Festival európskeho divadla Eurokontext

Na piatom ročníku Festivalu európskeho divadla SND Eurokontext.sk od 2. do 27. júna 2018, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku, si môžete pozrieť deväť operných a šesť baletných predstavení. Riaditeľov Opery SND Slavomíra Jakubeka (S. J.) a Baletu SND Jozefa Dolinského ml. sme požiadali o bližšie informácie o programe. Akými inscenáciami prekvapia hosťujúce operné súbory? S. J.: K tým […]

Na piatom ročníku Festivalu európskeho divadla SND Eurokontext.sk od 2. do 27. júna 2018, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku, si môžete pozrieť deväť operných a šesť baletných predstavení. Riaditeľov Opery SND Slavomíra Jakubeka (S. J.) a Baletu SND Jozefa Dolinského ml. sme požiadali o bližšie informácie o programe.

logo_eurokontext_cierne_biele20pozadie
Akými inscenáciami prekvapia hosťujúce operné súbory?
S. J.: K tým náročnejším, ale zároveň i umelecky výnimočným patrí Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského okresu, s ktorou príde do SND už tradične veľmi progresívny operný súbor ostravského Národného divadla moravsko-sliezskeho. Veľký opus opernej literatúry 20. storočia je strhujúcim príbehom agresivitou a frustráciami predchnutej ruskej spoločnosti spred revolučných čias. Autormi inscenácie sú renomovaní českí tvorcovia režisér Jiří Nekvasil a výtvarník Daniel Dvořák.
Opera z poľského Krakova privezie na Slovensku ešte nikdy neuvedené dielo – mystickú operu Kráľ Roger Karola Szymanowského. Autorom vizuálne fascinujúceho stvárnenia diela je výrazná osobnosť poľskej réžie Michal Znaniecki, hudobne naštudoval aj u nás známy skvelý dirigent Lukasz Borowicz. Pražské Národné divadlo, naopak, pricestuje s romantickou klasikou, kultovým Massenetovým Wertherom, atraktívnou inscenáciou európskej osobnosti, režiséra Willyho Deckera.

 

Po prvý raz privítame v SND Krakovskú operu s dielom u nás nikdy neuvedeným - operou Kráľ Roger. foto: Ryszard Kornecki

Po prvý raz privítame v SND Krakovskú operu s dielom u nás nikdy neuvedeným – operou Kráľ Roger. foto: Ryszard Kornecki

 

Aký je kľúč pri výbere domácej prezentácie?
S. J.: Košičania privezú málo známu operu z ranej tvorby veľkého romantického reformátora Richarda Wagnera Víly. Na umeleckej kvalite táto inscenácia režiséra Lubora Cukra získala i vďaka skvelému dirigentovi Robertovi Jindrovi. Príležitosť vidieť operu Víly po prvý raz inscenovanú na Slovensku je skutočne jedinečná. Operný súbor SND sa predstaví spolu s Baletom SND v ravelovskom dvojtitule Španielska hodinka/Dafnis a Chloé, úvod festivalu sa ponesie v zamení najhorúcejšej novinky, premiéry veľkolepej inscenácie Pucciniho Tosky, a operný program doplnia ešte originálna inscenácia Sadka Rimského-Korsakova a Pucciniho Triptych. V programe je aj v apríli premiérovaná inscenácia operety Poľská krv od Oskara Nedbala, ktorá je už nasmerovaná do jubilejnej sezóny 2019/2020 ako príspevok k storočnici SND.

 

Španielska hodinka, opera Mauricea Ravela, je založená na klasickej komediálnej zápletke na tému ľudských vzťahov a zlyhaní manželskej vernosti. Na foto Terézia Kružliaková, Tomáš Juhás. Foto Peter Brenkus.

Španielska hodinka, opera Mauricea Ravela, je založená na klasickej komediálnej zápletke na tému ľudských vzťahov a zlyhaní manželskej vernosti. Na foto Terézia Kružliaková, Tomáš Juhás. Foto Peter Brenkus.

 

Na festivale Eurokontext.sk bude šesť baletných predstavení, ponúkajúcich krehkú krásu na špičkách aj strhujúce, emóciami nabité tanečné divadlo. Ktoré to sú?
Dielo mága, jedného z najvýznamnejších choreografov súčasnosti Borisa Eifmana, budeme na festivale obdivovať v interpretácii dvoch súborov. Eifman Ballet z Petrohradu sa predstaví eposom o geniálnom skladateľovi P. I. Čajkovskom pod názvom PRO et CONTRA. Vypovedá o životných peripetiách odrážajúcich sa v tragických momentoch jeho hudby. Baletné večery z dielne tohto majstra sú pre tanečníkov pohybovo veľmi náročné, vyžadujú skvelú kondíciu, ale aj psychické vypätie. Bolo preto cťou pre Balet SND, keď Eifman exkluzívne zveril súboru naštudovanie jeho diela Za hranicami hriechu – Bratia Karamazovovci – tanečný ekvivalent Dostojevského románu o deštruktívnych vášňach a večnom súboji Boha a diabla.

 

Na fotografii: Jonatan Lujan (Dmitrij), Adrian Szelle (Alexej), Andrej Szabo (Ivan). Strhujúci tanečný epos Za hranicami hriechu – Bratia Karamazovci v podaní Baletu SND. Foto Peter Brenkus

Na fotografii: Jonatan Lujan (Dmitrij), Adrian Szelle (Alexej), Andrej Szabo (Ivan). Strhujúci tanečný epos Za hranicami hriechu – Bratia Karamazovci v podaní Baletu SND. Foto Peter Brenkus

 

Po prvý raz sa na doskách SND predstaví Maďarský národný balet tanečným stvárnením troch jedinečných skladieb Bélu Bartóka. Choreografie sa zmocnili traja renomovaní maďarskí tvorcovia s originálnym pohybovým rukopisom: Pál Frenák, Zsolt Juhász, László Seregi.

Po rokoch hosťuje v SND Balet Štátneho divadla Košice so silným skutočným príbehom, ktorý vo svojom denníku zachytila Anna Franková. V réžii a choreografii Ondreja Šotha sa v hlavnej úlohe predstaví Táňa Pauhofová.

 

Nádherný večer na tému príbehu románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži pod názvom Esmeralda: brilantná technika, francúzska noblesa a ruská veľkoleposť. Foto Peter Brenkus.

Nádherný večer na tému príbehu románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži pod názvom Esmeralda: brilantná technika, francúzska noblesa a ruská veľkoleposť. Foto Peter Brenkus.

 

V programe Eurokontextu.sk je aj klasický balet Esmeralda, ktorý sa stretol po premiére v marci s veľmi priaznivým ohlasom. Balet SND naštudoval toto dielo pri príležitosti 200. výročia narodenia velikána Mariusa Petipu, autora najvýznamnejších diel klasickej baletnej literatúry. Veľkolepá freska podľa románu Victora Huga Chrám matky Božej v Paríži je o temperamentnej Cigánke, o ktorej krásu súperí celý Paríž. Balet v choreografii a réžii Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča je príležitosťou prezentovať brilantnú tanečnú techniku na pozadí nesmrteľného príbehu.

 

Stredoveké ruské byliny a eposy o spevákovi Sadkovi v modernom videní amerického režiséra Daniela Kramera. Na foto Ľubica Vargicová, Michal Lehotský.

Stredoveké ruské byliny a eposy o spevákovi Sadkovi v modernom videní amerického režiséra Daniela Kramera. Na foto Ľubica Vargicová, Michal Lehotský.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019