VEDA

Takto vyzerá koronavírus naozaj: na jeho najrealistickejšom obraze pracovali aj Slováci

Toto je prvý skutočný obraz koronavírusu. Vznikol špeciálnymi metódami a zásluhu na jeho podobe majú Slováci, Rakúšania aj Číňania.
Vydané 4. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Keď sa spoja odborníci z viacerých krajín, majú príležitosť dosiahnuť ciele, ktoré zmenia svet. V prípade koronavírusu a ochorenia Covid-19 to platí tiež a aj obyčajná osveta verejnosti sa ukazuje ako jedna zo správnych ciest vedúcich k potlačeniu pandémie.

Doteraz sme koronavírus poznali z notoricky známych vizualizácií a 3D modelov v podobe gule s vystúpujúcimi „kvietkami“ pripomínajúce koronu okolo Slnka. Preto sa vírus nazýva koronavírus – podľa efektu korony okolo Slnka, ktorý je dobre pozorovateľný napríklad počas zatmenia Mesiacom.

V skutočnosti sú to však modely, ktoré nemusia nutne zodpovedať realite. Tieto modely vznikali na podklade vedeckých údajov, lenže v skutočnosti vyzerá všetko vždy trocha inak ako teória.

Video vyššie však ukazuje koronavírus práve tak, ako vyzerá naozaj. Vizualizácia je 3D modelom konkrétneho vírusu sledovaného čínskym elektrónovým mikroskopom metódou tomografie Cryo-EM  a vyfarbeným pre nás, ľudí, aby sme jednoduchšie rozlíšili tie vyčnienivajúce „kvietky“.

Vírus SARS-CoV-2 je v skutočnosti veľmi malý, jeho priemer je menej ako 100 nanometrov, čo je hodnota nepozorovateľné bežnými mikroskopmi.

O tvorbu videa a modelu sa postarala rakúska spoločnosť Nanographics, na zhotovení modelu sa podieľali aj experti zo Slovenska, potvrdil Peter Mindek, jeden zo zakladateľov spoločnosti Nanographics.

Vedcom z Nanographics sa s pomocou spolupracovníkov z Vedecko-technickej univerzity kráľa Abdalláha v Saudskej Arábii podarilo z týchto snímok zhotovených pomocou skenera vytvoriť 3D zobrazenie vírusu. Na vytvorení 3D zobrazenia sa podieľali aj Slováci Ivan Viola a Peter Mindek,“ uvádza TA3.

 

Toto je doteraz najrealistickejší obraz koronavírusu SARS-CoV-2 | Foto: nanographics.at

 

Pokračujte na ďalší príspevok »