Kvalita spánku dokáže ovplyvniť dĺžku nášho života. Polovica Slovákov však uviedla, že má problémy so spánkom

Kvalita spánku dokáže ovplyvniť náš život viac, než si myslíme. Nielenže sme počas dňa produktívnejší, pozitívny dopad má aj na naše zdravie. Odzrkadľuje sa to aj na tom, že ak počas stresového obdobia máme menej hodín spánku, sme náchylnejší k rôznym ochoreniam. Jedna zo štúdií dokonca naznačuje, že kvalitný spánok môže predĺžiť život, informuje The… Prečítať celé
Vydané 28. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Kvalita spánku dokáže ovplyvniť náš život viac, než si myslíme. Nielenže sme počas dňa produktívnejší, pozitívny dopad má aj na naše zdravie. Odzrkadľuje sa to aj na tom, že ak počas stresového obdobia máme menej hodín spánku, sme náchylnejší k rôznym ochoreniam.

Jedna zo štúdií dokonca naznačuje, že kvalitný spánok môže predĺžiť život, informuje The Guardian. Pokiaľ ide o mužov, môžu žiť takmer o päť rokov dlhšie. U žien sa môže dĺžka života predĺžiť o dva roky, pričom ďalším pozitívom je zlepšenie zdravia.

Boj Slovákov s nespavosťou

Nie každý ale dokáže mať plnohodnotný spánok. Portál teraz.sk uvádza, že polovica Slovákov má problémy so spánkom. Mnohí ho však neriešia a len malá časť z nich užíva lieky na predpis. S danou problematikou sa zaoberala spoločnosť GfK, ktorá zrealizovala výskum na vzorke 1 000 respondentov. Jeho súčasťou boli aj ľudia s českou národnosťou.

„Spánkové poruchy predstavujú pre Slovákov a Čechov vážny problém. Je preto zarážajúce, že len necelá polovica ľudí to nijako nerieši. Spoliehajú sa však prevažne na čaje na spanie, cvičenie a pohybovú aktivitu pred spánkom alebo všeobecne na rady a odporúčania. Len malá časť ľudí užíva na daný problém lieky predpísané lekárom,“ vysvetľuje Eva Vlčková zo spoločnosti GfK.

Odporúčanou dĺžkou pre spánok je sedem až osem hodín. Zdroj: pexels.com

Medzi najčastejšie spánkové poruchy u Slovákov a Čechov patria nespavosť, poruchy dýchania počas spánku, netypické nočné správanie či nadmerná denná spavosť. Vyše štvrtinu Slovákov trápi nespavosť, pričom dvaja z piatich s ňou bojujú každý deň. Jednou zo zaujímavosti je aj to, že spánkové laboratórium Univerzitnej nemocnice Bratislava navštívi v priebehu roka 450 ľudí, pričom až 80 % pacientov tvoria muži vo veku 40 až 60 rokov.

Pacienti sú v danom zariadení hospitalizovaní dva až tri dni. Vyšetrenia prebiehajú počas spánku, pričom sa dôraz kladie na parametre ako elektroaktivita mozgu, poloha tela či okysličenie krvi. Jedinec by mal špecialistu vyhľadať v tom prípade, ak nespavosť trvá viac ako tri mesiace.

Faktory dobrého spánku

Ako píše The Guardian, kvalita spánku sa odzrkadľuje od niekoľkých faktorov. Pokiaľ ide o ideálnu dĺžku spánku, odporúča sa spať sedem až osem hodín. Dôraz sa kladie aj na ťažkosti so zaspávaním, nakoľko by sa daný jav nemal diať viac než dvakrát týždenne. Rovnako by sa mal jedinec cítiť dostatočne oddýchnutý aspoň päťkrát v priebehu týždňa.

Inzercia

Zo zistení ďalej vyplýva, že približne 8 % úmrtí z akejkoľvek príčiny možno pripísať zlému spánku.

„Videli sme jasný vzťah medzi dávkou a odozvou, takže čím viac prospešných faktorov má niekto z hľadiska vyššej kvality spánku, tým sa postupne znižuje úmrtnosť na všetky príčiny,“ tvrdí Dr Frank Qian, ktorý pôsobí ako interný lekár.

„Myslím si, že tieto zistenia zdôrazňujú, že len dostatok hodín spánku nestačí. Naozaj musíte mať pokojný spánok, ktorý nie je spätý so žiadnymi problémami,“ dodáva.

Výsledky štúdie

Spomínaný výskum sa zrealizoval prostredníctvom toho, že každému spánkovému faktoru sa pridelila určitá číselná škála v podobe bodov. Maximálny počet bodov bol päť, čo označovalo spánok najvyššej kvality.

Výskumnú vzorku tvorilo 172 321 respondentov s priemerným vekom 50 rokov. Cieľom výskumu bolo sa zamerať na zdravie obyvateľov USA, pričom zahŕňal otázky týkajúce sa spánkových návykov.

Mnoho Slovákov trpí s problémami so spánkom. Zdroj: pexels.com

Výskum trval v priemere 4,3 roka, pričom počas neho zomrelo 8 681 ľudí. Pokiaľ ide o príčinu úmrtí, 30 % bolo na kardiovaskulárne ochorenia, 24 % na rakovinu a 46 % bolo spôsobených z iných príčin. Spoluautor štúdie Dr Qian tvrdí, že ostatné úmrtia boli pravdepodobne spôsobené nehodami, infekciami alebo neurodegeneratívnymi ochoreniami, ku ktorým patria demencia alebo Parkinsonova choroba.

Jedinci, ktorí uviedli, že majú všetkých päť meraní kvality spánku, mali o 21 % menšiu šancu úmrtia na kardiovaskulárne choroby. Výnimkou nebola ani rakovina, pri ktorej mali menšiu šancu o 19 %. Okrem toho výskumníci odhadli, že nárast očakávanej dĺžky života sa môže pohybovať od 30 rokov, avšak daný model sa môže použiť aj na predpovedanie nárastu vo vyššom veku.

Ako zlepšiť kvalitu spánku?

Pokiaľ ste sa nenašli ani v jednom faktore dobrého spánku, môžete to ešte stále napraviť. Portál CNN uvádza, že môžete trénovať svoj mozog, aby ste dosiahli lepší spánok. Stačí len dodržiavať vhodnú „spánkovú hygienu“. Kľúčovú rolu zohráva najmä to, aby ste pravidelne chodili spať v rovnakom čase, pričom to isté platí aj pre vstávanie.

Vhodné prostredie pre spánok by malo byť chladnejšie a tmavšie. Dôležité je sa aj vyhnúť miestnostiam citlivým na hluk či poháriku alkoholu pred spaním. Odborníci tvrdia, že síce po konzumácii alkoholu môžete mať pocit, že zaspávate ľahšie, avšak existuje väčšia šanca, že sa v priebehu noci budete budiť.

Rušivým faktorom môže byť aj modré svetlo. Práve preto sa odporúča si nastaviť na zariadeniach spánkový režim alebo ich minimálne hodinu pred spaním vôbec nepoužívať.

Najideálnejšie je, ak sa rodičia dané návyky naučia a aplikujú ich na svojich deťoch. Nielenže im tým ovplyvnia kvalitu života, ale aj jeho dĺžku.

Pokračujte na ďalší príspevok »