Šialenstvo menom kryptomeny: stojíme iba na začiatku

Priestor, v ktorom konzervatívni investori nemajú čo hľadať. Naopak, tí, ktorí riskujú, majú dôvod na radosť. Riziko, ktoré podstupujú ľudia investovaním do kryptomien, je priam extrémne. Kryptomeny sú však oveľa viac ako iba nekryté virtuálne peniaze.   Internet a výpočtová technika umožnili vznik niečoho, čo by vlastne ani nemalo existovať. Kryptomeny sú vymyslené virtuálne peniaze,… Prečítať celé
Vydané 21. mája 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Priestor, v ktorom konzervatívni investori nemajú čo hľadať. Naopak, tí, ktorí riskujú, majú dôvod na radosť. Riziko, ktoré podstupujú ľudia investovaním do kryptomien, je priam extrémne. Kryptomeny sú však oveľa viac ako iba nekryté virtuálne peniaze.

 

Internet a výpočtová technika umožnili vznik niečoho, čo by vlastne ani nemalo existovať. Kryptomeny sú vymyslené virtuálne peniaze, ktoré nie sú ničím kryté a ich hodnota je určovaná výhradne aktuálnym spoločenským dianím. Nemajú žiadne fyzické vyhotovenie a sú dokonale decentralizované, čím významným spôsobom vybočujú zo skupiny akýchkoľvek iných platidiel, aké kedy ľudstvo používalo. Hodnotu kryptomien doslova a fakticky určuje iba to, koľko ľudí má práve o ňu záujem. Rovnako to funguje s akciami, avšak aj tie sú iba odrazom skutočných aktívít firiem. V porovnaní so skutočnými peniazmi však nie je možné vyrobiť viac jednotiek meny. Napríklad pre Bitcoin je vyhradených maximálne 21 miliónov jednotiek a žiadne ďalšie nemožno dopočítať, vytlačiť, vyrobiť či inak podnietiť ich vznik.

 

Kryptomien je dnes enormne veľa, vyše tisíc. Väčšina z nich nie je krytých, ich hodnota rastie vďaka ich obmedzenému množstvu

Kryptomien je dnes enormne veľa, vyše tisíc. Väčšina z nich nie je krytých, ich hodnota rastie vďaka ich obmedzenému množstvu

Bitcoin a ďalších tisíc kryptomien

Momentálne sa najviac o kryptomenách hovorí v súvislosti s Bitcoinom, ktorý vznikol ako prvá kryptomena v roku 2009. Za posledné roky a mesiace však vzniklo obrovské množstvo nových, pretože si ich môže zaregistrovať prakticky ktokoľvek a používať ich podľa vlastného uváženia. K januáru 2018 ich bolo registrovaných takmer 1400. Mnohé sú iba experimentálne a dokonale neúspešné, iné sa používajú ako platidlo za služby a produkty, ako vernostné body a podobne. Problémom tohto nového fenoménu je takzvané ťaženie a likvidita, ktorá je závislá na medializácii tej-ktorej kryptomeny. Kurióznym prípadom je Dogecoin. Ide o recesistickú menu založenú na internetovom meme, ktorá však prekvapila obrovským nárastom hodnoty: v priebehu 72 hodín o 300 percent. V januári 2014 kapitalizácia Dogecoinu dosahovala 60 mil. USD, dnes závratné 2 miliardy. Držitelia pôvodnej emisie Dogecoinov sú dnes dolároví milionári.

Kuriozitou je, že vlastnú národnú kryptomenu má už aj Venezuela. Jej názov je Petro, popri nej je zvažovaný aj variant Petro Gold, vznik podnietil sám prezident Nicolás Maduro. Táto mena je však na rozdiel od iných krytá venezuelskými zásobami nafty, v prípade Petro Gold je krytie zabezpečené zásobami zlata.

 

Už dnes môžeme za služby a produkty platiť v tradičných i virtuálnych menách, avšak kryptomeny momentálne trpia na extrémne výkyvy hodnôt

Už dnes môžeme za služby a produkty platiť v tradičných i virtuálnych menách, avšak kryptomeny momentálne trpia na extrémne výkyvy hodnôt

Inzercia

 

Blockchain, podstata decentralizácie

Rozmach kryptomien je možný výlučne za predpokladu, že ich nebude možné ukradnúť. Aby takáto bezpečnosť mohla existovať, je potrebný takzvaný blockchain. Je to špeciálny druh distribuovanej databázy uchovávajúcej neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu z vonkajšej i vnútornej strany. Najčastejšou aplikáciou technológie blockchainu je použitie ako účtovnej knihy kryptomien, ktorá uchováva transakcie vykonané užívateľmi. Práve vďaka nej je možné zabezpečiť, že sa jednotlivé Bitcoiny a ich zlomky nedajú ukradnúť. Hacker by totiž musel zasiahnuť do každého jedného počítača na svete, ktorý tento blockchain obsahuje. Blockchain je univerzálny spôsob, ako v elektronickom svete zabezpečiť vyššiu bezpečnosť; dnes dokonca o vlastnom blockchaine uvažuje aj Google. Nie každá kryptomena je decentralizovaná, ale tie, ktoré používajú blockchain, napĺňajú podstatu decentralizácie – skrátka, nemajú žiadnu centrálu.

