Aktuálna mapa výskytu koronavírusu, počtu nakazených i vyliečených

Zdravie

Očkovanie bez injekcií je realitou, nové vakcíny sa môžu podávať priamo na jazyk

Spraviť očkovanie jednoduchším a bez ihiel nebolo vôbec jednoduché, no vedci napokon dospeli k priaznivým výsledkom.

Titulná fotografia: Takto vyzerá vakcína novej generácie. Zdroj: Maria Croyle/CC BY-ND

Očkovanie je ešte aj dnes predmetom sporov. Na jednej strane stoja vedecky podložené fakty o priaznivom vplyve očkovania na zdravie populácie, na druhej strane stoja ľudia pochybujúci o týchto výsledkoch a upozorňujúci na možné zdravotné riziká, ktoré údajne môžu z očkovania vyplývať. Vedecká obec však má za to, že zmysel očkovania nemožno spochybňovať a prípadné nežiadúce vedľajšie účinky majú štatisticky zanedbateľný charakter.

Jedným z najväčších problémov očkovania v jeho súčasnej podobe je spôsob, akým sa aplikuje. Prijímateľ musí akceptovať vpich ihly s vakcínou. Pri dospelých to problém nie je, ale deti majú s takýmto úkonom veľký problém.

S riešením tohto problému teraz prišiel tím vedeckých pracovníkov, ktorých výskum bol publikovaný na Sciencemag.org. Za výskumom a objavom stoja Irnela Bajrovic, Stephen C. Schafer, Dwight K. Romanovicz a Maria A. Croyle.

Vedcom sa podarilo vakcínu uzatvoriť do podoby tenkého kruhu s priemerom asi dva centimetre, ktorý sa podáva orálne, priamo na jazyk. Na jazyku sa tento materiál veľmi rýchlo rozpúšťa a uvoľňuje vakcínu v takej podobe, ktorá zodpovedá potrebám očkovania.

AVIS Maxirent

Technológia ale nie je úplne nová, doktorka Croyleová uvádza, že na nej tím pracuje už od roku 2007, teda odkedy ich Národný inštitút zdravia v USA (NIH) požiadal o vytvorenie bezpečnej metódy vakcinácie bez použitia ihiel.

Riešenie sa nám zdá byť veľmi jednoduché, no pravdou je, že ho predtým nikto nevytvoril a nepoužil.

Zaujímavosťou je, že nové riešenie je natoľko bezpečné a stabilné, že je možné vyrobiť sadu vakcín a odoslať ju v rovnaký deň. Výhodou má byť aj nižšia výrobná cena týchto vakcín.

Podľa Croyleovej sa už pracuje na tom, aby sa technológia dostala na trh v nasledujúcich dvoch rokoch.

Pravidelne aktualizovaná interaktívna mapa (zdroj) podrobne ukazuje rozšírenie koronavírusu v Európe a vo svete:


Zjednodušenie očkovania má veľký zmysel aj napriek tomu, že súčasná metóda napríklad v Európe dosahuje veľmi dobrých výsledkov. V skutočnosti čísla zo zvyšku sveta nie sú úplne ideálne, údajne až 13,5 milióna detí nebola v roku 2018 zaočkovaná. Dôvody sú rôzne, jedným z nich je aj používanie injekcií, ktoré nie sú až tak triviálne na použitie a navyše v ľuďoch spôsobujú strach. Aplikovanie vakcíny priamo na jazyk bez vpichu spoločne s lepšou cenovou dostupnosťou by mohlo zásadným spôsobom znížiť vyššie uvedené nepriaznivé čísla.

Vedľajším efektom novej technológie bude aj ekologický benefit. Pri konvenčnej metóde vakcinácie vzniká odpad. Pri veľkej kampani v roku 2004 na Filipínach na potlačenie výskytu osýpok sa za jeden mesiac zaočkovalo až 18 miliónov detí a použilo sa 19,5 milióna injekčných striekačiek. Vyprodukovalo sa tak 143 ton nebezpečného odpadu a 80 ton toho „bezpečného“ (obaly, vaty atď). Nová technológia by mohla významným spôsobom zmenšiť ekologické dôsledky očkovania ako takého, keďže sa vôbec nepoužívajú ihly a vakcíny sú hromadne uložené v spoločných obaloch.

 

Zdroj: Scientists Find a Way to Create Needle-Free Vaccines That Dissolve in Your Mouth