Najničivejšie zemetrasenia v histórii (2.časť)

TOP 4 najničivejších zemetrasení v histórií   #4, Tōhoku – 9,1 #3, Sumatra – 9,1 #2, Aljaška – 9,2 #1, Valdivia – 9,5   #4 Tōhoku, 2011 zemetrasenie s magnitúdou 9,1   11. marca 2011 zemetrasenie s magnitúdou 9,1 vyvolalo cunami s vlnami vysokými až 40,5 metra!Inzercia Vyžiadalo si viac ako 15 894 mŕtvych, viac ako… Prečítať celé

TOP 4 najničivejších zemetrasení v histórií

#4, Tōhoku – 9,1

#3, Sumatra – 9,1

#2, Aljaška – 9,2

#1, Valdivia – 9,5

Škody spôsobené zemetrasením v Tōhoku. Zdroj: sites.google.com

#4 Tōhoku, 2011

zemetrasenie s magnitúdou 9,1

Vyžiadalo si viac ako 15 894 mŕtvych, viac ako 4600 nezvestných, viac ako 6152 zranených a viac ako 130 900 vysídlených osôb.

Bolo to jedno z najsmrteľnejších zemetrasení v histórii ľudstva, vlny sa dostali do vnútrozemia až do vzdialenosti 10 km a spôsobili rozsiahle a vážne štrukturálne škody v severovýchodnom Japonsku.

Letiská, cesty a železnice boli zničené, 127 290 budov sa úplne zrútilo, 272 788 budov sa zrútilo napoly a ďalších 747 989 budov bolo čiastočne poškodených.

Zemetrasenie poškodilo aj jadrové reaktory v jadrovej elektrárni Fukušima Daiichi, čo viedlo k jednej z najväčších jadrových katastrof v histórii.

Toto zemetrasenie bolo najväčšie, aké kedy bolo v Japonsku zaznamenané, a škody si vyžiadali odhadom 309 miliárd dolárov.

Celé týždne potom regiónom otriasali silné následné otrasy s magnitúdou 6,0 a dokonca 7,0, a zemetrasenie vyslalo vlny cunami až na Havaj, Kaliforniu a Galapágy.

Dokonca aj vo vzdialenej Antarktíde zemetrasenia rozbili veľké ľadové dosky zo Sulzbergerského ľadového šelfu.

Škody spôsobené zemetrasením na Sumatre. Zdroj: worldvision.org

#3 Sumatra, 2004

zemetrasenie s magnitúdou 9,1

Jedna z najsmrteľnejších prírodných katastrof v nedávnej histórii, zemetrasenie na Sumatre v roku 2004, známe aj ako zemetrasenie v Indickom oceáne, sa odohralo 26. decembra s epicentrom pri západnom pobreží Sumatry v Indonézii.

Výsledné cunami s vlnami vysokými až 30 metrov si vyžiadalo až štvrť milióna obetí!

Toto zemetrasenie bolo tretím najväčším zemetrasením v histórii a najväčším od zemetrasenia v roku 1964 v Prince William Sound na Aljaške.

Približne 1,2 milióna ľudí bolo vysídlených v dôsledku zemetrasenia a následných cunami, a to v 10 krajinách juhovýchodnej Ázie a východnej Afriky.

Mimoriadne silné otrasy bolo cítiť v Banda Aceh, ale najsmrteľnejším aspektom tohto zemetrasenia bola výsledná vlna cunami, ktorá spôsobila viac úmrtí ako ktorákoľvek iná v zaznamenanej histórii do tohto bodu.

Cunami bolo zaznamenané takmer na celom svete na meradlách prílivu v Indickom, Tichom a Atlantickom oceáne.

Mohutné zemetrasenie zasiahlo jeden deň po Vianociach pozdĺž rozhrania indickej a barmskej tektonickej platne.

Masívna zlomová zóna, ktorá bola na mori, bola dlhá približne ako Kalifornia.

Škody spôsobené zemetrasením na Aljaške. Zdroj: jber.jb.mil

#2 Aljaška 1964

zemetrasenie s magnitúdou 9.2

Zemetrasenie v roku 1964 nastalo na Veľký piatok 27. marca v oblasti Prince William Sound na Aljaške.

Trvalo približne 4,5 minúty a je najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii USA.

Zemetrasenie vyvolalo cunami s vlnami vysokými 8,2 metra, ktoré zničili dedinu Chenega a zabili 23 zo 68 ľudí, ktorí tam žili.

Preživší predbehli vlnu a vyšplhali sa na vyvýšené miesta.

Spôsobilo to aj masívny podvodný zosuv pôdy. Mestský prístav a doky Port Valdez sa zrútili, zahynulo 30 ľudí.

Predpokladá sa, že celkovo zomrelo 139 ľudí: 15 v dôsledku samotného zemetrasenia, 106 následkom cunami na Aljaške, 5 následkom cunami v Oregone a 13 následkom cunami v Kalifornii.

Zemetrasenie celkovo spôsobilo stratu na majetku vo výške 311 miliónov dolárov.

Škody spôsobené veľkým čilským zemetrasením. Zdroj: santiagotimes.cl

#1 Valdivia, 1960

zemetrasenie s magnitúdou 9.5

Tiež známe ako veľké čílske zemetrasenie, bolo najsilnejším zemetrasením, aké kedy bolo zaznamenané.

Zemetrasenie zasiahlo 22. mája približne 160 km od pobrežia Čile, rovnobežne s mestom Valdivia.

Trvalo to približne 10 minút a spustilo masívne cunami s vlnami až do 25 metrov.

Hlavná vlna cunami vážne zasiahla čilské pobrežie, prehnala sa cez Tichý oceán a zdevastovala Hilo na Havaji.

Vlny vysoké až 10,7 metra boli zaznamenané dokonca 10 000 kilometrov od epicentra, a prehnali sa až do Japonska a na Filipíny.

Počet obetí zemetrasenia vo Valdivii v roku 1960 nie je istý – celkový počet obetí zemetrasenia a cunami sa odhaduje na 1 000 až 6 000.

Ďalšie tisíce utrpeli zranenia a milióny zostali bez domova.

Južné Čile utrpelo škody vo výške 550 miliónov dolárov.

Zemetrasenie vyvolalo cunami, ktoré zabilo 61 ľudí na Havaji, 138 v Japonsku a 32 na Filipínach.