Zdravie

Ako veľmi sa líšia vakcíny proti koronavírusu a prečo nedbať len na ich mieru účinnosti?

Miera účinnosti vakcín na Covid-19, ktorá sa často uvádza ako hlavné meradlo kvality, je v skutočnosti podstatne komplikovanejšia záležitosť, než sa môže zdať.

Miera účinnosti vakcín na ochorenie COVID-19 (reprofoto VOX po preklade)

Vakcíny od firiem Pfizer / BioNTech a Moderna majú vysokú mieru efektívnosti: 95 a 94 percent. Ale Johnson & Johnson? Len 66%. Ak sledujete len tieto údaje, je prirodzené si myslieť, že jedny vakcíny sú horšie ako druhé. Tak to ale nie je. Tieto čísla nie sú najdôležitejším meradlom toho, ako účinné tieto vakcíny sú.

Aby sme to ale pochopili, musíte najprv pochopiť, ako majú vakcíny vlastne fungovať.

Miera účinnosti vakcíny sa počíta počas veľkých klinických štúdií, kedy sa vakcína testuje na desiatkach tisícoch ľudí. Ľudia sa v nich delia do dvoch skupín: polovica dostane vakcínu a druhá polovica placebo. Títo ľudia potom žijú svoje normálne životy, zatiaľ čo vedci monitorujú, či sa počas niekoľkých mesiacov nakazili ochorením Covid-19, alebo nie.

Na štúdii vakcíny Pfizer / BioNTech sa napríklad podieľalo 43 000 účastníkov. Nakoniec sa covidom nakazilo 170 ľudí. A do ktorej z týchto skupín títo ľudia patria, rozhoduje o účinnosti vakcíny. Ak je 170 chorých rovnomerne rozdelených do oboch skupín, znamená to, že pravdepodobnosť nákazy je rovnaká s očkovaním aj bez neho. Miera účinnosti očkovania je tak nula percent. Ak všetkých 170 ľudí patrí do skupiny s placebom a nikto s očkovaním neochorel, má očkovanie účinnosť 100%.

Počas tejto konkrétnej štúdie bolo v skupine s placebom 162 ľudí a len osem v skupine očkovaných. Znamená to, že očkované ľudia majú o 95% menšiu pravdepodobnosť, že sa nakazia. Vakcína mala účinnosť 95%. Neznamená to ale, že keď sa 100 ľudí naočkuje, päť z nich ochorie.

Tých 95 percent sa vzťahuje na konkrétneho jedinca. Každý očkovaný má o 95% nižšiu pravdepodobnosť oproti ľuďom bez očkovania, že ochorie, ak sa stretne s koronavírusom.

Zatiaľ čo miera účinnosti každej vakcíny sa vypočítava úplne rovnakom, testovanie vakcín môže prebiehať za veľmi rozdielnych podmienok. Keď sa na tieto čísla pozeráme, jedným z najdôležitejších faktorov je obdobie, kedy sa klinické testy vykonávajú.

Nižšie je graf s počtom denných prípadov choroby Covid-19 v USA od začiatku pandémie. Testy vakcíny od Moderny prebehli výhradne v USA, a to v lete. Testy vakcíny Pfizer / BioNTech sa primárne tiež vykonávali v USA, a to v rovnakom čase. Johnson & Johnson však testy vykonávali v USA v čase, keď účastníci testov mali podstatne väčšiu možnosť byť vystavení nákaze.

Vývoj počtu nových prípadov Covid-19 v USA od začiatku pandémie a počas klinického otestovania vakcín | reprofoto VOX

Väčšina testov vakcíny od Johnson & Johnson sa však vykonávala v iných krajinách, prevažne v Južnej Afrike a Brazílii.

A v týchto krajinách bol nielen vysoký počet nových prípadov, ale aj samotný vírus bol iný. Testy sa robili v čase, keď sa objavovali nové varianty choroby Covid-19 a stali sa v týchto krajinách dominantnými. Varianty choroby, ktoré sú oveľa nákazlivejšie. V Južnej Afrike bola väčšina prípadov v testoch Johnson & Johnson spôsobená týmto variantom, a nie pôvodným kmeňom vírusu, ktorý sa v lete vyskytoval v USA.

Napriek tomu vďaka tomu došlo k významnému zníženiu výskytu infekcie. Ak sa snažíte vakcíny medzi sebou porovnať, museli by byť ich testy vykonávané v rovnakej štúdii, s rovnakými kritériami, v rovnakej časti sveta, v rovnakom čase. Keď porovnáme vakcínu od Pfizeru a moderné a znovu by sme vykonali ich testy v rovnakom čase ako Johnson & Johnson, najskôr by sme videli rozdielnu mieru účinnosti. Miera účinnosti vám len povie, čo sa stalo počas testovania danej vakcíny, ale už nie, čo sa naozaj stane.

Mnoho expertov podľa VOX tvrdí, že nejde o najlepší údaj pre posudzovanie vakcín, keďže cieľom očkovania nie je vždy absolútna ochrana pred chorobou. Cieľom očkovania proti Covid-19 nie je nutne mať nulový počet prípadov, ale skôr vírus skrotiť, oslabiť ho, vykoreniť schopnosť vírusu spôsobiť závažnú chorobu, hospitalizáciu a smrť.

Za najlepších podmienok vám vakcíny poskytnú ochranu do takej miery, že sa vôbec nenakazíte. Ale reálne sa nejedná o hlavný cieľ vakcín, tým cieľom je dodať telu dostatočnú ochranu, takže až chytíte nový koronavírus, bude to skôr ako chytiť nádchu, než dôvod na pobyt v nemocnici.

A to je niečo, čo dokáže ktorákoľvek vakcína proti Covid-19. Vo všetkých testoch boli niektorí účastníci z placebo skupiny hospitalizovaní, alebo dokonca na túto chorobu zomreli. Ale ani jeden očkovaný účastník zo všetkých klinických testov nebol hospitalizovaný alebo nezomrel na Covid-19. Vakcíny tak

Účinnosť je dôležitá. Ale nie je úplne najdôležitejšia. Otázkou nie je, ktorá vakcína vás ochráni pred koronavírusovou nákazou, ale ktorá z nich vás udrží nažive alebo mimo nemocnice. Ktorá nám pomôže ukončiť pandémiu? Každá z nich. Najlepšia vakcína je pre vás tá, ktorú vám ponúknu. S každou dávkou aplikovanou do niekoho ruky sa blížime ku koncu tejto pandémie.

Zdroje: Reportáž VOX, preklad od Videacesky.cz

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.