Zdravie

Očkovanie bez injekcií je realitou, nové vakcíny sa môžu podávať priamo na jazyk

Spraviť očkovanie jednoduchším a bez ihiel nebolo vôbec jednoduché, no vedci napokon dospeli k priaznivým výsledkom.
Vydané 10. marca 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Titulná fotografia: Takto vyzerá vakcína novej generácie. Zdroj: Maria Croyle/CC BY-ND

Očkovanie je ešte aj dnes predmetom sporov. Na jednej strane stoja vedecky podložené fakty o priaznivom vplyve očkovania na zdravie populácie, na druhej strane stoja ľudia pochybujúci o týchto výsledkoch a upozorňujúci na možné zdravotné riziká, ktoré údajne môžu z očkovania vyplývať. Vedecká obec však má za to, že zmysel očkovania nemožno spochybňovať a prípadné nežiadúce vedľajšie účinky majú štatisticky zanedbateľný charakter.

Jedným z najväčších problémov očkovania v jeho súčasnej podobe je spôsob, akým sa aplikuje. Prijímateľ musí akceptovať vpich ihly s vakcínou. Pri dospelých to problém nie je, ale deti majú s takýmto úkonom veľký problém.

S riešením tohto problému teraz prišiel tím vedeckých pracovníkov, ktorých výskum bol publikovaný na Sciencemag.org. Za výskumom a objavom stoja Irnela Bajrovic, Stephen C. Schafer, Dwight K. Romanovicz a Maria A. Croyle.

Vedcom sa podarilo vakcínu uzatvoriť do podoby tenkého kruhu s priemerom asi dva centimetre, ktorý sa podáva orálne, priamo na jazyk. Na jazyku sa tento materiál veľmi rýchlo rozpúšťa a uvoľňuje vakcínu v takej podobe, ktorá zodpovedá potrebám očkovania.

Technológia ale nie je úplne nová, doktorka Croyleová uvádza, že na nej tím pracuje už od roku 2007, teda odkedy ich Národný inštitút zdravia v USA (NIH) požiadal o vytvorenie bezpečnej metódy vakcinácie bez použitia ihiel.

Riešenie sa nám zdá byť veľmi jednoduché, no pravdou je, že ho predtým nikto nevytvoril a nepoužil.

Zaujímavosťou je, že nové riešenie je natoľko bezpečné a stabilné, že je možné vyrobiť sadu vakcín a odoslať ju v rovnaký deň. Výhodou má byť aj nižšia výrobná cena týchto vakcín.

Podľa Croyleovej sa už pracuje na tom, aby sa technológia dostala na trh v nasledujúcich dvoch rokoch.

[insert page=’koronavirus-spravodajstvo‘ display=’content‘]


Zjednodušenie očkovania má veľký zmysel aj napriek tomu, že súčasná metóda napríklad v Európe dosahuje veľmi dobrých výsledkov. V skutočnosti čísla zo zvyšku sveta nie sú úplne ideálne, údajne až 13,5 milióna detí nebola v roku 2018 zaočkovaná. Dôvody sú rôzne, jedným z nich je aj používanie injekcií, ktoré nie sú až tak triviálne na použitie a navyše v ľuďoch spôsobujú strach. Aplikovanie vakcíny priamo na jazyk bez vpichu spoločne s lepšou cenovou dostupnosťou by mohlo zásadným spôsobom znížiť vyššie uvedené nepriaznivé čísla.

Vedľajším efektom novej technológie bude aj ekologický benefit. Pri konvenčnej metóde vakcinácie vzniká odpad. Pri veľkej kampani v roku 2004 na Filipínach na potlačenie výskytu osýpok sa za jeden mesiac zaočkovalo až 18 miliónov detí a použilo sa 19,5 milióna injekčných striekačiek. Vyprodukovalo sa tak 143 ton nebezpečného odpadu a 80 ton toho „bezpečného“ (obaly, vaty atď). Nová technológia by mohla významným spôsobom zmenšiť ekologické dôsledky očkovania ako takého, keďže sa vôbec nepoužívajú ihly a vakcíny sú hromadne uložené v spoločných obaloch.

 

Zdroj: Scientists Find a Way to Create Needle-Free Vaccines That Dissolve in Your Mouth

Pokračujte na ďalší príspevok »