (prečo by nie, veď je to globálna téma).

Toto je veľmi neobvyklé. Chvíľu som rozmýšľal a hľadal paralelu. Hľadal som ďalšie aktívum podobného rozsahu/ceny, pri ktorom by sme tiež nevedeli, kto bol pri zrode a kto ho vlastní. A pozor, žiadne takéto aktívum som nenašiel (ak nerátame zbytky mimozemskej vesmírnej lode z Roswellu zo ’47 :)).

Toto je unikátna charakteristika, neznámy tvorca a zároveň neznámy najväčší vlastník.

Niečo také nenájdete. Prečo nie? No lebo opak je štandardom, hrdí zakladatelia sú rockovými hviezdami dneška. Larry Page a Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Bill Gates… ikony v plnom zmysle slova. Prečo sa oni hrdo hlásia k svojmu a pán Nakamoto nie? A toto ma zaujíma najviac. Prečo? Prečo sa pán Nakamoto nehlási k bitcoinu?

Tu spomeniem lorda Baelisha zvaného „Malíček“ z Hier o tróny, ktorý udeľoval životné múdra Sanse Stark a takto jej vysvetlil svoj pohľad na motiváciu nejako konať: „Keď sa snažím pochopiť motívy človeka, hrám malú hru. Predpokladám to najhoršie. Aký najhorší dôvod môžu mať na to, aby povedali, čo hovoria, a robili to, čo robia.“

Petyr je bystrý, toto by mohlo pomôcť. Tak uvažujme nahlas, prečo by mohol pán Nakamoto chcieť zostať nepoznaný? Predpokladám, že jedna z prvých možností je, ktorá vás napadne, že pán Nakamoto už nie je medzi nami. Možno spáchal samovraždu po vykradnutí Mt. Gox (ďakujem za podnet kamarátovi Mišovi :)). Je to možnosť, ale prečo nie sú žiadni dediči? Prečo sa k majetku nehlásia? A sme späť pri motivácii.

Ďalším motívom by mohlo byť, že priznanie identity by mohlo priniesť priznávajúcemu sa veľké škody. Dokonca si viem predstaviť poškodenie samotného bitcoinu, v prípade ak by tvorcom bol niekto, koho by ste v tejto role určite vidieť nechceli. Kto už by mohol chcieť, aby jeho transakcie boli nevystopovateľné a jeho majetok neodhaliteľný? Kto by mohol chcieť financovať svoje aktivity zo zdrojov, ktoré sa nedajú „vystopovať“… hmm, radšej nedomyslieť.

Koľko ľudí z cryptopunk komunity (pozdravujem Lisbeth Salander :)) by malo ďalej záujem o menu, za ktorou je povedzme niektorá z agentúr označovaných skratkou? Toto by mohol byť silný motív. Riešením by mohla byť krycia story pre kryptomenu. Ale vymyslieť vierohodnú, keď ste pravý moment prepásli, nie je práve jednoduché. Predsa len po toľkých rokoch…

Takže, prosím, pomôžte mne a rovnako ostatným uvažujúcim o bitcoine. Privítam informáciu o tom, kto je pán Satoshi, iste mi pomôže urobiť si názor na bitcoin. Zatiaľ pokiaľ neviem, neviem zaujať stanovisko. A k čomu neviem zaujať stanovisko, do toho neinvestujem.

 

Prečítajte si aj naše ďalšie články o téme BITCOIN:

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »