BIZNIS

Výroky Warrena Buffetta o kryptomentách fanúšikov Bitcoinu rozhodne nepotešia

Bitcoin za posledný rok vyletel až 350% na rekordné maximá a je možné, že sa stane štandardným platidlom za drahý tovar, ako napríklad automobily.
Vydané 4. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Warren Buffett (90) v minulosti opakovane kritizoval bitcoiny a ďalšie kryptomeny ako rizikové a bezcenné. „Môžem takmer s istotou povedať, že dôjdu k zlému koncu,“ vravel legendárny investor a generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway, pričom iba ťažko by sme sa dnes mohli domnievať, že svoj názor zmení.

Magazín Business Insider zverejnil materiál so súhrnom Buffetovych vyjadrení o bitcoine a kryptomenách ako takých, ktoré sumarizujú investorov názor na toto už nie celkom nové platidlo. Jedná sa o výroky, ktoré majú aj sedem rokov, preto nie je možné Buffetovi vyčítať, že mal vtedy svoj pevný názor. Dnes môže byť situácia iná, pretože vzniká pohyb, ktorý zrejme prinúti nielen malých nadšencov, ale aj veľké spoločnosti akceptovať Bitcony ako platidlo. Ako to spravila napríklad Tesla, na čo sa Bitcoinu začalo vskutku dariť. Vrchol jeho hodnoty nastal v nedeľu 21. februára 2021, keď mala jednotka tejto meny hodnotu 47 409,82 EUR. Dnes to 41 796,29 EUR.

Bitcoin vznikol v roku 2009 a my ju priebežne sledujeme už niekoľko rokov (UL: Bitcoin). Aj my sme jeden z článkov uviedli vetou „Priestor, v ktorom konzervatívni investori nemajú čo hľadať.“ Narážali sme tým na jednak na inovatívnosť celého tohto projektu, ale aj podstatnú nestabilitu hodnoty kryptomien v priebehu času.

Kryptomeny sú fakticky vymyslené virtuálne peniaze, ktoré nie sú ničím kryté a ich hodnota je určovaná výhradne aktuálnym spoločenským dianím. Nemajú žiadne fyzické vyhotovenie a sú dokonale decentralizované, čím významným spôsobom vybočujú zo skupiny akýchkoľvek iných platidiel, aké kedy ľudstvo používalo. Hodnotu kryptomien doslova a fakticky určuje iba to, koľko ľudí má práve o ňu záujem. Rovnako to funguje s akciami, avšak aj tie sú iba odrazom skutočných aktívít firiem. V porovnaní so skutočnými peniazmi však nie je možné vyrobiť viac jednotiek meny. Napríklad pre Bitcoin je vyhradených maximálne 21 miliónov jednotiek a žiadne ďalšie nemožno dopočítať, vytlačiť, vyrobiť či inak podnietiť ich vznik – preto vznikajú alternatívy, ako napríklad Dogecoin a ďalšie, obyčajne však s krátkou životnosťou.

TIP: Čo je to Blockchain a ako funguje? Prečítajte si to v našom samostatnom článku.

Vybrané výroky Warrena Buffetta o kryptomenách podľa Business Insider:

„Kryptomeny v zásade nemajú žiadnu hodnotu a nič neprodukujú. Nereprodukujú sa, nemôžu sa poslať šekom poštou, nemôžu nič urobiť a dúfate, že príde niekto iný a zaplatí za ne viac; ale potom ten človek dostáva do problému.“ – CNBC, február 2020

„Nie je to mena. Nespĺňa kritériá byť menou.  Nečudoval by som sa, keby tu kryptomeny neboli o 10 alebo 20 rokov. Nie je to trvalý prostriedok výmeny, nie je to uchovávateľ hodnoty.“ – CNBC, marec 2014

„V nasledujúcich 50 rokoch bude oveľa lepšie mať vlastníctvo produktívnych aktív, ako vlastniť kúsky papiera alebo bitcoiny.“ – CNBC, marec 2014

„Bitcoin sa používal na nelegálne premiestňovanie určitého množstva peňazí. “ – CNBC, február 2020

„Nemám žiadne bitcoiny. Nevlastním žiadnu kryptomenu, nikdy nebudem. Môžem založiť Warrenovu menu, možno si ju vytvorím a poviem, že ich bude len 21 miliónov. Môžete ich vlastniť po mojej smrti, ale nič s tým nemôžete robiť, iba to predať niekomu inému. “ – CNBC, február 2020

Je mi skutočne ľúto, že sa to stane, pretože ľudia dúfajú, že niečo také zmení ich životy.“ – CNBC, február 2019