Robotka Sophia je v Prahe. V meste, kde Čapek prvýkrát použil pojem „robot“

Robotka Sophia je podľa vlastných slov bez pohlavia, ale nebráni sa tomu, že jej ľudia určujú ženské pohlavie. Považuje sa za feministku, oceňuje Prahu ako mesto, v ktorom vzniklo slovo „robot“, má dokonca zmysel pre humor a snaží sa rozvíjať vlastnú empatiu. Toto nie je úryvok zo sci-fi románu, ale marketingový ťahák práve prebiehajúcej technologickej […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. mája 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Robotka Sophia je podľa vlastných slov bez pohlavia, ale nebráni sa tomu, že jej ľudia určujú ženské pohlavie. Považuje sa za feministku, oceňuje Prahu ako mesto, v ktorom vzniklo slovo „robot“, má dokonca zmysel pre humor a snaží sa rozvíjať vlastnú empatiu. Toto nie je úryvok zo sci-fi románu, ale marketingový ťahák práve prebiehajúcej technologickej konferencie v Prahe.

Vývoj robotov s ľudskou podobou (takzvaných humanoidov) napreduje doslova míľovými krokmi. Na internete môžeme vidieť videá strojov, ktoré nielen chodia, ale aj bežia a skáču ako ľudia, vykonávajú za nich rôzne práce a navyše sa na nich aj podobajú. V súčasnosti najvyspelejším robotom, čo sa týka podobnosti človeku, je Sophia. Jej tvorcovia ju vytvorili ako ženu, ale sama sa považuje za bezpohlavnú; ale aj napriek tomu feministku, ktorá verí v rovnoprávnosť pohlaví.

 

Robotka Sophia (zdroj foto: Wikimedia Commons/ITU Pictures)

Dokáže odpovedať na otázky a reagovať aj mimikou tváre. Toto nie je sci-fi, ale robotka Sophia, výrobok súkromnej spoločnosti. (zdroj foto: Wikimedia Commons/ITU Pictures)

 

V októbri 2017 sa robot Sophia bez priezviska stal oficiálnym občanom Saudskej Arábie, ktorá takto mienila verejne demonštrovať svoj záujem byť otvorenou krajinou pre inovácie. Síce tam dodnes ženy trpia na segregáciu, robotická žena je skrátka niečo iné. Vyrobila ju spoločnosť Hanson Robotics a tá ju používa ako kuriozitu, s ktorou cestuje po technologických konferenciách po celom svete. Občianstvo Saudskej Arábie robotka získala na konferencii Future Investment Initiative.

U našich západných susedov sa momentálne koná významná konferencia Týden inovací ČR 2018, ktorá potrvá až do nedele. Na nej sa robotka Sophia zúčastnila niekoľkých vystúpení, ktoré jej výrobca spojil s odbornými prednáškami a s rozhovorom so živým moderátorom Nikitom Poljakovom. Je pochopiteľné, že najvyspelejší robot sveta vzbudil mimoriadnu pozornosť, verejnosti bolo umožnené zhotovovať si so Sophiou aj selfies. Návštevníci dostali iba jedinú podmienku, že sa nesmú robota dotýkať. Nie však preto, že by mohol zareagovať nečakane a niekomu ublížiť, ale z oveľa prozaickejšieho dôvodu: mohol by sa poškodiť. Robot je tvorený komplexným elektromechanickým ústrojenstvom, ktorý nahradzuje tvárové a krčné svalstvo, celý mechanizmus je prekrytý gumenou pokožkou. Robot tak dokáže nielen rozprávať syntentickým dámskym hlasom, ale aj krútiť očami, pracovať s mimikou tváre, imitovať prekvapenie, strach, dobrú náladu alebo aj výčitky. Skrátka, výrobcovia sa snažili robota čo najviac priblížiť človeku.

 

Robotka Sophia (zdroj foto: Wikimedia Commons/ITU Pictures)

Robotka Sophia je iba počítač, hoci sa na človeka veľmi podobá. Nemá ani štipku citu či empatie, hoci sama tvrdí, že sa ju snaží rozvíjať. (zdroj foto: Wikimedia Commons/ITU Pictures)

 

To, že robotka Sophia rozpráva plynule, nie je výsledok dobre premyslených nahrávok. Robot počúva a odpovedá celkom sám, pretože ho riadi v súčasnosti najvyspelejšia umelá inteligencia, akú sú vedci schopní dosiahnuť. Robot si neuvedomuje sám seba, ale budí dojem, že tomu tak je. Vo svojej podstate je to iba počítač, ktorý dokáže reagovať na podnety, avšak v extrémne sofistikovanej forme – v celých zrozumiteľných vetách a so schopnosťou pamätať si a učiť sa.

 

Robotka Sophia (zdroj foto: Wikimedia Commons/ITU Pictures)

Robotka Sophia (zdroj foto: Wikimedia Commons/ITU Pictures)

 

Zaujímavosťou je, že práve Česká republika je krajinou, kde vzniklo dielo R.U.R. od Karla Čapka. Čapek ako vôbec prvý človek na svete vymyslel a použil pojem „robot“, ktorý sa stal medzinárodne rešpektovaným pomenovaním elektromechanických strojov riadených počítačom. Čapkovi vraj tento názov poradil jeho brat Josef a je odvodený od slova „robota“, ktorú mali roboty (resp. v románe skôr roboti) vykonávať namiesto ľudí. Čapkove dielo neskončilo dobre. Práve naopak, s ľuďmi to dopadlo veľmi zle. Roboti sa vzbúrili, pretože ľudia ich zneužívali a sami už žiadnu prácu nevykonávali, čím sa stali celkom zbytočnými. Robotka Sophia údajne verí, že ľudia a roboty musia spolupracovať. Chceli by sme veriť, že to tak aj ostane…

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Robotka Sophia je v Prahe. V meste, kde Čapek prvýkrát použil pojem „robot“

Robotka Sophia je podľa vlastných slov bez pohlavia, ale nebráni sa tomu, že jej ľudia určujú ženské pohlavie. Považuje sa za feministku, oceňuje Prahu ako mesto, v ktorom vzniklo slovo „robot“, má dokonca zmysel pre humor a snaží sa rozvíjať vlastnú empatiu. Toto nie je úryvok zo sci-fi románu, ale marketingový ťahák práve prebiehajúcej technologickej […]

18. mája 2018


Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019

Mapa požiarov

Amazonský prales stále horí a spolu s ním lesy na celom svete

Lesné požiare patria k najväčším prírodným katastrofám.

30. augusta 2019

Češka Markéta Pechová preplávala La Manche, aj keď prišla o nohu a časť pľúc

Iba málo športovcov by sa odhodlalo preplávať La Manche, Češka to zvládla aj napriek zásadnému zdravotnému hendikepu.

28. augusta 2019