Depresia, úzkosť

Ako prekonať novoročné a zimné depresie? Nestresujte sa predsavzatiami, dávajte si malé a reálne ciele

Začiatkom zimy a nového roka sa u ľudí prejavujú depresie a úzkosti najčastejšie. Nejde však o klinickú depresiu.
Tento stav sa nazýva sezónna afektívna porucha (SAD), a našťastie, vhodnými metódami sa dá úspešne prekonať.

Zmeny ročných období môžu mať na niektorých ľudí výrazný dopad na mentálne zdravie. Hovoríme o sezónnej afektívnej poruche, ktorej vznik je úzko spojený s tmavým a pochmúrnym počasím, s nedostatkom slnečných lúčov a tiež s kratšími dňami. Tento stav mnohí zažívajú aj na začiatku nového roka.

Aké sú prejavy sezónnej afektívnej poruchy?

Ľudia s touto diagnózou majú podobné príznaky ako u klinickej depresie, čiže nedostatok energie, strata záujmu o denné aktivity, pokles, alebo naopak enormný nárast chuti do jedla, problém s koncentráciou, extrémna únava, poruchy spánku.

Depresiu a úzkosti v nás nevyvoláva len spomínaná zima a menej slnečného svitu, ale tiež môže súvisieť aj so začiatkom nového roka. Mnohí si uvedomia, že ho máme celý pred sebou a možno začneme mať obavy či a ako všetky povinnosti zvládneme. K depkám prispieva aj prehnané množstvo správ na sociálnych sieťach a možno aj pár kíl navyše, ktoré sme počas sviatkov nabrali. Každý problém má však riešenie, dôležité je postupovať pekne pomaly a postupne.

„Nedávajte si zbytočne veľké ciele a netlačte na seba. Verte, že tlak vyvoláva protitlak, takže keď na seba budete extrémne tlačiť, ďaleko to nedotiahnete. Stačí ísť po malých krôčikoch. A jeden za druhým dôjsť napríklad aj k tomu, že si zimné obdobie začnete nakoniec užívať,“ povedala pre life4you.cz terapeutka Katka Zachová.

Najúčinnejšie tipy na zimné depresie

Nestresujte sa predsavzatiami

Dávať si novoročné predsavzatie je síce fajn, ale iba vtedy, ak naozaj cítite, že by vám to mohlo pomôcť, robiť to nasilu naozaj nemá zmysel. Pokiaľ si ho dávate len preto, že máte pocit, že „by ste mali“, potom si ho radšej nedávajte vôbec. Ak si novoročné predsavzatie dáte len preto, že „by ste mali“, je väčšia šanca, že ho nedodržíte, čo navyše môže opäť vyvolať pocit zlyhania a smútku. Nebojte sa preto priznať okolie aj sami sebe, že novoročné predsavzatia si dávať nechcete. Snažiť sa byť lepší môžete predsa aj bez toho.

Spánok a odpočinok

Aj podľa odborníkov je prirodzené, že potrebujeme v tomto období odpočívať viac ako v lete. Práve odpočinkom čerpáme novú energiu a vitalitu, a ochránime sa tak aj pred chorobami. Neodkladajte oddych a neskracujte si spánok, vaše telo si totiž zapamätá všetko a dá vám to pocítiť, upozorňuje portál additudemag.com.

Čerstvý vzduch a pohyb

Jeden z najlepších liekov na zimné depky sú prechádzky do prírody, najmä vtedy, keď svieti slnko. Práve slnečný svit a čerstvý vzduch výrazne pomáhajú pri zimných depresiách a úzkostiach. Ak máte možnosť, vyberte sa aj na výlet alebo nenáročnú turistiku, chôdza a pohyb všeobecne prispievajú k psychickej rovnováhe.

Inzercia

Sauna

Sauna je v zime skvelý pomocník! Nielen že pomáha posilniť imunitu, ale prehriatie organizmu v saune má blahodárne účinky aj na našu psychiku. Lepšie potom odoláme nielen virózam, ale aj stresu a psychickým tlakom. Ak vám to zdravie dovoľuje, navštevujte saunu počas zimy pravidelne.

Jeden z najlepších liekov na zimné depky sú prechádzky do prírody. Zdroj: unsplash.com

Venujte sa koníčkom

V zimných mesiacoch trávime väčšiu časť dňa v interiéri, tak prečo tento čas nevyužiť na koníčky, ktoré sme doteraz odkladali? Začítajte sa konečne do knihy, na ktorú ste sa tešili, no medzitým zapadla prachom a uvarte si k nej voňavý čaj, vyskúšať môžete aj rôzne kreatívne aktivity, inšpirujte sa na Youtube a vyrobte si útulné bytové dekorácie alebo začnite meditovať.

Výživný jedálniček

Zabúdať by sme nemali ani na svoj jedálniček, zdravé stravovanie je veľmi podstatné. V zimnom období je vhodné pridať do jedálnička potraviny, ktoré prehrievajú organizmus. Skvelé sú napríklad výživné krémové polievky, ktoré prospejú telu aj duši.

Tri koreniny na zlepšenie nálady v zime

  • Zázvor: Zahrieva prostredníctvom éterických olejov, pôsobí proti bolesti, má protizápalový účinok a môže zabrániť prechladnutiu.
  • Chilli: Zvyšuje krvný obeh a prietok krvi, uvoľňuje napätie.
  • Škorica: Stimuluje, zahrieva, podporuje trávenie.

Pozor na alkohol

Keď nás chytí úzkosť a smútok, často siahneme po pohári vína a väčšinou nezostane iba pri jednom. Mali by ste však vedieť, že toto vám nepomôže, práve naopak. Nadmerné pitie alkoholu úzkosť a depresiu iba podporuje. Ak máte v tomto ročnom období sklony k depresiám, obmedzte preto príjem alkoholu na minimum.

Pokračujte na ďalší príspevok »