 

Vzostupy a pády

Bitcoinov je iba obmedzené množstvo, čím sa zvyšuje záujem o ne. Hodnota meny je priamo úmerne závislá od dopytu po nej a ten sa mení bez možnosti dlhodobého predvídania. Najlepšie to môžeme sledovať na vývoji ceny Bitcoinu, ktorý podnietil vznik ďalších kryptomien. Jeho cena od roku 2009 narástla priam závratne a z držiteľov niekoľkých Bitcoinov, prevažne nadšencov moderných technológií, sa stali razom dolároví milionári. Ešte pred deviatimi rokmi stála jedna pizza pokojne aj 10 tisíc Bitcoinov, čo dnes predstavuje okolo 10 miliónov amerických dolárov. Dôvodom tohto enormného rastu však nie je inflácia, ale rastúca spoločenská hodnota Bitcoinu. Tí, ktorí vzostup Bitcoinu v posledných mesiacoch sledovali a chceli sa zúčastniť na tomto „verejne dostupnom bohatnutí“, však mali aj veľkú smolu: hodnoty kryptomeny kolísali priam fatálne, čo tisíce ľudí na celom svete priviedlo k mimoriadnym finančným stratám. Investovanie do Bitcoinu je nanajvýš rizikové, avšak ani to nebráni tomu, aby do neho nalievali peniaze ďalší a ďalší ľudia a spoločnosti.

 

Vývoj hodnoty Bitcoinu je dnes relatívne nestabilný, kvôli čomu stráca na univerzálnosti a hodnovernosti

Vývoj hodnoty Bitcoinu je dnes relatívne nestabilný, kvôli čomu stráca na univerzálnosti a hodnovernosti

 

HODL a FOMO

Dôvodov, prečo ľudia neustále dôverujú Bitcoinu a nakupujú ho aj napriek tomu, že už zdanlivo dosiahol svoju najvyššiu možnú cenu, je viacero. Existujú dve čarovné slovíčka, ktoré vo svete kryptomien nemožno prehliadnuť. FOMO a HODL. A sú práve tou príčinou, prečo vznikajú nové kryptomeny a investori sa o ne trhajú. FOMO je akronym pojmu „fear of missing out“, teda strach z premeškania šance. FOMO je skrátka psychologický tlak na investorov, ktorí sa boja toho, že by prepásli príležitosť a stratili tak šancu zarobiť obrovské peniaze. HODL je preklep od slova „hold“, teda držať. V kontexte investovania do kryptomien znamená nákup a vyčkávanie do tej doby, kým mena nedosiahne želaný nárast.

 

Podvody

Vďaka distribuovanej účtovnej knihe, ktorá zabezpečuje vysokú bezpečnosť a dokonalú decentralizáciu, je mimoriadne náročné nezákonne sa obohacovať. Krádež Bitcoinov je technologicky extrémne náročná a vykonávať iné podvody so sebou nesie množstvo zásadných komplikácií. Nájdu sa však aj firmy, ktoré síce nemanipulujú s účtovnými knihami alebo so samotnými kryptomenami, ale s peniazmi svojich klientov – investorov do Bitcoinu. Medzinárodná polícia momentálne vyšetruje jeden z najväčších podvodov, ktorého sa preukázateľne dopustila nemecká spoločnosť Optioment. Od rakúskych investorov vybrala dovedna 12 tisíc Bitcoinov v hodnote závratných 115 miliónov eur, aby sa nakoniec vo februári tohto roka odmlčala a formálne prestala fungovať.

Iná americká spoločnosť sa pohybuje síce iba na hrane zákona, ale s veľmi otáznym biznis modelom. Ponúka možnosť vytvorenia vlastnej kryptomeny a jej propagácie na sociálnych sieťach s cieľom markantného navýšenia jej hodnoty. Klienti majú za takúto službu platiť a vďaka nej zbohatnúť, ale na úkor ostatných investorov, ktorí potom nebudú mať menu ako využiť.

 

pexels-photo-730557

 

Najväčší rozmach kryptomien ešte len príde

Prvá kryptomena Bitcoin bola založená v roku 2009, avšak sedem rokov ostávala mimo záujmu verejnosti, bola skôr zábleskom budúcnosti, ktorá tak skoro nepríde. Dnes, v roku 2018, sledujeme, že síce sa verejnosť o Bitcoiny doslova trhá, ide však o bublinu, ktorá musí nepochybne spľasnúť. Budúcnosť kryptomien totiž nesmie byť poznačená závratnými výkyvmi hodnoty, pretože pre ne by sa na menu nedalo spoliehať. V prvom rade sa svet bude musieť stotožniť s konceptom decentralizovanej a málo regulovanej meny a potom môže nastať nová éra vo vývoji ľudstva. Aktuálne dianie s Bitcoinom však celkom nevyhnutne zanechá v ľuďoch nedôveru a potrvá niekoľko rokov, kým ostatné kryptomeny opäť dokážu svoje výhody a začnú byť univerzálnymi platidlami.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.