Investovanie

Začnú automobilky nakupovať a prijímať bitcoiny? Tesla áno, General Motors váha

Nafúkol Musk bublinu bitcoinu alebo tejto mene prospel aj z dlhodobého hľadiska?

Mary Barra, výkonná riaditeľka General Motors, momentálne neplánuje investovanie do Bitcoinu, zároveň ale nepoprela, že tak americká automobilka v budúcností spraví

Mary Barra, ktorá je sedem rokov výkonnou riaditeľkou spoločnosti General Motors, uviedla, že spoločnosť nemá žiadne okamžité plány na napodobnenie nákupu bitcoinu spoločnosťou Tesla.

Reaguje tým na momentálne dosť horúcu tému – Elon Musk oznámil, že Tesla investuje do bitcoinu jeden a pol miliardy amerických dolárov a začne túto virtuálnu menu prijímať ako platidlo za svoje produkty. Musk tým podnietil ďalší nárast hodnoty tejto meny, ktorej jednotka má dnes hodnotu 51 951,80 USD (43 048,28 EUR). Pritom ešte v roku 2015 sa jej hodnota držala na úrovniach približne medzi 300 až 400 eurami.

Barra zároveň nevyvrátila,že by sa tak v budúcnosti predsa len nemohlo stať. Podľa magazínu Coin Telegraph uviedla, že firma bude monitorovať dopyt po zákazníkoch, ktorí chcú platiť za vozidlá pomocou bitcoinu (BTC), zatiaľ však nechcela uskutočniť masívny krypto nákup ako Tesla.

Budeme to monitorovať a vyhodnocovať,“ povedala Barra po vyhlásení obchodných výsledkov General Motors za posledný kvartál minulého roka. „Ak po ňom bude v budúcnosti veľký dopyt zákazníkov, nič nám nebráni v tom, aby sme tak urobili.“

Americký automobilový koncern General Motors obyčajne nebol na čele inovácií. Firma začiatkom roku 2000 vyradila jedno z prvých hromadne vyrábaných elektrických vozidiel, EV1. Vtedajší generálny riaditeľ Rick Wagoner neskôr označil toto z hľadiska imidžu spoločnosti za jedno z najhorších rozhodnutí počas jeho pôsobenia v GM.

Spoločnosť však nie je úplne odlúčená od blockchainového ekosystému. Spoločnosť GM v súčasnosti vlastní niekoľko patentov založených na blockchaine, vrátane patentov na správu údajov z autonómnych vozidiel a na nepretržitú aktualizáciu navigačného mapového systému vozidla. Okrem toho spoločnosť spolu s ďalšími výrobcami automobilov zahájila iniciatívu Mobility Open Blockchain Initiative, skupinu zameranú na zlepšenie prepravy pomocou technológie blockchain.

Po získaní bitcoinu spoločnosťou Tesla v hodnote 1,5 miliardy dolárov minulý týždeň boli niektorí riadiaci pracovníci významných spoločností priamo dotazovaní, či budú nasledovať príklad výrobcu automobilov a investovať do kryptomeny, alebo či aspoň zvážia jej ponúknutie na platby v budúcnosti. Aj keď finančný riaditeľ spoločnosti Twitter Ned Segal uviedol, že technologická firma skúma možnosti vyplácania svojich zamestnancov v BTC, zatiaľ veľa spoločností zatiaľ nenavrhlo, že budú nasledovať tento príklad.

Trhová kapitalizácia spoločnosti GM je zhruba desatinová oproti veľkosti spoločnosti Tesla, na úrovni 76,21 mld. USD, hoci do 3Q 2020 mala v hotovosti viac ako 36 miliárd dolárov – čo je dosť na nákup takmer 693-tisíc bitcoinov.

Pôvodný článok od Coin Telegraph sme aktualizovali a doplnili o náš autorský obsah