Zdravie

Chcete žiť dlhšie a kvalitnejšie? Jedna zmena v životospráve vám môže predĺžiť život až o osem rokov

Priemerná dĺžka života Slovákov patrí medzi najnižšie v Európe, je to 76,9 roka.
Najnovšie zistenia vedcov ukázali, že každý človek sa môže dožiť viac, a dokonca v dobrom zdraví. Čo pre to musíme spraviť?
Vydané 14. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Hoci sme na tom oproti ostatným európskym krajinám s dĺžkou života takmer najhoršie, aj vek ľudí na Slovensku sa postupne predlžuje. Vďaka pokrokom vo vede, technológiám a modernej medicíne žije každá generácia o niekoľko rokov dlhšie. Podľa najnovších výskumov si však každý jeden človek bez ohľadu na to, v akej krajine žije, môže svoj život predĺžiť.

Od roku 1980 sa priemerná dĺžka života na Slovensku zvýšila o 7 rokov, na aktuálnych 77 rokov. V roku 2040 presiahne priemerný vek dožitia hranicu 80 rokov. Na príklade sa to dá vyjadriť aj tak, že dnešné deti sa dožijú približne o 20 rokov viac, ako ich starí rodičia. Dobrou správou je, že každý jeden z nás si môže pár rokov pridať, úplne bez námahy to však nebude. Čo treba zmeniť, aby sme žili dlhšie a kvalitnejšie?

V roku 2040 presiahne priemerný vek dožitia hranicu 80 rokov. Zdroj: unsplash.com

Predĺžte si život o osem rokov

Nová štúdia, ktorú publikovali v časopise Nature Food sa zameriava na kľúčovú zmenu životného štýlu, ktorá môže predĺžiť dĺžku života až o osem rokov u ľudí v strednom veku. Ak na zdravú stravu presedláte skôr a vylúčite ďalšie zdraviu škodlivé elementy, môže to byť deväť až desať rokov, píše independent.co.uk.

Výskum zhodnotil zdravotné údaje takmer pol milióna britských obyvateľov, ktorých stravovacie návyky boli zdokumentované v rámci britskej biobankovej štúdie.

Odborníci zoskupili 467 354 účastníkov na základe ich stravovacích návykov a pozorovali, ako sa tieto časom menili.

Účastníci boli zoskupení buď ako priemerní a nezdraví jedáci, alebo ako ľudia s príjmom potravy zodpovedajúcim britskému sprievodcovi Eatwell Guide a tí, ktorých strava sa zhodovala s tým, čo vedci nazvali „diéta dlhovekosti“.

V súčasnosti má britská populácia priemernú dĺžku života približne 84 rokov u žien a 80  rokov u mužov.

Inzercia

Po úprave ďalších faktorov v životnom štýle, ako je fajčenie, alkohol a fyzická aktivita, štúdia zistila, že 40-roční muži a ženy, ktorí prešli z nezdravej stravy na zdravšie jedlo a dodržiavali ho, získali takmer 9 až 10 rokov života.

„Pomocou perspektívnych údajov je možné dokázať, že trvalá zmena stravovania od nezdravých stravovacích návykov k diétnym odporúčaniam sprievodcu Eatwell, je spojená s nárastom priemernej dĺžky života 40-ročných mužov o 8,9 a 8,6  roka u žien, “ napísali vedci z University of Bergen v Nórsku.

„V tej istej populácii je trvalá zmena stravovania od nezdravých k stravovacím návykom súvisiacim s dlhovekosťou spojená s nárastom priemernej dĺžky života o 10,8 a 10,4 roka u mužov a žien,“ dodali.

Ďalšie zvyky, ktoré vám predĺžia život

  • Nefajčiť
  • Index telesnej hmotnosti medzi 18.5 až 25
  • Minimálne 30 minút mierneho cvičenia denne
  • Nie viac ako 150 ml vína denne pre ženy alebo 300ml vína denne pre mužov
  • Strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky, málo červeného mäsa, cukru a nasýtených tukov

Aj 70-roční ľudia si dokážu predĺžiť svoju očakávanú dĺžku života o 4 alebo 5 rokov, ak urobia trvalú zmenu stravovania. Zdroj: unsplash.com

Zdravšie jesť sa oplatí

Vedci tvrdia, že najdlhší prírastok v očakávanej dĺžke života dosiahli tí, ktorí zmenili svoj jedálniček a konzumovali viac celozrnných výrobkov, orechov a ovocia a menej sladených nápojov a spracovaného mäsa.

Zistilo sa, že tí, ktorí spočiatku dodržiavali priemernú diétu a neskôr prešli na zdravšie stravovacie návyky, mali menší nárast priemernej dĺžky života.

„Čím väčšie sú zmeny smerom k zdravším stravovacím návykom, tým väčšie sú očakávané prírastky v očakávanej dĺžke života,“ vysvetlili vedci.

Nárast priemernej dĺžky života sa tiež zdal byť nižší, keď sa zmena stravy začala vo vyššom veku, ale aj to je podstatné, tvrdia vedci. Tvrdia, že aj 70-roční ľudia si dokážu predĺžiť svoju očakávanú dĺžku života o 4 alebo 5 rokov, ak urobia trvalú zmenu stravovania.

Najnovšie zistenia poukazujú aj na vládne opatrenia, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu zdravia ľudí v každej krajine sveta. Pomohlo by, ak by napríklad dane z potravín mohli putovať najmä na zdravie, dôležité je tiež zlepšenie potravinového prostredia v školách a na pracoviskách, ako aj dotácie na zníženie nákladov na zdravé potraviny.

„Takéto politické opatrenia, vychádzajúce z aktuálnych odhadov potenciálneho zvýšenia priemernej dĺžky života, ktoré poskytujeme v tomto dokumente, by mohli viesť k využívaniu zdrojov na zlepšenie zdravých stravovacích návykov v celej populácii,“ dodali vedci.

Nuž, možno by každý z nás mal začať u seba doma a trochu viac rozmýšľať o tom, čo si naloží na tanier. Zdravé stravovanie nemusí byť nutne luxusom, pre začiatok by sme naopak mohli veľa ušetriť tým, že prestaneme kupovať množstvo pochutín, sladkostí a sladených nápojov, bez ktorých sa určite zaobídeme. Predstava, že si tým predĺžime život, je určite dobrou motiváciou!

Pokračujte na ďalší príspevok »