Živá smrť: viete o ktorú doteraz existujúcu chorobu ide?

Hladila ľudí na všetkých kontinentoch a jej smrteľný dych neprestáva ani v týchto rokoch!

Lepra alebo Hansenova choroba, bola hlásená už pred viac ako 3000 rokmi.

Vykladala sa ako kliatba bohov, alebo trest za hriech, či dedičná choroba.

Bolo to v roku 1873, pred viac ako sto rokmi, keď nórsky lekár Gerhard Hansen uvidel bacil malomocenstva pod mikroskopom a dokázal, že malomocenstvo je infekčná choroba a nie prekliatie.

Ako pocta tomuto veľkému výskumníkovi je teraz choroba pomenovaná po ňom.

Tvrdil tiež, že sa choroba prenáša kvapôčkami pri blízkom a častom kontakte s neliečenými malomocnými.

Ochorenie postihuje najmä kožu, periférne nervy, sliznicu horných dýchacích ciest a očí, pričom pri neliečení spôsobuje progresívne a trvalé poškodenie týchto orgánov a vôbec celého tela.

Tieto fyzické zranenia, premena tváre a ťažké postihnutie, ktoré to spôsobilo, boli základom hroznej sociálnej známky spájanej s malomocnými.

Napriek tomuto objavu sa malomocní naďalej liečili predovšetkým izoláciou v táboroch pre malomocných, ďaleko od osídlených ľudských obydlí.

Malomocenstvo bolo obrovskou spoločenskou stigmou a fakticky ste tak umreli ešte skôr, ako nastala fyzická smrť. Zdroj: mcgill.ca

Pôvod zákerného malomocenstva

Jeho pôvod nie je úplné istý, rôznia sa teórie o vzniku v Afrike alebo Ázii.

Najstarší dôkaz malomocenstva pochádza zo 4000 rokov starej ľudskej kostry, ktorá bola odkrytá v Indii v roku 2009.

Zistilo sa, že kostra má erózne vzory podobné tým, ktoré sa našli v kostrách malomocných v Európe zo stredoveku.

Existujú teda dôkazy, že malomocenstvo existovalo v Indii do roku 2000 pred Kristom, a to sa zhoduje s tým, čo sa považuje za prvý textový odkaz na malomocenstvo – v starom sanskrtskom posvätnom diele známom ako Atharvaveda.

Do Európy sa dostalo cez dobyvateľské armády Alexandra Veľkého, približne v roku 300 pred Kristom.

V dobe temna drasticky pustošilo Európu a Blízky východ.

V tomto období preľudnenosť, zlé hygienické podmienky a podvýživa chudobných ľudí, ktorí tvorili väčšinu obyvateľstva, prispeli k vysokému výskytu lepry.

Do Južnej Ameriky sa lepra dostala od kolonizátorov, väčšinou prostredníctvom afrických otrokov privezených do krajiny.

Znetvorujúci strašiak so smrteľným dychom

Počas veľkej časti svetovej histórie bolo malomocenstvo nevyliečiteľné a znetvorujúce, čo viedlo k pocitu hrôzy a strachu, s ktorým sa na malomocných pozeralo.

Injekcia oleja Chaulmoogra bola jedným z mála liečebných postupov, z ktorých mali úžitok aspoň niektorí pacienti.

Jej dlhodobá účinnosť však nebola preukázaná a injekcie boli dosť bolestivé.

Lazarety vznikali všade vo svete a niektoré z nich sa stali vyhľadávanými turistickými miestami, s rôznymi strašidelnými príbehmi. Zdroj: secretbrisbane.com.au

Vznik lazaretov

Osoby s leprou, ktoré neboli dosť bohaté na to, aby žili doma v izolácii, boli segregované v tom, čo sa začalo nazývať lazarety alebo leprosária.

Mimo týchto hospicov sa ich báli a boli ostrakizovaní, často odsúdení blúdiť po cestách s nápismi a zvončekmi, aby varovali zdravých ľudí pred ich prítomnosťou.

Malomocenstvo sa začalo označovať ako „živá smrť“ a s nakazenými sa často zaobchádzalo, ako keby už zomreli.

Boží trest plieskal nekompromisne

Tak ako mnohé choroby, malomocenstvo sa považovalo za formu božieho trestu za svetské hriechy.

Vonkajšie znaky choroby sa považovali za dôkaz, že obete malomocenstva boli zapletené do hriechu.

Špeciálne zákony vyžadovali používanie oddelených sedadiel v kostoloch, oddelené svätené fontány a v niektorých prípadoch „okno pre malomocných“, alebo štrbinu v stene kostola.

Nakazení tak mohli sledovať omšu bez toho, aby kontaminovali zhromaždenie alebo obrad.

Lepra bola považovaná za vizitku rozvráteného morálneho kompasu. Zdroj: historyhit.com

Nevysvetlený náhly pokles prípadov

Výskyt malomocenstva začal celkom náhle klesať okolo roku 1400, a vo väčšine európskych krajín ustúpil okolo roku 1600.

Dôvod tohto poklesu ostáva záhadou do dnešných dní a nie je jednoznačne vysvetlený.

Niektorí veria, že je to kvôli zvýšenej kvalite životných podmienok, vrátane výživy, čistej vody a hygieny.

Zlepšenie v týchto oblastiach viedlo k posilneniu imunitného systému a väčšej šanci odolávať baktériám, ktoré spôsobujú lepru.

Ďalšia teória sa týka šírenia tuberkulózy

Zárodky TBC a lepry sú si veľmi podobné a niektorí veria, že imunita voči lepre sa vyvinula v Európe, keď sa TBC rozšírila po celom kontinente.

Ľudia boli izolovaní v sanatóriách pre lepru, a ruiny týchto sanatórií možno dodnes nájsť po celom svete.

Malomocenstvo dnes

Liek na lepru je teraz ľahko dostupný a vieme, že malomocenstvo v týchto časoch nie je veľmi nákazlivé.

Ak sa choroba lieči rýchlo, lepra nespôsobuje žiadne dlhodobé komplikácie.

Každoročne je diagnostikovaná približne 200 000 ľuďom.

Väčšina prípadov lepry sa dnes vyskytuje v Ázii, Afrike a Južnej Amerike, pričom dve tretiny prípadov sú diagnostikované v Indii.

Hoci je liečba účinná a ľahko dostupná, mnohí ľudia sú diagnostikovaní príliš neskoro na to, aby sa predišlo postihnutiam.